Zakopane
Górale bronią się przed ustawą o przemocy
Radni Zakopanego po raz kolejny sprzeciwili się wprowadzeniu na swoim terenie programu wymaganego przez głośną Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zakopiańscy samorządowcy uważają, że ustawa ta jest po pierwsze sprzeczna z Konstytucją RP, a po drugie – szkodzi rodzinie, bo m.in. zamiast realnej pomocy wprowadza system inwigilacji rodziny. Radni są przekonani, że polskie prawo w wystarczającym stopniu chroni rodzinę przed różnymi formami przemocy. Wystarczy solidnie egzekwować przestrzeganie prawa, a nie wprowadzać kolejne normy. Radnych najbardziej niepokoi kwestia powołania tzw. zespołów interdyscyplinarnych, złożonych z urzędników, które mogą np. odebrać rodzinie dziecko bez stosownej decyzji sądu. Do tej pory z niezłą efektywnością działał system Niebieskiej Karty, w którym zbierano informacje o rodzinach zagrożonych przemocą i wdrażano działania stosowne do skali niebezpieczeństwa. Józef Figiel, przewodniczący Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Miasta Zakopane, uważa, że ustawa o przeciwdziałaniu przemocy źle ją definiuje, co sprawia, że można podciągnąć pod nią każdą trudną sytuację, np. biedę.
Radni Zakopanego konsekwentnie bronią swojej decyzji i przez dziewięć kolejnych sesji Rady Miasta odmawiają przyjęcia ustawy. Być może za przykładem dzielnych górali pójdą także radni innych miejscowości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(Red.)
CBOS
Religia w Internecie
Reklama
Religijne strony i portale internetowe regularnie odwiedza16 proc. Polek i 11 proc. Polaków. Poszukują w nich informacji z życia Kościoła lub lokalnej wspólnoty. Dla większości użytkowników odwiedzanie tych stron jest uzupełnieniem religijnej aktywności poza siecią – wynika z badania CBOS. Potrzebę aktywnego udziału w mediach dostrzegają niemal wszystkie instytucje religijne. CBOS cytuje także ks. Pawła Rytel-Andrianika, nowo wybranego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, który przytacza wypowiedź jednego z kościelnych hierarchów: „Musimy uczyć się przekazu Ewangelii w 140 znakach, bo tyle mieści Twitter”.
Wśród osób deklarujących korzystanie ze stron religijnych więcej było kobiet niż mężczyzn. Chętniej z portali religijnych korzystały osoby w wieku 55-64 lat oraz 44-55 lat, najmniej było osób starszych (powyżej 65. roku życia), co może wynikać z faktu, że osoby takie w ogóle stosunkowo rzadko korzystają z Internetu.
Wśród użytkowników stron religijnych najliczniejszą grupę stanowili respondenci z wyższym wykształceniem.
Osoby deklarujące głęboką wiarę były użytkownikami stron religijnych znacznie częściej (44 proc.) niż respondenci określający się jako „wierzący” (13 proc.). Wśród zdecydowanie niewierzących odsetek użytkowników wynosił natomiast 9 proc.
(KAI)
Uchodźcy syryjscy w Polsce
Na ratunek prześladowanym
Diecezja opolska jest gotowa przyjąć tymczasowo 50 rodzin z Syrii i pomóc im do czasu usamodzielnienia, czyli znalezienia pracy i mieszkania – zadeklarował bp Andrzej Czaja. Biskup opolski spotkał się w Warszawie z prezes zarządu Fundacji Estera – Miriam Shaded, która nakreśliła sytuację prześladowanych chrześcijan w Syrii. Oboje doszli do wniosku, że potrzeba szybkich działań. Diecezja opolska zobowiązała się do zapewnienia tymczasowego lokum i wyżywienia, korzystając ze wsparcia Caritas i Banku Żywności. Bp Czaja napisał list do wszystkich dziekanów w diecezji, w którym poprosił o wskazanie na tym terenie miejsc, w których uchodźcy mogliby tymczasowo zamieszkać. Pierwsi zagrożeni śmiercią chrześcijanie z Syrii mogą przyjechać do Polski w drugiej połowie lipca 2015 r.
(KAI)
Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego
Gdy powiemy o Bogu: „Bóg jest Miłością” – powiemy o Nim wszystko!
Krótko
Nowe twarze w rządzie. Ministrami, którzy zastąpili osoby odwołane w związku z aferą taśmową, zostali: prof. Marian Zembala, kardiochirurg – Ministerstwo Zdrowia; Andrzej Czerwiński, parlamentarzysta – Ministerstwo Skarbu; Adam Korol, były wioślarz – Ministerstwo Sportu.
NSZZ „Solidarność” złożyła wniosek o dymisję nowego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali. Powiedział on, że gdyby w jego klinice pielęgniarki zastrajkowały, straciłyby pracę. „Solidarność” twierdzi, że konstytucyjny minister dokonał zamachu na prawa obywatelskie.
Bronisław Komorowski, urzędujący prezydent, zdecydował, że odbędzie się referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii z budżetu i prawa podatkowego. Polacy wypowiedzą się w tych sprawach 6 września 2015 r.
Sąd Apelacyjny w Warszawie skazał prawomocnie na dwa lata więzienia w zawieszeniu byłego szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka za wprowadzenie stanu wojennego.
Ratownicy po niemal dwóch miesiącach prowadzenia akcji znaleźli ciała dwóch górników z kopalni „Wujek”, którzy zostali przysypani po silnym tąpnięciu 18 kwietnia br.
Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego nie będzie można korzystać przed sądem z dowodów zdobytych nielegalnie. W myśl nowego prawa takie dowody zostaną zdyskwalifikowane.
Nauczyciele grożą strajkiem, bo rząd nie chce dać im podwyżek. ZNP daje czas rządowi do 24 sierpnia br. Po tej dacie zapowiada wejście w spór zbiorowy.
Daniel Olbrychski prowadził samochód, będąc pod wpływem alkoholu. Znanego aktora ukarano grzywną w wysokości 10 tys. zł i odebrano mu prawo jazdy na trzy lata.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.