Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Solidarni w sporcie

    - Mocno wspieramy wszystkie inicjatywy – zapewnił Tomasz Zaborowski.

2025-03-27 22:06

Maria Fortuna- Sudor

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To przewodniczący zarządu regionu małopolskiej Solidarności, który wspólnie z Agatą Łyko wręczył wyróżnienia i statuetki w XXX edycji konkursu „Solidarni w Sporcie 2024”. Witając zebranych w siedzibie regionu, reprezentujący organizację Andrzej Bac poinformował, że tym razem jest dziewięcioro wyróżnionych, ale na listach laureatów poprzednich edycji także znalazło się wiele wspaniałych osób, Z kolei Tomasz Zaborowski podkreślił: - Mocno wspieramy wszystkie inicjatywy, które służą temu, żeby krzewić kulturę fizyczną, żeby zachęcać do sportu nie tylko wyczynowego, ale także amatorskiego, którego dzisiaj u nas brakuje.

Za organizatorami konkursu podajemy tegorocznych laureatów i przybliżamy ich sylwetki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kazimierz Kmiecik: piłkarz i trener piłkarski, związany z Wisłą Kraków, najlepszy strzelec w jej historii (153 gole w 304 meczach), kilkukrotnie trener lub asystent trenera w krakowskim klubie. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski. Początki swojej drogi piłkarskiej zaczynał jako junior Cracovii, z której przeszedł do Wisły. W reprezentacji narodowej rozegrał w latach 1972-1980 34 mecze, strzelając 8 goli. Uczestnik i zdobywca medali na Mistrzostwach Świata w 1974 roku oraz Igrzyskach Olimpijskich w 1972 i 1976, gdy drużynę prowadził Kazimierz Górski. Wspaniały piłkarz i człowiek.

Reklama

„Chcę być pomocny i przydatny na miarę swoich możliwości. Nie bawię się w żadną politykę, nie wchodzę w układy. Liczy się dla mnie Wisła, jej marka, jej tradycja, jej osiągnięcia. Dlatego ciągle przy niej jestem i będę tak długo, na ile wystarczy mi sił. A zgodzę się, że czasem bywało tak źle, że aż serce bolało. Na szczęście z moim sercem chyba w porządku, bo wszystko przetrzymałem. Pamiętam tamte czasy z Cracovii. Wtedy nie było zatargów, które znamy z późniejszych czasów. Zawodnicy Cracovii chodzili na mecze Wisły, a zawodnicy Wisły na mecze Cracovii. Żyliśmy w dobrych relacjach. Ja bym nawet to rozszerzył – mieliśmy kolegów w Wawelu, Garbarni, Hutniku. Wszyscy się znali i lubili, bo byli z Krakowa”.

Małgorzata Tlałka Długosz: polska narciarka alpejska, trenerka, działaczka sportowa. Jest twórcą i Prezesem założonej w 2014 roku Fundacji Integracji Przez Sport Handicap Zakopane, która zajmuje się aktywizacją sportową dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Ukończyła prestiżową szkołę École Nationale De Ski Et D’alpinisme w Chamonix oraz Wyższą Szkołę Biznesu-NLU w Nowym Sączu. Wraz z siostrą Dorotą, jako pierwsze polskie narciarki zjazdowe, znalazły się w czołówce narciarstwa alpejskiego, zajmując punktowane miejsca w zawodach o Puchar Świata, mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich (Sarajewo – 1984 i Calgary – 1988). Jest pomysłodawczynią i organizatorką corocznej imprezy charytatywnej 12H Slalom Maraton Zakopane. W ciągu 10 już lat istnienia fundacji jej podopieczni zdobyli ponad 50 medali Mistrzostw Świata i Europy oraz ponad 150 medali Mistrzostw Polski, zarówno w zimowych, jak i letnich dyscyplinach sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. W 2019 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Reklama

Zbigniew Miazek: trener, kajakarz-slalomista z Drzewicy, mistrz i reprezentant Polski, olimpijczyk z Barcelony (1992). Od 2001 do 2005 roku pełnił funkcję trenera reprezentacji Polski kajakarzy w slalomie. Od kilkunastu lat zarządza torem kajakowym OSiR Kolna, jako prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego. Tor jest teraz całym jego życiem. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny – Zarządzanie Przedsiębiorstwem oraz wydział „trenerski” na AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie.

„Wszystko zaczęło się na początku XXI wieku. Zabiegałem o budowę toru, jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Sydney. Prezydent Andrzej Gołaś stwierdził, że jeśli przywieziemy medale, to znajdą się pieniądze na tor kajakowy. Na czternaście medali zdobytych przez Polaków, aż pięć wywalczyli kajakarze...”

Pan Zbigniew jako prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego został nominowany w międzynarodowym konkursie „The World Paddle Awards”, doceniającej najbardziej niezwykłych mężczyzn i kobiety ze świata sportów wiosłowych. Są wyrazem uznania dla różnorodności ludzi i organizacji i ich ciężkiej pracy, jaką wkładają w sport wiosłowy.

Reklama

Antoni Wiercicioch: multimedalista, reprezentujący fundację Handicap Zakopane, mieszka w Kościelisku wywalczył złoto w supergigancie, na narciarskich mistrzostwach świata Virtus w austriackim Seefeld. Od sześciu lat dominuje w rywalizacji ogólnopolskiej w narciarstwie alpejskim. Antoni, to jedyny sportowiec w kategorii ZD (Zespół Downa), zdobywca tytułów mistrza świata, zarówno w dyscyplinie zimowej (narciarstwo alpejskie), jak i letniej (lekkoatletyka). Jest 4-krotnym Mistrzem Świata VIRTUS 2024 w narciarstwie alpejskim i Wicemistrzem Świata VIRTUS 2023 w lekkoatletyce, znalazł się w wyjątkowym gronie 9 nominowanych do nagród wybitnych, młodych Polaków – naukowców, artystów i sportowców. Podczas uroczystej gali konkursu Młody Promotor Polski w Pałacu Prezydenckim odebrał Nagrodę Specjalną. Został nominowany w kategorii „działalność sportowa” i otrzymał Nagrodę Specjalną za piękne promowanie Polski poprzez swoje osiągnięcia sportowe.

Grzegorz Popiołek: trener w Tatrzańskim Klubie Karate Kyokushin. W 2024 roku świętował swoje 35-lecie w świecie karate kyokushin. Otrzymał pamiątkową tablicę 50-lecia Karate Kyokushin w Polsce. Klub mieści się w nowej hali OPO COS – Zakopane. Sala treningowa „Dojo” jest miejscem, w którym każdy może doświadczyć radości ze sportu, treningu i rywalizacji.

„Swoją pasję przekazujemy dzieciom, młodzieży oraz dorosłym, którzy z nami ćwiczą. Zajęcia karate prowadzimy dla początkujących i średnio zaawansowanych, a także tych, którzy posiadają niezbędne dla innych skupienie oraz umiejętność pokonywania własnych słabości. Wielkie rzeczy są robione przez szereg małych rzeczy zebranych razem…”

Zbigniew Gąska: jeden z głównych organizatorów zawodów piłki siatkowej wśród pracowników i członków NSZZ „Solidarność” w Hucie ArcelorMital Poland SA. Oprócz codziennej, sumiennej pracy i działalności związkowej potrafi znaleźć czas na zaangażowanie w działalność sportową i aktywizację środowiska pracowniczego w sport i rekreacje.

Łukasz Sagan: ultramaratończyk, który pięciokrotnie „sprawdzał się” na trasie liczącej 490 km. Suma przewyższeń wynosi aż 6800 metrów. „W tym wyzwaniu jest prawda. Tu nikt niczego nie udaje. Czterokrotnie zwyciężając w tej imprezie doświadczam „sztuki cierpienia i negocjacji z własnym organizmem” .

Reklama

Piotr Pogon : polski fundraiser, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, prelegent motywacyjny, maratończyk – biegacz charytatywny, triathlonista, konsultant społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Od wielu lat walczący z chorobą nowotworową w sierpniu 2012 roku – jako pierwszy człowiek bez płuca – ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironman – Triathlon w Kalmarze. W 2014 powtórzył ten wyczyn w zawodach Ironman Triathlon Zurych. Koordynator i uczestnik wypraw z udziałem osób niepełnosprawnych. Zdobył m.in. szczyty z tzw. Korony Ziemi. Uczestnik wielu maratonów krajowych i biegów górskich. Alpejczyk, srebrny medalista akademickich Mistrzostw Polski w slalomie gigancie w latach 1989–1991. W roku 2009 wykonał zjazd skiturowy z wysokości 5300 m n.p.m. ze zbocza Elbrusa. W książce „W Pogoni za życiem” pisze: „od 20 tysięcy dni upadam i wstaję, walcząc z chorobami o prawo do własnych marzeń”.

Adrianna Czekaj: lekkoatletka Małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni – Razem” zdobyła drużynowe mistrzostwo Europy w biegach przełajowych.

Niepełnosprawność intelektualna to nie ograniczenie. To wyzwanie, które podejmujemy każdego dnia, by pokazać, że każdy z nas ma prawo do pełnego i wartościowego życia. Nasza misja to tworzenie przestrzeni, w której osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą rozkwitać, zdobywać nowe umiejętności i odkrywać swoje talenty – szczególnie przez sport. Nie boimy się wyzwań. Bo wiemy, że warto. Dla uśmiechu, dla wiary w siebie, dla poczucia, że każdy ma swoje miejsce w świecie. Dołączcie do nas w tej misji – bądźcie częścią świata, który widzi ludzi, a nie ograniczenia.

Tegoroczne spotkanie było także okazją do wręczenia zaległej statuetki laureatowi z roku poprzedniego, Andrzejowi Gębarze.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

2025-03-27 09:40

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Prawdziwym grzechem jest żyć przekonaniem, że gdzie indziej żyje się lepiej, wygodniej, przyjemniej. Przekonanie, jakoby „wszędzie było dobrze tylko nie we własnym domu”.

W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi». Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: «Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: „Ojcze, daj mi część własności, która na mnie przypada”. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swoją własność, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie, i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał na służbę do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: „Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu przymieram głodem. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mnie choćby jednym z twoich najemników”. Zabrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: „Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i wobec ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem”. Lecz ojciec powiedział do swoich sług: „Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i weselić się, ponieważ ten syn mój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”. I zaczęli się weselić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: „Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego”. Rozgniewał się na to i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: „Oto tyle lat ci służę i nie przekroczyłem nigdy twojego nakazu; ale mnie nigdy nie dałeś koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę”. Lecz on mu odpowiedział: „Moje dziecko, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko, co moje, do ciebie należy. A trzeba było weselić się i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”».
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Osoby niedocenione

2025-03-28 07:57

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Są osoby, często niedocenione, które pozostają w cieniu, ale odgrywają kluczową rolę w historii naszego życia i duchowej przemiany.

Opowiem historię Ludwika Solskiego, który w krótkiej, symbolicznej scenie na scenie teatralnej pokazał, że nawet najdrobniejsza rola może stać się kultowa. Następnie pochylimy się nad Ewangelią o synu marnotrawnym, by dostrzec niezwykłe znaczenie sług, którzy swoją codzienną troską zmienili bieg czyjegoś życia.
CZYTAJ DALEJ

Papież w seminarium

2025-03-30 20:37

[ TEMATY ]

Częstochowa

relikwie

WMSD

św. Jan Paweł II

Maciej Orman/Niedziela

30 marca abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wprowadził relikwie św. Jana Pawła II do kościoła Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie oraz przewodniczył tam Mszy św.

Nawiązując w homilii do przypowieści o miłosiernym ojcu oraz do encykliki św. Jana Pawła II „Dives in Misericordia”, hierarcha wskazał, że „miłosierdzie to miłość, która jest drugim imieniem Boga”. – Tego właśnie uczymy się również szczególnie przez jego posługę i pontyfikat, a także przez wyniesienie przez niego na ołtarze s. Faustyny Kowalskiej. Te okoliczności przypominają nam o tym, że miłosierdzie jest bez granic, tylko trzeba umieć znaleźć się w jego przestrzeni własną i wolną decyzją powrotu – wyjaśnił abp Depo.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję