Reklama

Niedziela Sandomierska

Czas odnowy

Niedziela sandomierska 8/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Wielki Post

pokuta

Ks. Witold Szczur

Krzyż pokutny w Woli Zdakowskiej

Krzyż pokutny w Woli Zdakowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęliśmy kolejny Wielki Post w naszym życiu. Uczynimy pewnie wiele postanowień. Zastanawiamy się, co możemy zmienić. Wielki Post to przecież kolejna szansa od Boga. Katarzyna Smolarek, uczennica szkoły średniej, mówi: – Czas Wielkiego Postu jest dla mnie okazją do zmiany siebie poprzez postanowienia i pokutę. Osobiście mam zawsze trudności z podjęciem jakiegoś postanowienia. Ale wtedy tym bardziej doświadczam Boga, gdyż wiem, że to On pomaga mi rozpocząć i wytrwać w postanowieniu. Sama nie dałabym sobie rady.

Jak to jest z tym postem?

Nie jest on łatwy. Dla wielu związany z naprawdę wielkim trudem, ale konieczny. O swoich zmaganiach opowiada nam studentka: – Wciąż trudno mi w pełni zrozumieć tajemnicę Męki oraz Śmierci Chrystusa i może dlatego Wielki Post nie jest dla mnie czasem odnowy i umocnienia, jak to powinno mieć miejsce. Co roku jednak, choć zazwyczaj z dużym opóźnieniem, staram się sprawić, aby czas ten różnił się od innych dni w roku poprzez choćby uczestnictwo w nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy podejmowanie niewielkich wyrzeczeń. Wszystko to sprawia, że okres ten staje się dla mnie czasem może nie idealnym, ale na pewno szczególnym, choćby przez samo podejmowanie często nieudolnych prób zrozumienia istoty Wielkiego Postu, podkreśla studentka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

My, żyjący na miejscu, przyzwyczailiśmy się do stałych praktyk wielkopostnych. Jeszcze w miarę licznie uczestniczymy w wielkopostnych nabożeństwach. Inaczej sprawa ma się wśród ogromnej rzeszy naszych rodaków – emigrantów. Robotnicy i pracownicy sezonowi, studenci, a nawet całe rodziny czasowo lub na stałe wyjeżdżający za granicę przeżywają Wielki Post w innej rzeczywostości. Karolina Cisek, studiująca w Niemczech, opowiada: – W środowisku, gdzie ludzie żyją jedynie doczesnością z dala od Boga lub będąc innego wyznania, odkrywam na nowo sens wiary, chrześcijaństwa i życia blisko Boga każdego dnia. Dopiero teraz widzę, że przeżywanie u nas Wielkiego Postu, to coś wyjątkowego, czas ciszy i modlitwy. Mimo że większość moich znajomych nie wierzy w Boga, lub jest innego wyznania, często mówią, że bije ode mnie spokój, że szanują moją wiarę, mimo iż dla nich to absurd. Ja wiem, że to Duch Święty działa i dziękuję Bogu za tą świadomość – zaznacza z entuzjazmem Karolina. Jeśli ktoś szuka możliwości spotkania z Bogiem, to chociażby warunki były trudne i życie piętrzyło problemy, zawsze znajdzie czas dla Boga. Czy to w Polsce czy za granicą.

Duchowe dary – odpusty

Bóg ma swoje sposoby wynagradzania nam za podejmowany trud i wyrzeczenia. Z udziałem w nabożeństwach wielkopostnych, ale również z modlitwą związane są odpusty, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Oznacza to, że odpuszczenie grzechów następuje w sakramencie pojednania, natomiast odpust uwalnia od kar doczesnych, które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Rozróżnia się odpusty cząstkowe i zupełne (zależnie od tego, w jakim stopniu uwalniają nas od kary). Może je zyskać każdy ochrzczony po spełnieniu odpowiednich warunków dla siebie lub ofiarowywać je za zmarłych. Niekoniecznie muszą być to osoby zmarłe nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje. Nie można ich natomiast ofiarowywać za innych żywych.

Duchowe zmagania – propozycje

Rekolekcje i dni skupienia, nabożeństwa „Gorzkich Żali” i Drogi Krzyżowe, sakrament spowiedzi, itp. Wiele propozycji Kościół daje wiernym na ten wyjątkowy czas. Tradycyjnie w większych miastach diecezji będą odbywać się Stacyjne Drogi Krzyżowe. Pewnie już do nich się przyzwyczailiśmy. Dodatkowo duszpasterstwo misyjne proponuje, aby 6 marca w parafiach odbyły się nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji misji.

Reklama

Duszpasterze parafialni i rekolekcjoniści prześcigają się w propozycjach dotarcia do wiernych z treścią nauk rekolekcyjnych. Duszpasterze poszczególnych wspólnot organizują rekolekcje w ośrodkach rekolekcyjnych. Przywołajmy chociażby rekolekcje dla Służby Zdrowia w Radomyślu nad Sanem w dniach 28 luty – 1 marzec. Natomiast 27 lutego rozpoczną się rekolekcje dla zelatorów i członków Kół Żywego Różańca w Sandomierzu w domu rekolekcyjnym „Quo vadis”. Do Zawichostu w dniach od 13 do 14 marca są zaproszone osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Początek rekolekcji o godz. 17. W weekend od 13 marca w Sandomierzu przeprowadzone zostaną rekolekcje dla Grup Modlitwy O. Pio. Dla kobiet Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” przeprowadzi kurs pod nazwą „Estera” w dniach 20-22 marca przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach. Natomiast na zakończenie Wielkiego Postu Duszpasterstwo Ogólne zaprasza małżeństwa na nauki rekolekcyjne do katedry (27-29 marca, od godz. 19).

Będą też organizowane krótsze formy spotkań, tzw. dni skupienia. Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli zaprasza 28 lutego od godz. 9.00 na dzień skupienia dla osób po stracie dziecka „Dziecko, śmierć i co dalej...”. Spotkanie odbędzie się przy parafii św. Jana Pawła II. Natomiast tego samego dnia w Ostrowcu Świętokrzyskim przy parafii Matki Bożej Saletyńskiej dla Doradców Życia Rodzinnego od godz. 10.00 będzie się odbywał dzień skupienia i formacji. Takie samo spotkanie w Stalowej Woli odbędzie się 14 marca przy parafii Matki Bożej Królowej Polski od godz. 10.

Z innych wydarzeń godnych polecenia w okresie Wielkiego Postu można wymienić warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, które odbędą się 7 marca w Katolickim Liceum i Gimnazjum w Sandomierzu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ruch Światło-Życie. Program przewiduje wykłady i ćwiczenia w godz. od 9 do 18. Natomiast w dniach 26 lub 27 marca na Jasną Górę Biskup Ordynariusz zaprasza maturzystów na doroczną pielgrzymkę. Początek spotkania u Matki Najświętszej o godz. 10.30.

Reklama

Ostatnią propozycją wieńczącą cały czas przygotowania do Świąt Wielkanocnych jest Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji (ORAE) połączona z rekolekcjami ewangelizacyjnymi w parafii Chwałowice. Odbędą się one w dniach 26 – 29 marca. ORAE jest formą szkolenia połączonego z przeżyciem rekolekcji. Anna Sroka, współorganizatorka przedsięwzięcia, informuje nas: – Są to rekolekcje dla każdego, kto poznał Jezusa i chce o Nim mówić innym. Zaproszenie jest skierowane do wszystkich zatroskanych o swoją relację z Jezusem. Spotkanie Chrystusa powinno pociągnąć za sobą zapał do głoszenia i świadczenia o tym, czego doświadczamy. Zapraszamy na ORAE młodzież, studentów i rodziny – podkreśla animatorka Anna.

Troska nie tylko o ducha

Nasuwa się pytanie: co mogę zrobić więcej? Bo Wielki Post to nie tylko czas wyrzeczeń i ograniczeń. To powinien być czas wzmożonego działania i rozsiewania dobra wokół nas. Skoro nasz wzrok w tych dniach kierujemy na Krzyż Chrystusa, to może trzeba spojrzeć na mnóstwo krzyży rozsianych po naszych miejscowościach i wzdłuż dróg oraz w miejscach znaczących. Może trzeba spojrzeć na krzyże wieńczące grobowce, pomniki, kaplice i kościoły.

Reklama

– Krzyże na rozstajach dróg pobudzają do refleksji o naszych codziennych drogach i wyborach. Najczęściej zatrzymujemy na nich wzrok i oceniamy wygląd. Wydana niedawno publikacja może posłużyć nam jako bogate źródło wiedzy. Będzie też okazją do pogłębienia znajomości małej Ojczyzny, pisze we wstępie do albumu pt.: „Krzyże i kapliczki przydrożne w parafii Gawłuszowice” ks. Witold Szczur, proboszcz parafii. – Kaplice i krzyże przydrożne są dla nas drogowskazami na ścieżkach codzienności. Pełnią także funkcje katechetyczne będąc przypomnieniem wiary ojców i jednocześnie stanowią wezwanie do wierności wierze i tradycji. Kapliczka jest też powodem do dumy, a dbałość o nią jakimś wyróżnieniem. Przez wieki mieszkańcy budowali kaplice oraz stawiali krzyże i jednocześnie dbali o zastane dziedzictwo otrzymane po przodkach. Dlatego tak wiele obiektów mogło przetrwać do czasów współczesnych i być dla nas świadectwem wiary ludu, z którego przecież wyrastamy. Podobnie pomniki upamiętniające bohaterską walkę o wolność Ojczyzny żołnierzy i ludności cywilnej – informuje ks. Szczur.

Wieńcząc to rozważanie wielkopostne chcę zostawić Cię z pytaniem o codzienną troskę o Krzyż. Ten czyniony na swoim ciele. Ten zawieszony w Twoim domu, zakładzie pracy czy urzędzie. Ten stojący przy drodze. Ten wieńczący nagrobki i świątynie. Krzyż jest znakiem zbawienia i męczeńskiej śmierci Chrystusa. Krzyż jest zapłatą za moje zbawienie. Jak wykonuję Go, znacząc się Nim kilka razy dziennie? Czy dbam o Niego w kapliczkach przydrożnych? Czy mijając Go na drodze, oddaję Mu cześć?

W Wielkim Poście będę brał udział w Drodze Krzyżowej i będę całował Chrystusa na krzyżu w Wielki Piątek. Oby to był pocałunek miłości, a nie Judaszowej zdrady.

2015-02-19 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak pokoju

Kochane życie

Gdy starszy pan wszedł w sam środek kolejki do konfesjonału, mówiąc: „Stałem za tą panią”, inni kolejkowicze najpierw popatrzyli po sobie, jakby chcieli zapytać: „Czy on stał za tą panią?”, aż odezwała się kobieta, przed którą wtargnął ten niespodziewany „petent”: „Tamta pani przyszła nawet po mnie, a stanęła na samym początku. Pan tu na pewno nie stał, bo to ja byłam pierwsza”. Pan, odwrócony szerokimi plecami do reszty kolejki, kategorycznie stwierdził: „Pani kłamie, to nieprawda!”. Pani jeszcze próbowała interweniować, że to on kłamie, ale był wyższy i większy od niej, zrezygnowała więc z robienia mu uwag i skierowała swoje żale do innych, stojących za nią. A to wszystko działo się w trakcie oczekiwania na przyjęcie sakramentu pokuty, w atmosferze „pobożności i pokory chrześcijańskiej”.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba na świecie

2025-05-01 07:48

[ TEMATY ]

śmierć

Wikicommons

S. Inah Canabarro Lucas

S. Inah Canabarro Lucas

Siostra Inah Canabarro Lucas, najstarsza osoba na świecie, zmarła 30 kwietnia 2025 r. w Porto Alegre w Brazylii w wieku 116 lat - informuje aciprensa.com.

Urodzona 27 maja 1908 roku zakonnica terezjańska była według LongeviQuest, grupy badaczy zajmujących się badaniem osób stulatków, najstarszą osobą na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję