Spektakularne wybuchy, bycie pod obstrzałem oraz ewakuacja rannych z pola walki i zapewnienie pierwszej pomocy medycznej to elementy szkolenia wojskowego, w którym uczestniczą studenci Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Podczas szkolenia poligonowego „Military doctor 2025” w Ośrodku Ćwiczeń w Jeżewie k/Zgierza doskonalenie umiejętności medycznych w warunkach pola walki ćwiczą podchorążowie V roku Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz studenci Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Czuwają nad nimi instruktorzy polscy w towarzystwie kolegów z armii amerykańskiej, co pozwala na wymianę wzajemnych doświadczeń i jeszcze efektywniejsze kształcenie młodych lekarzy. Celem szkolenia jest zgrywanie działań na kolejnych etapach ewakuacji medycznej oraz doskonalenie umiejętności pracy zespołowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Scenariusz ćwiczeń polega na tym, że po wymianie ognia, wybuchach dochodzi do negatywnego zdarzenia, w wyniku którego należy poszkodowanym udzielić pierwszej pomocy i ewakuować z pola walki. Liczy się właściwe rozpoznanie obrażeń i wdrożenie adekwatnych czynności ratunkowych. Kolejnym etapem jest ewakuacja, która odbywa się z wykorzystaniem kołowego transportera opancerzonego „Rosomak”, pojazdów wielonoszowych (sanitarek) oraz śmigłowca. Następnie ewakuowani poszkodowani żołnierze trafiają do placówek medycznych poziomu 1 i 2, gdzie udzielana jest im dalsza pomoc medyczna – tłumaczą organizatorzy szkolenia z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.
Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego od 2017 r. cyklicznie w lipcu, realizuje
szkolenie poligonowe Military Doctor. Jest ono realizowane w Ośrodku Ćwiczeń
Jeżewo, który znajduje się ok. 30 km od Łodzi w okolicy Zgierza. Organizacja takiego
szkolenia to duże wyzwanie organizacyjne, szkoleniowe oraz logistyczne. Jak co
roku przedsięwzięcie wspierają żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej,
Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej, 1. i 2. Szpitala Polowego, 9. Łódzkiej
Brygady Obrony Terytorialnej, 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 5.
Pułku Chemicznego oraz z Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ RP, a
czasem także jednostki wojskowej GROM.