KAMIL KRASOWSKI: – Proszę Księdza, jak będą wyglądały tegoroczne Diecezjalne Dni Młodzieży?
KS. ROBERT PATRO: – Przede wszystkim jesteśmy w drugim roku, w drugim etapie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. I w tym roku tematem przewodnim, który wyznaczył nam Ojciec Święty Franciszek, jest błogosławieństwo „Błogosławieni czystego serca”. Jest to jakby główny kierunek i to błogosławieństwo będziemy próbowali tak naprawdę przeanalizować. Więc główne wydarzenia to Niedziela Palmowa 29 marca w trzech miastach: Gorzowie, Zielonej Górze i Głogowie. Oprócz tego cały 2015 r. ma tzw. Rejonowe Dni Wspólnoty.
– Co to za inicjatywa? Co ma na celu?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Celem Rejonowych Dni Wspólnoty jest po pierwsze: przygotowanie naszej młodzieży do przyjęcia młodych ludzi z całego świata. Po drugie: angażowanie naszej młodzieży do tego, by podjęła jakiś wolontariat. Po trzecie: aby gromadząc się w naszych parafiach, które zostały wyznaczone, młodzi ludzie wraz ze swoimi gośćmi sami pojechali później na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.
– W ilu rejonach odbędą się Rejonowe Dni Wspólnoty?
– Rejonowe Dni Wspólnoty będą odbywać się w sześciu rejonach.
– Kiedy i gdzie w najbliższym czasie odbędzie się pierwsze spotkanie?
Reklama
– Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniach od 7-8 marca w Gorzowie Wielkopolskim. Jest to pierwszy rejon, który obejmuje osiem dekanatów: trzy gorzowskie i następnie Drezdenko, Strzelce, Rokitno, Kostrzyn i Sulęcin. Spotkanie w rejonie drugim, który obejmuje dwa świebodzińskie dekanaty Pszczew i Babimost, odbędzie się od 18 do 19 kwietnia. Spotkanie w rejonie trzecim, krośnieńskim, który obejmuje dekanaty Gubin, Krosno Odrzańskie i Rzepin, odbędzie się tydzień później, 25 i 26 kwietnia. Czwarty rejon obejmuje trzy dekanaty zielonogórskie oraz Nową Sól, Kożuchów i Sulechów. Spotkanie w tym rejonie odbędzie się w dniach od 26-27 września. Piąty rejon, żarski (spotkanie 10-11 października), obejmuje pięć dekanatów: Żagań, Żary, Lubsko, Szprotawa i Łęknica Ostatni, szósty rejon (spotkanie 17-18 października) to Głogów i dwa dekanaty Wschowa i Sława. W tych rejonach odbywać się będą Rejonowe Dni Wspólnoty, które są podzielone na dwa dni.
– Co w tych dniach będzie się odbywało?
– Pierwszy dzień, tj. sobota, jest otwartym dniem modlitewno-formacyjnym, który gromadzi młodzież na spotkaniu z Księdzem Biskupem. Natomiast drugi dzień, czyli niedziela, jest czasem warsztatów dla wolontariuszy, tzw. dziesiętników, ponieważ w naszej diecezji każdy dekanat, a docelowo każda parafia powinna mieć tzw. dziesiętników, czyli dziesięciu młodych ludzi, którzy przygotowują spotkanie Światowych Dni Młodzieży. W czasie tego drugiego dnia będziemy pracować w następujących sekcjach: medycznej, muzycznej, teatralnej, językowej, rekreacyjnej, aniołów stróżów, organizacyjnej i noclegowej. Chcemy, żeby byli tam członkowie tzw. parafialnych Centrów Światowych Dni Młodzieży, ponieważ struktura przygotowująca ŚDM jest następująca: jest diecezjalne Centrum ŚDM, następnie rejonowe w tych właśnie sześciu rejonach i docelowo to parafialne. W konsekwencji to parafie będą konkretnie przygotowywały się na przyjęcie konkretnych grup. Na dzień dzisiejszy mamy tak parterowo ok. tysiąca osób, które chcą przyjechać do naszej diecezji w ramach tzw. dni w diecezji, które odbędą się od 20-25 lipca.
– Na jakim etapie są przygotowania do ŚDM w naszej diecezji?
Reklama
– Prace są dość mocno zakrojone i rozbudowane. Chodzi o to, żeby się maksymalnie przygotować na przyjęcie młodzieży z całego świata. W grudniu ub.r. zostało powołane przez Księdza Biskupa diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży, którego dwa spotkania już się odbyły. Drugie spotkanie miało charakter bardziej sprawozdawczy. Chcieliśmy usłyszeć, w jaki sposób sekcje pracują, co robią i wypracowują, ponieważ to są rzeczy ważne.
– W diecezji zostały wyznaczone parafie, które mają tworzyć tzw. centra ŚDM. Jaka jest ich rola?
– Zadanie jest bardzo proste. Chcemy zawiązywać spotkania. Np. u nas przy parafii pw. św. Stanisława Kostki, gdzie działa diecezjalne Centrum ŚDM, odbyło się takie spotkanie dla młodzieży, które miało charakter modlitewno-formacyjny. Gromadzimy naszą młodzież, pokazujemy idee ŚDM – co to jest, po co to jest i dlaczego oni mogą się w to włączyć. Chcemy, aby oni nam pomagali, więc zbieramy wolontariuszy do konkretnej pracy, do konkretnej pomocy, żeby oni już w swoich parafiach tworzyli takie à la centra parafialne. Bo np. musi istnieć jakiś zespół wolontariuszy – językowców, którzy jak przyjadą młodzi ludzie z jakiegoś kraju, będą umieli się z nimi komunikować. Kolejnym zadaniem takich wolontariuszy może być zastanowienie się nad tym, co pokażemy młodym ludziom, którzy przyjadą do nas z zagranicy. Jest taki zwyczaj, że podczas tzw. parafialnego dnia dla młodzieży parafia musi zaprezentować np. polską kulturę, język czy sztukę. To spada na te parafialne centra, bo tego nikt odgórnie zrobić nie może. Dlatego jest tak duża praca, idąca w kierunku tych najniższych struktur. My je chcemy uruchomić. Nie chcemy, żeby to była fikcja. Chcemy, żeby to funkcjonowało i nabierało jakiegoś tempa.