Reklama

Kościół

Bp Włodarczyk do małżeństw i rodzin: DOM to Dobroć, Odpowiedzialność, Mądrość

O tym, że DOM buduje Dobroć, Odpowiedzialność, Mądrość mówił na Jasnej Górze do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Podkreślił, że tylko ponowne dowartościowanie rodzicielstwa i otwarcie się na dar nowego życia może odwrócić autodestruktywną tendencję Europejczyków wynikającą z przyjęcia stylu życia wyznaczanego przez hierarchę wartości zdominowanej przez wolność, ale bardziej samowolę, przyjemność i wygodę. Małżeństwa m.in. odnowiły swoje ślubne przyrzeczenia. Dwudniowa pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Rodziny z serca wzięte”.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

BP Jasnej Góry

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. współcelebrowali: abp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady do spraw Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski i bp Romuald Kamiński, biskup diecezji warszawsko-praskiej .

W homilii bp Włodarczyk podkreślił, że dom, który jest utożsamiany ze środowiskiem, w którym wzrasta rodzina, to wspólnota osób budowana na fundamencie miłości, serdeczności, wzajemnym szacunku, odpowiedzialności za siebie nawzajem i swoje decyzje, zwłaszcza w płaszczyźnie rodzicielstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że także dziś, kiedy w obliczu tragedii wielu rodzin, które tracą domy wskutek powodzi, uświadamiamy sobie jak on jest ważny, i w tym wymiarze materialnym, ale i duchowym i społecznym. - Łączymy się z naszymi siostrami i braćmi, którzy cierpią z tego powodu, że ta przestrzeń życiowa im się załamała - powiedział bp Włodarczyk.

Wskazał na trzy elementy, które budują dom: dobroć, odpowiedzialność i mądrość. - DOM - tylko trzy litery. Pozwoliłem je sobie rozpisać - zaznaczył kaznodzieja. Jego zdaniem pierwszym wyznacznikiem atmosfery domu, budulcem relacji, jest dobroć, która przejawia się nie tylko w dobrych uczynkach. Jest ona owocem Ducha Świętego, postawa dobroci wynika więc z naszego zjednoczenia z Bogiem. Podkreślał, że to dobroć potrafi zmienić innych ludzi, daje radość w spotkaniu z drugim człowiekiem.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Włodarczyk wskazał też na odpowiedzialność. Przypomniał, że zazwyczaj jest ona definiowana jako moralny lub prawny obowiązek odpowiadania za swoje lub czyjeś czyny i ich konsekwencje, bądź też uznanie troski o kogoś lub coś za własną powinność. Jako przykład odpowiedzialności za drugiego człowieka, ukazał postawy bł. Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy najpierw podjęli z całą powagą małżeńskie powołania i troskę o siebie nawzajem, budując dojrzałą więź na ewangelicznych wartościach. Jako istotny wymiar odpowiedzialności bł. małżonków Ulmów podkreślił ich „wielkoduszne i gotowe do poświęcenia otwarcie się na dar rodzicielstwa”. Zauważył, że wychowanie sześciorga dzieci i przyjęcie kolejnego w trudnych czasach wojennej biedy, stałego zagrożenia, braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony instytucji państwowych czy społecznych, stanowiło z pewnością ogromne wyzwanie. - Wzajemna miłość, zaufanie wobec Boga i uczciwa praca okazały się jednak wystarczające, by zapewnić dzieciom warunki niezbędne do życia i rozwoju - mówił hierarcha. Bp Włodarczyk zwrócił uwagę, że właśnie takie „ofiarne rodzicielstwo Józefa i Wiktorii Ulmów pozostaje apelem do sumień współczesnych małżonków, którzy często już u początku swej drogi zakładają rezygnację z potomstwa”. - To paradoks, że „odpowiedzialne rodzicielstwo” stało się w obecnym czasie, także niestety dla wielu małżonków chrześcijańskich, synonimem postawy antynatalistycznej, ograniczającej liczbę planowanych dzieci do minimum oraz akceptującej metody antykoncepcyjne, poronne i aborcyjne - diagnozował i zauważył, że „choć podobne decyzje najczęściej uzasadniane są względami ekonomicznymi, doświadczenie wysoko rozwiniętych krajów Zachodu jednoznacznie potwierdza, że trwające w nich od kilkudziesięciu lat negatywne tendencje demograficzne spowodowane są przede wszystkim zmianami kulturowo-mentalnymi i upowszechnieniem się hierarchii wartości, zdominowanej przez wolność, przyjemność i wygodę”. Jako skutek takiego stylu życia wskazał na autodestrukcyjną tendencję Europejczyków. Przywołał zdanie autora "Krytyki cynicznego rozumu" Petera Sloterdijka, że człowiek współczesny staje się coraz wyraźniej totalnym „użytkownikiem świata, to znaczy jednostką, która się nie rozmnaża, lecz bawi się samą sobą jako finalnym stanem ewolucji. (…) Proces światowy w całości ma o wiele więcej cech wspólnych z zabawą samobójców na wielką skalę niż z organizacją istot rozumnych dążących do zachowania siebie”.

BP Jasnej Góry

- Tylko ponowne dowartościowanie rodzicielstwa i otwarcie się na dar nowego życia może odwrócić tę autodestruktywną tendencję - uwrażliwiał biskup bydgoski.

Podziel się cytatem

Jako trzeci wymiar budujący dom, czyli rodzinę bp Włodarczyk zaznaczył mądrość, w jej biblijnym znaczeniu, czyli przede wszystkim jako umiejętność dobrego, właściwego, moralnego postępowania. Podkreślił, że drugim, po rodzinie, środowiskiem i miejscem rozwoju człowieka, jest szkoła, która uzupełnia to, czego rodzina nie może zapewnić swojemu dziecku. Zwrócił uwagę, że szkoła nie może posiadać przywilejów w wychowaniu dzieci niezależnie od rodziców, czy tym bardziej przeciw nim, wychowanie w szkole nie może pogwałcać praw dzieci ochrzczonych i ich rodziców. Zaznaczył, że szkoła, choć jest pożyteczna i pożądana dla wychowania społecznego, jest jedynie pomocnikiem rodziców. Nie może niszczyć w dziecku wartości wszczepionych przez rodziców.

- Niestety, szkoła może nie wypełniać swoich obowiązków. Może napotykać na przeszkody takie jak: lekceważenie praw rodziny, Kościoła, narodu, narzucenie narodowi i rodzinie wrogich im programów, walka z religią. Wówczas wzrasta rola rodziny, obowiązki rodziny. Wychowanie w szkole, które narusza prawa rodziców, nie służy dobru wspólnemu - powiedział bp Włodarczyk.

Reklama

Podkreślił, że to rodzice są pierwszymi nauczycielami i wzorcami dla swoich dzieci, mają zwierzchnie prawa do kierowania edukacją dzieci, co wynika z Karty Praw Rodziny i przede wszystkim, „z prawa naturalnego, którego nie zmieni żadna wadliwa ustawa”. W ten sposób rodzice odgrywają niezwykle ważną rolę w budowaniu bezpiecznego i stabilnego świata.

Podkreślił także, że szkoła powinna wychowywać do patriotyzmu, do umiłowania Ojczyzny. Tu także przywołał bł. Józefa i Wiktorię Ulmów, których duch patriotyzmu, jeszcze bardziej otwierał na przyjęcie nie - Polaków, Żydów, którzy byli dla nich po prostu bliźnimi. Zachęcił rodziców, by byli dla dzieci nauczycielami miłości do Boga, drugiego człowieka, Polski.

Podczas Mszy świętej nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego, a także zawierzenie małżeństw i rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.

Pielgrzymka organizowana jest przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

2024-09-22 15:16

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Trzeźwość na co dzień” – konferencje, modlitwy i świadectwa w Wysokiej

„Trzeźwość na co dzień” – to hasło wydarzenia zorganizowanego przez parafię NMP Różańcowej, Urząd Miasta i Gminy oraz Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej. W programie znalazły się świadectwa, konferencje i występy.

Bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Eucharystii, powiedział, że była to okazja do spojrzenia w głąb siebie. Nazwania tego, co jest słabością. Oddania wszystkiego Temu, który wyzwala. – Jaki mamy obraz Boga w sercu? – pytał, zauważając, że człowiek wskutek grzeszności, uzależnienia, swoje wyobrażenie o Bogu ma zdeformowane. – Nieraz wyobrażamy sobie, że Bóg jest bardzo daleko i mało się nami interesuje, podejrzewamy, że jest bezduszny, okrutny. Sądzimy, że nie obchodzą Go nasze błądzenia, doznawane niesprawiedliwości i cierpienia. Czasem wyobrażamy sobie odwrotnie, że może dobrze nam życzy, ale nie bardzo jest w stanie pomóc. Po prostu nasze rozumienie Boga jest w różnorodny sposób zniekształcone przez naszą grzeszność – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

    W Sali Okna Papieskiego odbyło się w sobotę 5 kwietnia sympozjum naukowe „Kard. Wojtyła i prof. Kępiński – o cierpieniu. W 50. rocznicę sesji naukowej w Pałacu Biskupim w Krakowie”.

Zorganizowała je Fundacja „Collegium Voytylianum”. Podczas wydarzenia, które było częścią diecezjalnych obchodów 20. rocznicy przejścia św. Jana Pawła II Wielkiego do Domu Ojca, referat wygłosił metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję