Niemcy
Relikwie Trzech Króli w Kolonii od 850 lat
Katedra w Kolonii, będąca symbolem tego miasta, jest szczególnie często nawiedzana w okresie Bożego Narodzenia, przede wszystkim z powodu stojącego za głównym ołtarzem relikwiarza Trzech Króli. Ten najcenniejszy klejnot świątyni jest największym i zdaniem wielu także najpiękniejszym dziełem pracy złotniczej okresu średniowiecza w Europie.
Relikwie Trzech Króli znajdują się w Kolonii od 850 lat. Z tej okazji planowane jest otwarcie wielkiej wystawy „Święci Trzej Królowie. Mit, sztuka, kultura”. Zgromadzone na niej będą wspaniałe rzeźby, obrazy, ryciny, rzeźby w kości słoniowej, manuskrypty i inne przedmioty związane z tematem wystawy. Wybitne dzieła z okresu od V do XVI wieku pochodzą ze zbiorów muzealnych m.in.: Kopenhagi, Sieny, Paryża, Amsterdamu, Londynu i Edynburga. Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Kolonii zostanie otwarta 25 października 2014 r. i potrwa do 25 stycznia 2015 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Relikwiarz Trzech Króli symbolizuje Boga w Trójcy Świętej. Jego budowa przypomina trzynawową bazylikę: obok siebie stoją dwa sarkofagi, na których spoczywa trzeci. Pokryty ponad tysiącem szlachetnych kamieni i pereł oraz kolorowymi emaliami obiekt otaczają 74 figury z pozłacanego srebra. Ponad 300 kamei na relikwiarzu stanowi największy ich zbiór na świecie.
Syria
Cierpienia uchodźców
Reklama
Ponad 50 proc. wszystkich dzieci i dorosłych, którzy proszą o pomoc lekarską, to ofiary urazów psychicznych powiadomiła dr Suzan Mohammed Hasan Abdulrahmann, działająca w północnym Iraku w obozie w Domez. 30-letnia Irakijka, psycholog kliniczny, zauważa, że wszyscy uchodźcy mają jakieś problemy psychiczne spowodowane zwłaszcza brakiem jakiejkolwiek perspektywy na przyszłość. O dramatycznej sytuacji syryjskich uchodźców pisze w swych raportach organizacja Lekarze Bez Granic. Dr Abdulrahmann zwraca uwagę, że zdarzają się także usiłowania samobójstw. Wojna zbiera swoje tragiczne żniwo zwłaszcza wśród dzieci, które przybyły tu po trwających nawet 6 miesięcy bombardowaniach lotniczych i artyleryjskich. Widać u dzieci trwałe zmiany w psychice. Sytuacja komplikuje się jeszcze, gdy ich rodzice sądzą, że zostały one owładnięte przez złego ducha i szukają pomocy tylko wśród islamskich kapłanów wyjaśnia. Wśród uchodźców jest też ok. 2 tys. dezerterów z armii syryjskiej, którzy doświadczyli traumatycznych przeżyć związanych z zabijaniem.
Luksemburg
Rugowanie religii
Zredukowanie przez państwo niektórych dotacji związanych z kultem religijnym planuje nowy rząd Luksemburga. Zapowiedziano również usunięcie nauczania religii ze szkół publicznych. Plany te spotkały się z ostrą krytyką, gdyż obecność elementów religijnych w życiu publicznym jest w tym kraju powszechna.
Uczniowie mają w tej chwili do wyboru zajęcia z religii lub etyki dwa razy w tygodniu. Z pierwszej opcji korzysta 70 proc. uczniów szkół podstawowych i 60 proc. uczniów szkół średnich. Tam, gdzie uczęszczają głównie dzieci cudzoziemców, zwłaszcza Portugalczyków, średnia udziału dzieci w lekcjach religii jest szczególnie wysoka.
Rząd premiera Xaviera Bettela, powołany w Luksemburgu po przedterminowych wyborach, już w kampanii wyborczej zapowiadał wprowadzenie w szkołach tylko jednego przedmiotu określonego jako „wychowanie do wartości”.
Ludzie
Asia Bibi
Pakistańska katoliczka Asia Bibi, skazana na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, napisała z okazji Bożego Narodzenia list do papieża Franciszka. „Nie wiem, jak długo to wytrzymam. Żyję jedynie dzięki mocy waszych modlitw” zwierzała się Ojcu Świętemu.
Wyznaje dalej, że i ona mogła w tym roku świętować Boże Narodzenie w więzieniu w obecności męża i dzieci, którzy mogli ją odwiedzić. Jej wielkim pragnieniem było móc uczestniczyć w Pasterce w Bazylice św. Piotra w Watykanie. „Mam jednak zaufanie do planów Boga względem mnie i być może w przyszłym roku zechce spełnić me pragnienie. (...) W tym momencie chcę się zawierzyć miłosierdziu Boga, który może wszystko. Tylko On może mnie uwolnić” napisała pakistańska katoliczka.
Myśli wciąż aktualne
Prawdziwa radość jest zdobyczą, do której nie dochodzi się bez długiej i trudnej walki.
Jan Paweł II
Toronto, 25 lipca 2002 r.
Krótko
Z papieżem Franciszkiem w 2013 r. spotkało się w Watykanie ponad 6,5 mln ludzi. Statystyki na ten temat opublikowała Prefektura Domu Papieskiego. Obejmują one okres od marca, czyli od początku obecnego pontyfikatu, do końca roku 2013, i nie uwzględniają papieskich wydarzeń poza Watykanem, np. Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro.
Tytuły infułata oraz prałata nie będą już przydzielane zdecydował papież Franciszek. Wśród honorowych tytułów przyznawanych zasłużonym dla Kościoła duchownym pozostanie jedynie „Kapelan Jego Świątobliwości”.
W Iraku chrześcijanie przeżyli kolejne krwawe Boże Narodzenie. 25 grudnia 2013 r. rano w zamieszkiwanej przez nich dzielnicy Bagdadu doszło do 2 zamachów bombowych. W sumie zginęło 37 osób, a 59 odniosło obrażenia. Większość ofiar to chrześcijanie.
W Malezji władze stanu Selangor skonfiskowały w Towarzystwie Biblijnym 321 egzemplarzy Biblii w języku malajskim z uwagi na zawarte w niej zakazane przez sąd tłumaczenie słowa „Bóg” jako „Allah”.
W centrum Bejrutu zginęło w zamachu 5 osób, w tym były libański minister finansów. Ponad 50 osób zostało rannych. Celem ataku był były minister Mohammed Szatah.
W Wołgogradzie doszło do dwóch ataków terrorystycznych. Życie straciły 34 osoby, a 105 jest rannych.
Rumuni i Bułgarzy mogą od 1 stycznia 2014 r. pracować w całej Europie. To dramat dla tych krajów, bo, podobnie jak z Polski, wyjeżdżają najbardziej aktywni obywatele.
W Irlandii od nowego roku weszła w życie uchwalona 12 lipca 2013 r. ustawa dopuszczająca przerywanie ciąży w sytuacji, gdy zachodzi „realne i istotne zagrożenie dla życia kobiety”. Ustawa ta budzi liczne sprzeciwy.
W Turcji wybuchła wielka afera korupcyjna w kręgu ekipy rządowej. W związku ze skandalem do dymisji podało się 3 ministrów. Kolejnych 7 wymienił sam premier Recep Tayyip Erdoğan. Zatrzymano 50 osób, a formalne zarzuty przedstawiono 24.
Łotwa została 18. członkiem strefy euro. Nową walutą Łotysze posługują się od 1 stycznia 2014 r.