Reklama

Świat

Nowi kardynałowie

12 stycznia papież Franciszek ogłosił nazwiska osób, które wyniesie do godności kardynalskiej na konsystorzu 22 lutego br. Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 218 członków, w tym 122 elektorów – oznacza to, że zostanie przekroczony limit 120 uczestników konklawe, ale na niedługo, gdyż w maju dwóch purpuratów ukończy 80. rok życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowych kardynałów papieża Franciszka można podzielić na 3 grupy: arcybiskupi stojący na czele ważnych dykasterii Kurii Rzymskiej i Synodu Biskupów, biskupi diecezjalni z różnych stron świata oraz arcybiskupi seniorzy szczególnie zasłużeni dla Kościoła.

W pierwszej grupie są trzej Włosi: abp Pietro Parolin – watykański sekretarz stanu; abp Lorenzo Baldisseri – sekretarz generalny Synodu Biskupów; abp Beniamino Stella – prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz Niemiec abp Gerhard Ludwig Müller – biskup senior Ratyzbony, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Druga grupa jest najliczniejsza, należą do niej arcybiskupi z 12 krajów. Są to: abp Vincent Gerard Nichols – arcybiskup Westminsteru, prymas Anglii i Walii; abp Leopoldo José Brenes Solórzano – arcybiskup Managui w Nikaragui; abp Gérald Cyprien Lacroix – arcybiskup Quebecu w Kanadzie; abp Jean-Pierre Kutwa – arcybiskup Abidżanu na Wybrzeżu Kości Słoniowej; abp Orani João Tempesta – arcybiskup Rio de Janeiro w Brazylii; abp Gualtiero Bassetti – arcybiskup Perugii-Città della Pieve we Włoszech; abp Mario Aurelio Poli – arcybiskup Buenos Aires w Argentynie; abp Andrew Yeom Soo-jung – arcybiskup Seulu w Korei Południowej; abp Ricardo Ezzati Andrello SDB – arcybiskup Santiago del Chile w Chile; abp Philippe Nakellentuba Ouédraogo – arcybiskup Ouagadougou w Burkina Faso; abp Orlando Beltran Quevedo OMI – arcybiskup Cotabato na Filipinach oraz bp Chibly Langlois – biskup Les Cayes na Haiti.

Arcybiskupów seniorów, którzy zostaną włączeni do Kolegium Kardynalskiego, jest trzech: abp Loris Francesco Capovilla – Włoch, osobisty sekretarz Jana XXIII, abp Fernando Sebastián Aguilar CMF – arcybiskup senior Pampeluny i Tudeli w Hiszpanii oraz abp Kelvin Edward Felix – arcybiskup senior Castries na Saint Lucii.

Geografia papieża Franciszka

Z wykazu nowych purpuratów widać wyraźnie, że Papież przykłada wielką wagę do misji duszpasterzy stojących na czele diecezji, gdyż aż 12 z nich zostanie kardynałami. Jak przyznał o. Federico Lombardi – szef watykańskiego Biura Prasowego, w wyborze kardynałów papież Franciszek zwracał szczególną uwagę na kraje ubogie, o czym świadczy nominacja kardynałów z Burkina Faso i Haiti, a także na archidiecezje, które nigdy nie miały arcybiskupów kardynałów, jak Cotabato na filipińskiej wyspie Mindanao.

Papież wybrał na purpuratów arcybiskupów głównie spoza Europy i spoza Kurii Rzymskiej – 9 z 19 kardynałów elektów pochodzi z Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. Franciszek kontynuuje proces włączania do Kolegium Kardynalskiego purpuratów z krajów Trzeciego Świata, zapoczątkowany ostatnim konsystorzem Benedykta XVI (24 listopada 2012 r.).

Włosi w Kolegium Kardynalskim

Reklama

Przez wieki prawie wszyscy członkowie Kolegium Kardynalskiego byli Włochami. Wielki impuls do umiędzynarodowienia zarówno Kolegium Kardynalskiego, jak i Kurii Rzymskiej dał Paweł VI, chociaż Włosi wciąż zajmowali kluczowe stanowiska w zarządzaniu Kościołem. Gdy Benedykt XVI podczas konsystorza w lutym 2012 r. wyniósł do godności kardynalskiej wielu Włochów, sytuacja w Kolegium Kardynalskim stała się paradoksalna, gdyż 24 proc. kardynałów elektorów stanowili Włosi (30 na 125), a z Ameryki Łacińskiej, gdzie żyje ponad 40 proc. katolików, pochodziło jedynie 22 purpuratów.

Podczas obecnego konsystorza papież Franciszek włoży kardynalski biret na głowy czterech Włochów: trzech z nich to jego najbliżsi współpracownicy w Watykanie, z sekretarzem stanu Pietro Parolinem na czele, czwarty Włoch to abp Gualtiero Bassetti. Kardynalat dla Bassettiego to prawdziwa niespodzianka. Ostatni raz arcybiskup Perugii został kardynałem w 1853 r. – był to kard. Gioacchino Pecci, który 25 lat później został wybrany na papieża i przyjął imię Leon XIII. Wszystkich zaskoczył fakt, że kardynałami nie zostali ani arcybiskup metropolita Turynu, ani patriarcha Wenecji. Papież wybrał osobę, która w jego oczach najbardziej zasługiwała na nominację – pokornego biskupa o franciszkańkim charakterze, gorliwego duszpasterza, bliskiego ludziom i kapłanom.

Nominacje kardynalskie papieża Franciszka niespodzianką

Reklama

Ojciec Święty Franciszek przyzwyczaił nas już do niespodzianek i do nieprzestrzegania dotychczasowych norm watykańskich. Jedną z nich było informowanie poprzez Nuncjaturę Apostolską osób wybranych przez Papieża na kardynała o papieskiej decyzji. Dla wielu biskupów decyzja Franciszka była jednak całkowitą niespodzianką. Abp Leopoldo José Brenes Solórzano usłyszał o tym od księdza, który zbudził go telefonem o godz. 5 rano, gdy przez radio dowiedział się o podniesieniu arcybiskupa Managui do godności kardynalskiej. Natomiast arcybiskup Santiago del Chile – Ricardo Ezzati Andrello o swej nominacji dowiedział się z gazet. Nominacja była również zaskoczeniem dla abp. Chibly Langlois z Haiti i dla wielu innych nowych purpuratów.

List do „braci kardynałów”

Do każdego z mianowanych przez siebie kardynałów Franciszek napisał list, którego treść została podana do wiadomości publicznej. Papież wyjaśnia w nim, że bycie kardynałem nie oznacza ani awansu, ani zaszczytu, ale jest posługą, która wymaga wielkiego serca i miłości. Ojciec Święty zaleca, by nie świętować zbyt wystawnie wyniesienia do godności kardynalskiej: „Proszę was o przyjęcie tej nominacji z sercem czystym i skromnym. Nie powinniście świętować jej w sposób niezgodny z Ewangelią i zasadami prostoty, ubóstwa i rzeczowości”. Papież najwyraźniej chce, by jego styl przejęli również kardynałowie, bo zdaje sobie sprawę, że przykład idzie zawsze z góry.

Proces przeciwko nowemu kardynałowi

Reklama

Wśród kardynałów nominatów znajduje się 84-letni abp Fernando Sebastián Aguilar CMF, bardzo ceniony teolog. Papież Franciszek przyznał, że czytał wszystkie jego dzieła. W styczniu sędziwy teolog udzielił wywiadu hiszpańskiej gazecie, w którym m.in. skomentował wypowiedź Papieża na temat homoseksualistów, mówiąc, że Franciszek „okazuje szacunek i respekt wszystkim osobom, ale nie zmienia ani nie wypacza tradycyjnego Magisterium Kościoła. Okazywać miłość osobie homoseksualnej i akceptować ją to jedna rzecz, a moralnie usprawiedliwiać zachowania homoseksualne to inna sprawa. Mogę komuś powiedzieć, że ma pewną ułomność, ale nie oznacza to, iż mam go przestać cenić i pomagać mu. Myślę, że taka jest pozycja Papieża”. Ponieważ kręgi homoseksualne nie tolerują słów „ułomność”, „brak”, teolog dodał: „Z całym szacunkiem mówię, że homoseksualizm jest ułomnym przejawem płciowości, która ma swoją strukturę i swój cel – prokreację. Sygnalizowanie homoseksualiście jego ułomności nie jest obrazą, ale pomocą, bo wiele przypadków homoseksualizmu można unormalizować dzięki odpowiednim terapiom”. Za tę wypowiedź, która odzwierciedla stanowisko Kościoła katolickiego zawarte w katechizmie, kardynał będzie sądzony i może trafić do więzienia. Przypadek abp. Aguilara powinien zmusić wszystkich do refleksji, bo uzmysławia nam, co się będzie dziać na świecie, jeżeli zostaną wprowadzone prawa karzące za domniemaną homofobię.

* * *

Pracownia krawiecka Gammarelli w Rzymie

Nowi purpuraci mają już nowe kardynalskie szaty. Wielu z nich korzystało z usług papieskiego krawca Gammarellego. Jego historyczna pracownia z szyldem „Gammarelli. Sartoria per ecclesiastici” znajduje się w samym centrum Rzymu, tuż obok Panteonu. Czerwonej sutanny nie musiał szyć arcybiskup Managui Leopoldo José Brenes Solórzano – otrzymał ją wiele lat temu w darze od swego arcybiskupa seniora kard. Miguela Obando Bravo SDB, wyniesionego do godności kardynalskiej przez Jana Pawła II w 1985 r. Kardynał wręczył mu sutannę wiele lat temu, mówiąc: „Niech ksiądz ją weźmie, może kiedyś zostanie ksiądz kardynałem”. Dziś arcybiskup Managui wyciągnął prezent od swego poprzednika. Został pierwszym kardynałem z Ameryki Środkowej mianowanym przez papieża Franciszka.

Bracia Salvi w swej pracowni jubilerskiej

Zgodnie z tradycją, papież Franciszek w czasie publicznego konsystorza wręczy nowym kardynałom czerwony biret – znak godności kardynalskiej oraz pierścień – symbol szczególnej więzi ze Stolicą Piotrową. Od lat pierścienie wykonują bracia Salvi, jubilerzy, których pracownia znajduje się w dzielnicy Borgo, tuż obok Watykanu. Będą to prawie takie same pierścienie, jak te, które wręczał Benedykt XVI, a różnicą jest to, że pojawi się na nich herb nowego Papieża.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wenezuela: arcybiskup Caracas przechodzi na emeryturę

[ TEMATY ]

kardynał

metropolia

149342/pixabay.com

Arcybiskup Caracas przechodzi na emeryturę. Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Jorge Liberato Urosa Savino, którą zgodnie z prawem kanonicznym złożył po ukończeniu 75 lat. Na jego miejsce administratorem apostolskim stołecznej archidiecezji Ojciec Święty mianował arcybiskupa Méridy, kard. Baltazara Enrique Porras Cardozo.

Wenezuela od lat znajduje się w poważnym kryzysie politycznym, gospodarczym i społecznym. Watykan stale, ale jak na razie na próżno, zachęca do narodowego dialogu wszystkich najważniejszych sił społeczeństwa. Głos Kościoła ma duże znaczenie w Wenezueli.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Cała prawda o konklawe

2025-05-04 13:28

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, jak „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich” autorstwa ks. dr. Przemysława Śliwińskiego. Znajdziemy tu naprawdę wszystko, co dotyczy procesu wyboru następcy Świętego Piotra. Lektura pozwala też lepiej zrozumieć, dlaczego konklawe jest zagadką, najbardziej skrywaną tajemnicą w dziejach.

W kaplicy Sykstyńskiej, w której 7 maja zbierze się 135 kardynałów elektorów, trwają ostatnie przygotowania do wyboru następcy Franciszka. Hierarchowie zostaną faktycznie odizolowani od świata zewnętrznego. Jak podaje aciprensa.com, będą mogli mieć przy sobie jedynie… okulary, aparaty słuchowe i laski! (sic!). Nic więcej. Powstała też watykańska mapa obszaru zastrzeżonego…
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję