Papież z uznaniem wspomniał o fundacjach zrodzonych z tego Karmelu - w Wilnie, Lwowie, Warszawie, Kijowie, Charkowie i Betlejem, które są świadectwem międzynarodowego oddziaływania duchowości karmelitańskiej. Ojciec Święty pobłogosławił siostry i wszystkich wiernych związanych z tym wyjątkowym miejscem, życząc dalszego rozwoju duchowego oraz wytrwałości w powołaniu i modlitwie. List Franciszka jest wyjątkowym darem na jubileuszowe obchody - podkreśla znaczenie tego klasztoru w historii Kościoła oraz jego nieocenioną rolę w dzisiejszym świecie.
Historia Karmelitanek Bosych w Lublinie sięga 1 listopada 1624 roku, kiedy to mniszki przybyłe z Krakowa zamieszkały przy ul. Krakowskie Przedmieście na dworze Jakuba Sobieskiego, ojca przyszłego króla Jana III Sobieskiego. Jedenaście lat później osiedliły się w klasztorze pw. Świętego Józefa przy ulicy Świętoduskiej w Lublinie. Burzliwe dzieje zmuszały je jednak do częstych zmian miejsca zamieszkania. W okresie zaborów, podobnie jak wiele innych zgromadzeń zakonnych, karmelitanki bose doświadczyły skutków kasaty klasztoru, zarządzonej przez władze carskie. Klasztor na niemal sto lat zniknął z mapy Lublina, lecz obecnie cieszy się licznymi powołaniami. Mimo wielu trudności duchowa misja sióstr trwa, a klasztor w Dysie k. Lublina, założony w 1984 roku, kontynuuje bogatą tradycję, która sięga czterech wieków.
Z okazji jubileuszu czterechsetlecia Karmelitanki Bose z Dysa wydały cenną publikację pt. „Karmelitanki bose w Lublinie 1624-2024. Kalendarium 400-lecia”. Autorką opracowania jest siostra Maria Lucyna od Krzyża, która w przystępny sposób ukazuje bogatą historię i duchowe dziedzictwo tego niezwykłego miejsca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu