Przychodzimy, Maryjo, przed Twój Jasnogórski Wizerunek, aby wyrazić naszą wdzięczność Bogu za 850 lat fundacji Bożogrobców na ziemiach polskich. W tym dziękczynieniu wraz z rycerzami i damami Zakonu uczestniczą także wierni z parafii Miechów, gdzie powstał pierwszy konwent Bożogrobców i gdzie przez ponad siedem wieków była jego siedziba. W Miechowie był nowicjat i szkoła zakonna. Swoją siedzibę miał tu również generał Zakonu Bożogrobców.
Zakon ten, zwany w Polsce miechowitami, szerzył na ziemiach polskich kult Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przez Bożogrobców został zapoczątkowany zwyczaj urządzania misteriów Męki Pańskiej, grobów Pańskich w Wielki Piątek oraz nabożeństw Drogi Krzyżowej na ulicach miast i drogach wsi polskich. W Miechowie znajduje się wierna kopia jerozolimskiej Kaplicy Grobu Pańskiego z XVI wieku. Klasztor miechowski był pierwszym w Polsce i pierwszym w Europie reprezentantem idei i kultu Grobu Bożego. Swoją religijną i kulturotwórczą działalnością emanował na znaczne połacie ziem polskich i na kraje ościenne. Szczególnego znaczenia nabrał po opanowaniu Jerozolimy przez innowierców. Uważano go za centrum wszystkich placówek nie tylko w Polsce, ale także we Francji, w Hiszpanii, Neapolu, Anglii, na Węgrzech, w Czechach i w innych krajach. Te wielowiekowe związki miasta Miechowa z Zakonem Bożogrobców są okazją do wspólnego świętowania i dziękczynienia. (...)
Tutaj, na Jasnej Górze, Zakon Rycerski Grobu Bożego w Polsce i parafia przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie składają jubileuszowe dziękczynienie za obfite plony wielowiekowej działalności Bożogrobców na ziemiach polskich. Tutaj także, przed Twoim Jasnogórskim Wizerunkiem, pragną wszyscy wzmocnić swoje siły duchowe, aby dzisiaj i w przyszłości podejmować z mocą dziedzictwo poprzednich pokoleń. Zakon Bożogrobców bowiem to nie tylko chlubna przeszłość, to nie tylko bogate tradycje czy cenne doświadczenia duchowe i obfite łaski. To zobowiązanie i inspiracje, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej. Obchodząc jubileusz 850-lecia powstania pierwszej fundacji Bożogrobców na ziemiach polskich, my, członkowie Zakonu, czujemy się zobowiązani do kontynuowania tego rysu duchowości i działalności naszych poprzedników. Trzeba, abyśmy odkryli sens wspólnotowego losu: wiary, wierności, odwagi, ofiary i zmartwychwstania.
Fragment rozważania wygłoszonego podczas Apelu Jasnogórskiego 7 marca 2014 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu