Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Malowany sercem portret św. Jana Pawła II

1 maja w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu odbył się koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, stanowiący wyjątkowe przeżycie duchowe, przepełnione radosnymi i wzruszającymi momentami oraz głębokimi refleksjami o naszym Wielkim Rodaku. Publiczność podziwiała nie tylko ciekawe aranżacje muzyczne i liryczne, ale także zrealizowaną z dużym rozmachem oprawę artystyczną koncertu

Niedziela sosnowiecka 21/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Siewierz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niejedna metropolia nie powstydziłaby się takiego koncertowego widowiska – takie głosy można było usłyszeć z ust uczestników koncertu, a ich wyrazicielem był sam Pasterz Kościoła sosnowieckiego, biskup Grzegorz Kaszak, który dziękując duszy sprawczej koncertu, autorce i reżyserowi tego wydarzenia, Irenie Świertok-Kmiecikowej z Siewierza podkreślił, że jeszcze na takim koncercie nie był! Pani Irena przyjęła słowa uznania i kwiaty od Księdza Biskupa oraz podziękowania za pomysł i realizację, za serce i trud włożone w organizację, za zjednoczenie w jednym czasie i miejscu czterech pokoleń siewierskiej ziemi, za bogactwo przeżyć i wzruszeń. Zgromadzona publiczność nagrodziła ją gromkimi brawami.

Koncert rozpoczął występ orkiestr dętych przed budynkiem MGOK. Następnie, już na scenie, burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś przywitał zgromadzonych gości na czele z biskupem Grzegorzem Kaszakiem, kanclerzem Kurii Diecezjalnej, ks. prał. Mariuszem Karasiem oraz proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu, ks. Emilem Ilkowem. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, powiatowych i miejsko-gminnych. Świadkami koncertu byli także członkowie delegacji z partnerskiego miasta Edeleny z burmistrzem Oskarem Molnarem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

12 obrazów Świętego

Reklama

Wyjątkowość siewierskiego koncertu polegała na malowaniu sercem portretu św. Jana Pawła II. Pomocą w tworzeniu dzieła były poezja, proza, muzyka, śpiew i fotografia. To właśnie tymi narzędziami autorka koncertu i występujący na scenie artyści ukazali 12 obrazów Świętego: Wielki Orędownik Wiary, Nadziei i Miłości, Latarnik Pokoju, Niestrudzony Pielgrzym, Orędownik Bożego Miłosierdzia, Wielki Czciciel Matki Bożej, Opiekun rodzin, dzieci i młodzieży, Wyznawca ekumenizmu i pojednania, Papież dialogu, Jan Paweł II od krzyża, Mąż modlitwy i cierpienia, Głosiciel prawdy, Obrońca życia i godności człowieka.

Uroczysty koncert rozpoczęła muzyczna „Triada” napisana przez Krzysztofa Kolasę specjalnie dla Jana Pawła II z racji kanonizacji, a wykonana przez trębaczy z Orkiestry Dętej.

Siewierz dla Papieża

W centrum sceny umieszczono portret św. Jana Pawła II, a nad nim słowa Papieża Polaka: „Proszę Was o trochę miejsca w Waszych sercach i w Waszych modlitwach. Bóg zapłać za gościnę”.

Nie sposób, by Ten, któremu dedykowano podniosły koncert także nie powitał wszystkich, którzy przyszli, by Go uczcić. Słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” pochodzącymi z archiwalnego nagrania przywitał siewierzan Święty Polak. Podczas koncertu uczczono także pamięć św. Jana XXIII.

Reklama

Zabrzmiała też pieśń „Zanieś Matko” zaprezentowana przez Chór „Barka” działający przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Chór zaśpiewał w dalszej części koncertu jeszcze dwa utwory: „Pieśń o Bożym Miłosierdziu” oraz szczególnie kojarzoną z Janem Pawłem II „Barkę”. Widownia mogła również usłyszeć utwór „Nasz Papież” w wykonaniu zespołu „Sonitus”, któremu na fortepianie akompaniował Bernard Sołtysik, a na akordeonie Zbigniew Wójcik. Dwie pieśni: „O papieżu – pielgrzymie” oraz „Powołanie” wykonał zespół „Ale Babki” przy muzycznym akompaniamencie Czesława Przybyły oraz Grzegorza Węglarza. Podczas koncertu nie mogło zabraknąć również utworów i wykonawców, którzy w ubiegłym roku podczas XX Festiwalu Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu” w Białym Dunajcu zdobywali pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Zespół Śpiewaczy „Podwapianki” wykonał piosenkę „Papież dialogu” z tekstem Janiny Domańskiej i opracowaniem muzycznym Mariusza Naglika, a tenor Mariusz Naglik zaprezentował utwór Jolanty Nowak-Wojdas „Ojcze Nasz Święty”. W atmosferę skupienia wprowadzili publiczność artyści deklamujący wiersze. Byli to: Jan Bańka w wierszu „Promień światła” przy akompaniamencie akordeonisty Rajmunda Kubiczka, Ola Bąk i Kamil Kolasa w wierszu „Rozmowa Matki z Synem”, Ola Bąk w wierszu „Papież w moim życiu”, Janina Domańska w wierszu „List do Jana Pawła II” oraz Grzegorz Węglarz w wierszu „Oklaski”. Ponadto teatralną scenkę pt. „O strudzonym pielgrzymie” zaprezentowali członkowie Małych Form Teatralnych działający przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Wzruszeń dostarczył wspólny występ dzieci z Zespołu Szkół w Siewierzu oraz podopiecznych Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc. Najpierw Ola Duda odczytała napisany przez dzieci, ich rodziców i opiekunów List dzieci do Jana Pawła II, który został przekazany Księdzu Biskupowi, aby ten zabrał go do Watykanu na grób Ojca Świętego, a następnie wszystkie dzieci wykonały popularny utwór „Arki Noego”: „Święty uśmiechnięty”. – Każdy z nas pośrednio uczestniczył w „drodze do świętości” Jana Pawła II, czy to poprzez telewizję, radio, prasę czy książkę. Niektórzy pielgrzymowali do Watykanu, a tylko nieliczni mieli zaszczyt bycia na audiencjach u Papieża. Swoje wizyty uwieczniali na fotografii. Tę wyjątkową okazję miała m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wojkowic Kościelnych, która zagrała Papieżowi w Watykanie specjalną wiązankę utworów. Odegrała ją także podczas koncertu. Warto zaznaczyć, że zdjęcia te współtworzyły prezentację multimedialną, składającą się z ponad 120 zdjęć, a stanowiącą tło do całego programu. Koncertowi towarzyszyła również wystawa fotografii zatytułowana „Droga do świętości” – zaznacza Irena Kmiecik.

W formie nagrań audio zostały przypomniane również niektóre wypowiedzi Jana Pawła II, a jedno z jego orędzi dotyczące modlitwy przedstawiła Aleksandra Kolasa.

Cztery pokolenia dla JPII

W przygotowaniu programu artystycznego brały udział cztery pokolenia mieszkańców siewierskiej ziemi – ci, którzy pamiętają Karola Wojtyłę jeszcze z Krakowa, ci których nazwano Pokoleniem JP II, a także dzieci i wnuki tego pokolenia. Na scenie podczas koncertu zaprezentowało się 216 artystów. – Cieszę się, że postać Jana Pawła II i Jego dokonania zawsze inspirowały i ciągle inspirują miejscowych twórców, którzy z radością zgłaszali do papieskiego koncertu swoje wiersze, pieśni, utwory muzyczne, a nawet fotografie. Bez tych wszystkich materiałów, a przede wszystkim bez otwarcia się i zaangażowania mieszkańców tej ziemi i czuwania nad wszystkim naszego Świętego Papieża nie udałoby się zrealizować niczego. Jestem przekonana, że czuwał nade mną i nad wszystkimi św. Jan Paweł II – podkreśla Irena Kmiecik.

Bóg zapłać za gościnę

– Jan Paweł II kolejny raz zjednoczył nas wokół siebie i wiemy, że nie po raz ostatni. Za wstawiennictwem Świętego będziemy wypraszać potrzebne łaski dla naszych rodzin, ojczyzny i świata. Jesteśmy przekonani, że ten koncert pozostanie w naszych sercach i pamięci na bardzo długo. Był ze wszech miar wyjątkowy – podkreślali zgromadzeni uczestnicy widowiska.

A Ojciec Święty stał pewnie wtedy w oknie Domu Ojca, patrzył na Siewierz i błogosławił uczestnikom koncertu, a gdyby mógł tutaj być, z pewnością powiedziałby: „Wszystkim dziękuję, wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę też o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności. Proszę Was także o trochę miejsca w Waszych sercach. Bóg zapłać za gościnę”. Tymi słowami żegnał się z rodakami na krakowskim lotnisku Balice Święty Papież Polak w 2002 r.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś XIX Dzień Papieski: wsparcie młodych i rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

„Mamy ponad 2000 stypendystów z całej Polski. Dzięki stypendiom mogą uczyć się i dostać na wymarzone studia. Te pieniądze to bardzo dobra inwestycja – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. „Wstańcie, chodźmy!” to hasło XIX Dnia Papieskiego. Tradycyjnie jest on obchodzony w niedzielę przed 16 października, czyli dniem wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

W tym roku Dzień Papieski przypada 13 października. Tego dnia w Polsce przeprowadzana jest zbiórka na stypendia dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Tegoroczny Dzień Papieski jest ponadto otwarciem roku obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: W nierozerwalnej sieci

2025-04-30 09:19

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe.Stock

Na pół wieku przed Chrystusem armia Cezara dotarła do brzegów Egiptu. Gdy zajął się ogniem Pałac Królewski, nie trzeba było długo czekać, by w płomieniach stanęła największa biblioteka starożytnego świata, założona trzy wieki wcześniej przez Ptolemeusza I Sotera.

Ogień pożarł ponad czterdzieści tysięcy woluminów. Spłonęła biblioteka, ale nie spłonął geniusz ludzkiej myśli, który nadal kwitł w egipskiej Aleksandrii. Dzięki niemu chrześcijanie pierwszych wieków usiłowali rozwikłać znaczenie dość zagadkowego wydarzenia, które rozegrało się po zmartwychwstaniu Jezusa, nad brzegami Jeziora Galilejskiego. Na słowo Jezusa apostołowie zarzucili sieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję