– Liturgię Wigilii Paschalnej wyróżniają dwa znaki: ogień, który staje się światłem, oraz woda – znak życia i chrztu – mówił w homilii bp Mendyk, wprowadzając wiernych w głębię symboliki świętej nocy. – To światło mówi nam o Chrystusie jako prawdziwej zarannej gwieździe, która nie zachodzi na wieki – dodał, podkreślając zwycięstwo światła nad ciemnością, życia nad śmiercią.
Biskup zwrócił uwagę na znaczenie słowa Bożego, które prowadzi człowieka przez wieki wiary. – To jest najpiękniejsza katecheza, której byliśmy świadkami – powiedział, nawiązując do bogatej liturgii słowa, przypominającej historię zbawienia od stworzenia świata. – Stworzenie należy do Boga. Dlatego możemy mu do końca zawierzyć to nasze życie – podkreślił, przypominając o odpowiedzialności człowieka za dzieło stworzenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W swojej refleksji nad zmianą porządku tygodnia i znaczeniem pierwszego dnia – niedzieli – biskup wyjaśniał: – Dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa stał się ten dzień dniem nowego stworzenia, dniem nowego życia.
Na zakończenie z radością podzielił się także życzeniami: – Pan Jezus zmartwychwstał nie dla siebie, ale dla nas, bo my naprawdę potrzebujemy zmartwychwstania – mówił z mocą. – Niech ta świadomość przenika nasze serca, rozświetla codzienność wiarą, nadzieją i miłością. Życzę wielkanocnej radości, która płynie z wolności od grzechu – radości, której świat nie da, a daje ją naprawdę zmartwychwstały Pan. Chrystus zmartwychwstał!
Wigilia Paschalna w świdnickiej katedrze zakończyła się radosnym śpiewem i wspólną procesją, która wprowadziła Kościół w świętowanie Wielkanocy – dnia zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.
Hubert Gościmski

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski
