Przed rozpoczęciem Liturgii, zgodnie z miejscowym zwyczajem, przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli kapłanom życzenia. Następnie czterech chłopców zostało pobłogosławionych do pełnienia posługi ministrantów.
Maciej Orman/Niedziela

W homilii abp Depo wskazał na widoczny kontrast między początkiem a końcem fragmentu Ewangelii według św. Jana, opisującego umycie nóg Apostołom przez Jezusa. – Na początku ma Boski majestat, świadomość tego, kim jest, że wyszedł od Boga i do Boga idzie, że jest Bogiem, Jednorodzonym Synem odwiecznym, a zarazem wykonuje pokorne gesty sługi umywającego nogi. Bóg Stwórca, Odkupiciel człowieka i świata, umywa nogi jak niewolnik – zauważył metropolita częstochowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maciej Orman/Niedziela

Zwrócił uwagę, że w geście wobec Piotra nie chodzi Jezusowi o to, aby dać się umyć, ale o to, by przede wszystkim pozwolić, aby to On działał. – Jezus jakby chciał przez przykład Piotra powiedzieć każdemu z nas: nie możesz zbawić się sam pomimo twoich najlepszych chęci. Musisz przyjść do Mnie, musisz niejako wejść we Mnie ze swoim niepokojem, słabością i grzechem – wyjaśnił hierarcha i zapytał: – Do kogo ma pójść grzesznik, nawet największy, zdrajca, jeśli nie do Chrystusa?
Maciej Orman/Niedziela

Reklama
Arcybiskup Depo przypomniał, że „nie ma zbawienia poza Kościołem, bo nie ma dojścia do Chrystusa poza Kościołem”. Ostrzegał również przed tymi, którzy tworząc własne kościoły, „zwodzą i oszukują ludzi w imię swojej proroczej wizji i bezgrzeszności”. – To jest fałsz i złudzenie, które nie prowadzi do życia – przestrzegł.
– Kochajmy Eucharystię, kochajmy Boga! Dopóki kochamy, Polska nie zginie! – zachęcił metropolita częstochowski.
Po homilii nastąpił obrzęd umycia nóg dwunastu mężczyznom.
Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony w uroczystej procesji do miejsca przechowania w tzw. ciemnicy. Wierni będą tam trwać na modlitwie aż do rozpoczęcia wielkopiątkowej Liturgii Męki Pańskiej.
Maciej Orman/Niedziela
