Nabożeństwo ekumeniczne w Gorzowie Wlkp. zostanie odprawione już w sobotę 17 stycznia godz. 18.30 w katedrze. Będzie mu przewodniczył ks. prałat Mariusz Kołodziej, proboszcz kościoła katedralnego, natomiast homilię wygłosi pastor Tomasz Terefenko z gorzowskiej wspólnoty Kościoła Chrześcijan Baptystów. W nabożeństwie wezmą udział, obok duchowieństwa katolickiego obu obrządków (rzymskiego i bizantyjskiego), przedstawiciele Kościołów i wspólnot chrześcijańskich skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej z Gorzowa Wlkp. i z Frankfurtu nad Odrą.
W Zielonej Górze zaplanowano dwa nabożeństwa ekumeniczne. Pierwsze z nich odbędzie się 20 stycznia o godz. 19.30 w parafii ewangelicko-augsburskiej (ul. Kazimierza Wielkiego 11). Będzie mu przewodniczył jej proboszcz, ks. Marcin Rayss. Natomiast 25 stycznia o godz. 19.30 modlitwa o jedność zostanie odprawiona w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Poprowadzi ją miejscowy proboszcz, ks. Robert Patro, zaś homilię wygłosi ks. Marcin Rayss.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Polsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedzony jest Dniem Judaizmu (17 stycznia), a kończy się w przeddzień Dnia Islamu (26 stycznia).
Reklama
Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach ekumenicznych jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny pochodzący z innej wspólnoty.
Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Materiały na ten rok opracowali bracia i siostry ze wspólnoty monastycznej Bose w północnych Włoszech. W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się w Nicei, niedaleko Konstantynopola w 325 r. Obchody te stanowią wyjątkową okazję do refleksji i świętowania wspólnej wiary, wyrażonej w Credo sformułowanym podczas tego soboru.
Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX w. rozpropagował o. Paul Couturier.