Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Wybieram trzeźwe życie”.
W homilii bp Tadeusz Bronakowski wskazał, że sierpień to miesiąc abstynencji. - Jest to błogosławiona inicjatywa, która uczy Polaków wolności wewnętrznej. Sierpniowa inicjatywa to wspaniała szkoła trzeźwości, do której zaproszeni są uczniowie Królestwa niebieskiego. To szkoła prawdziwej miłości, która oparta jest na odpowiedzialności za swoje życie, ale także za życie bliźnich - powiedział celebrans.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przekonywał, że ten kto modli się w intencji zniewolonych nałogami, kto podejmuje dobrowolny post od alkoholu w intencji powstania z nałogów bliźnich, kto wynagradza Bogu za grzechy nietrzeźwości pełni uczynki miłosierdzia. - Dobrowolni abstynenci nie koncentrują się na fakcie, że z czegoś rezygnują, ale doświadczają jak wielkim darem jest życie bez alkoholu i cieszą się, że mogą w ten sposób chronić siebie i bliskich przed konsekwencjami uzależnienia - stwierdził kaznodzieja.
Reklama
Akcentował, że apostołowie trzeźwości walczą o trzeźwość narodu, ponieważ kochają Pana Boga, człowieka i ojczyznę. - Tak wielu polskich świętych i błogosławionych, ale także kandydatów na ołtarze podkreślało, że troska o trzeźwość ma wymiar nie tylko religijny, ale także głęboko patriotyczny. Dawali tego przykład przez nauczanie i swoje piękne życie. Wśród nich byli: św. Jan Paweł II, św. o. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Bronisław Markiewicz, bł. kard. Stefan Wyszyński, bł. ks. Michał Sopoćko czy sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki - mówił biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.
Podkreślił, że od 20 lat w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w pierwsze czwartki trwa modlitwa w intencji rodziny i dzieci nienarodzonych. - Jakże te intencje są ważne w naszej ojczyźnie, kiedy tak bardzo nasilają się ataki na rodzinę i na najbardziej bezbronnych, na dzieci nienarodzone. Jest coś demonicznego w tym, że próbujemy nie liczyć się z przykazaniem nie zabijaj - zaznaczył bp Bronakowski.
Stwierdził, że obrona życia nienarodzonych zawiera w sobie także troskę o to, aby matka, która nosi pod sercem dziecko nie sięgała po alkohol. - Polskie społeczeństwo musi wreszcie zrozumieć, że nie ma nieszkodliwej dawki alkoholu dla nienarodzonego dziecka, nawet najmniejsza ilość wódki, piwa, wina czy też innego rodzaju napoju alkoholowego to dla niego śmiertelne zagrożenie. Przypomnijmy także, że matki muszą bezwzględnie przestrzegać abstynencji od alkoholu także w okresie karmienia dziecka piersią - mówił kaznodzieja, który dodał, że świadkami trzeźwości muszą być także ojcowie.
Reklama
Wskazał, że Polska potrzebuje dzisiaj także kapłanów abstynentów. - Proszę dzisiaj wszystkich ojców rodzin, proszę wszystkich ojców duchownych, ale także osoby odpowiedzialne za dobro wspólne i darzone społecznym autorytetem, aby dzielili się swoim świadectwem abstynencji. To abstynencja, a więc zdolność życia bez alkoholu jest prawdziwą miarą cnoty trzeźwości - powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Tadeusz Bronakowski zawierzył św. Józefowi małżeństwa, rodziny i dzieci nienarodzone.
W przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun przypomniał, że 9 sierpnia rozpocznie się Piesza Pielgrzymka Kaliska. Prosił wiernych, aby wyruszyli na Jasną Górę pieszo albo w grupach rowerowych, a o. Tadeusz Rydzyk prosił wiernych, aby we współczesnych czasach z odwagą podejmowali ewangelizację.
Wcześniej w ramach konferencji prof. Krzysztof Wojcieszek, specjalista w zakresie uzależnień i zachowań ryzykownych młodzieży, profilaktyki patologii społecznych psychologii i pedagogiki w nurcie chrześcijańskim, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych i członek Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, mówił na temat odpowiedzialności za zdrowie dziecka w okresie prenatalnym. Rozmowę prowadził ks. Artur Filipiak, redaktor Radia Rodzina.
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów grabowskiego, koźmińskiego i krotoszyńskiego.