Siostry Maryi Niepokalanej mają swój początek w bardzo szczególnym roku – 1854. To rok ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzenie założył we Wrocławiu sługa Boży ks. Johannes Schneider. Powoli dobiega końca jego proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym. To był prawdziwy apostoł miłosierdzia i apostoł dobroczynności. Sam doświadczył biedy i nędzy w rodzinie. Dzięki temu, kiedy został kapłanem, był bardzo wrażliwy na biedę i potrzeby człowieka ubogiego. Szczególnie wrażliwy był na biedę kobiet: służących, dziewcząt, emigrantek. Tych nie brakowało w ówczesnym Wrocławiu. Z myślą o nich powstała misja dworcowa w tym mieście.
Ks. Schneider nie myślał początkowo o zakładaniu nowego zgromadzenia. Kiedy policja zwróciła się do władz diecezjalnych z prośbą o pomoc w opiece nad demoralizującymi się kobietami, wówczas na posiedzeniu Rady Duszpasterskiej wskazano właśnie tego kapłana, aby zajął się rodzącym się dziełem. Do tej funkcji wybrano go jednogłośnie!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pierwsze siostry to były panie, które pomagały ks. Schneiderowi w opiece nad potrzebującymi kobietami. Pośredniczyły w znajdowaniu pracy, w uzyskaniu opieki zdrowotnej czy znalezieniu mieszkania. Choć nie było w tym czasie ZUS-u, to ojciec założyciel myślał o stworzeniu funduszu dla kobiet służących, które nie miały siły już dalej pracować. Zabezpieczał im w ten sposób środki na starość. Część kobiet, które pomagały księdzu, postanowiła oddać się temu dziełu. W 1863 r. odbyły się pierwsze obłóczyny sióstr nowego zgromadzenia.
Charyzmatem zgromadzenia jest troska o dziewczęta, kobiety poszukujące pracy i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Siostry towarzyszą im w tych ciężkich chwilach i pomagają w znalezieniu stałego zatrudnienia oraz wyjścia na prostą w życiu. Siostry bardzo dbają także o rozwój strefy prewencyjnej. Prowadzą domy dla studentek, bursy dla uczennic i ośrodki dla kobiet, w których pomagają wybrać właściwą drogę w życiu.
W Gorzowie siostry prowadzą bursę dla uczennic szkół średnich. Zapewniają dziewczynom całodobową opiekę, a także współpracują z ich rodzinami, aby pomóc dziewczętom w wyborze właściwej drogi. Siostry otaczają je także opieką duchową.