Sympozjum rozpoczęło się modlitwą o pokój, którą poprowadził bp Bohdan Dziurach, egzarcha apostolski dla Ukraińców Obrządku Bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii, który wskazał na znaczenie prawdy i sprawiedliwości w odniesieniu do rosyjskiej agresji przeciwko narodowi ukraińskiemu.
„Wszyscy potrzebujemy pełnej prawdy o zbrodniach rosyjskiego reżimu okupacyjnego, o wszystkich tych, którzy przygotowali, przeprowadzili, usprawiedliwili i, niestety, pobłogosławili to ludobójstwo na Ukraińcach. Musimy uznać i upublicznić prawdę o przyczynach tej wojny, zarówno tych, które leżą głębiej, w głębi dziesięcioleci i stuleci, jak i tych, które stały się otwarcie widoczne, odkąd Rosja ponownie stała się dyktaturą na oczach całego świata” - powiedział biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dyskusje panelowe konferencji koncentrowały się na moralnym i religijnym wymiarze ataku Rosji na porządek międzynarodowy. Uczestnicy omawiali takie tematy jak: konflikty tożsamości, wykorzystanie religii w propagandzie wojennej, w tym instrumentalizację Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, ideologiczne uzasadnienie agresji wojskowej, moralną i prawną odpowiedzialność przywódców kościelnych, poszukiwanie sposobów na powstrzymanie rozlewu krwi oraz etyczne podstawy przywrócenia trwałego pokoju w Europie.
Reklama
Sympozjum miało na celu włączenie perspektywy teologii, religioznawstwa, etyki społecznej, filozofii moralnej i pokrewnych dyscyplin do szerszego dyskursu na temat bezpieczeństwa, podkreślając ich wkład w znalezienie adekwatnej odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.
Prelegentami sympozjum byli naukowcy z trzech organizujących je uniwersytetów: Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) we Lwowie i Uniwersytetu Notre Dame w USA., a także przedstawiciele innych instytucji i środowisk. Byli eksperci z Ukrainy, Niemiec, USA, Austrii, Gruzji, Włoch, Litwy i Polski, teologowie, dyplomaci, prawnicy, historycy, filozofowie, politolodzy, socjolodzy i inni.
Wśród prelegentów byli: Wolfgang Ischinger, przewodniczący Stałej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa; Jurij Nikitiuk, konsul generalny Ukrainy w Monachium; Markus Vogt, niemiecki teolog katolicki i profesor etyki społecznej i publicznej na Uniwersytecie Ludwiga-Maximiliana w Monachium; Oleksandra Matwijczuk, ukraińska działaczka na rzecz praw człowieka, szefowa Centrum Wolności Obywatelskich, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 r.; Clemens Sedmak, dyrektor Instytutu Studiów Europejskich na Uniwersytecie Notre Dame; ks. prof. Thomas Schwarz, szef Dzieła solidarności katolików niemieckich z Europą Wschodnią Renovabis w Niemczech; Martin Schulze Wessel, badacz historii Europy Środkowo-Wschodniej; Jose Casanova, hiszpański i amerykański socjolog religii, profesor socjologii na Uniwersytecie Georgetown; ks. Jurij Awwakumow, profesor historii teologii na Katolickim Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych; Irena Vaišvilaitė , profesor Uniwersytetu Wileńskiego; Jan Tombiński, ambasador Polski w Niemczech; Martin Jaeger, ambasador Niemiec w Ukrainie i inni.
Jednym z organizatorów sympozjum był Ukraiński Uniwersytet Katolicki, które reprezentowali następujący uczestnicy: abp Borys Gudziak, metropolita Filadelfii, prezydent UUK; rektor Taras Dobko; Oleh Turij, prorektor ds. współpracy strategicznej, dyrektor Instytutu Historii Kościoła; Wolodymyr Turchynowskij, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UCU; Myrosław Marynowycz, dysydent, obrońca praw człowieka, doradca rektora; Oksana Kułakowska, kierownik Centrum Analitycznego UUK w Kijowie; Jurij Pidlisnyj, kierownik programu Etyka-Polityka-Ekonomia; Andrij Kostiuk, senator i wykładowca na Wydziale Filozofii UUK i w Szkole Biznesu UUK.