Za nami wykład, okolicznościowy koncert i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
- Kiedy obchodzimy dziewięćsetną rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej, trzeba nam spojrzeć z wdzięcznością na korzenie tej wiary, która daje soki do wzrostu, a więc na żywą tradycję tego Kościoła, do którego nawiązuje dziś także wasza diecezja zielonogórsko-gorzowska - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim podczas Mszy św. z okazji 900. rocznicy utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej fragment jego homilii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Umiłowani Siostry i Bracia, przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie, które wciąż dają soki do wzrostu. Jubileusz jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy, który nas prowadzi i jednoczy, podejmować wciąż na nowo misję ewangelizacyjną. Kościół nie żyje bowiem z siebie, ani dla siebie, ale musi odsyłać poza siebie – ku górze. Jest posłany, aby wszystkim ludziom tej ziemi nieść Chrystusa i Jego Ewangelię – mówił abp Polak.
Reklama
W uroczystych obchodach uczestniczą biskupi z sąsiednich diecezji i goście z Niemiec - metropolita Berlina abp Heiner Koch, a także abp Wolfgang Ipolt z diecezji Goerlitz. Na zakończenie uroczystości bp Tadeusz Lityński skierował słowa podziękowania dla parafii św. Jakuba w Ośnie Lubuskim za przygotowanie głównych obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej.
Po Mszy św., na placu przy kościele parafialnym, odbył się Jarmark Lubuski, który rozpoczął się wystrzałem armatnim i podniesieniem barw narodowych oraz odśpiewaniem hymnu państwowego i „Bogurodzicy".
W ramach jarmarku prezentowały się lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne, były również pokazy sokolnictwa, warsztaty rzemiosł średniowiecznych i degustacja „średniowiecznego" jadła, pokaz kowalstwa, pokazy walk rycerskich w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, poza tym zamki dmuchane dla dzieci, tor gokartowy, mobilne punkty żywnościowe, smażalnia i inne atrakcje.
Na zakończenie głównych obchodów jubileuszowych, w sobotę 11 maja, o godz. 19.00 odbędzie się koncert zespołu Siewcy Lednicy.
Diecezja lubuska została utworzona za panowania Bolesława Krzywoustego w latach 1124/1125 w ramach metropolii gnieźnieńskiej. Obejmowała ziemie leżące w widłach rzek Odry i Warty oraz tereny na lewym brzegu Odry, po Sprewę. Siedzibą diecezji był najpierw Lubusz, później przez pewien czas Górzyca, leżąca po wschodniej stronie Odry, następnie ponownie Lubusz, a w końcu – po tym jak w 1373 r., podczas wojny o panowanie nad Brandenburgią, wojska cesarskie Karola Luksemburskiego spaliły katedrę w Lubuszu – Fürstenwalde nad Sprewą.
W 1555 r. zmarł ostatni katolicki biskup lubuski Jan VII Horneburg i rozpoczęła się reformacja na terenie diecezji. Ostatnie katolickie nabożeństwo odprawiono w 1565 r. Diecezja lubuska przestała istnieć w 1598 r.