Mazowieccy franciszkanie – do Niepokalanowa, kapucyni – do Serpelic, pallotyni – do Ołtarzewa, a salezjanie – do Czerwińska – ściągną po kilkuset młodych ludzi. Ma to być to podsumowanie, kropka nad „i” wakacyjnych przeżyć, głównie duchowych.
Pewnie dlatego hasło tegorocznego Pallotyńskiego Spotkania Młodych (PSM) w Ołtarzewie koło Ożarowa (24-28 sierpnia) brzmi: „Miłość! Ale jak?!”. „Temat zawsze aktualny. Różne mody i trendy były i zniknęły. Natomiast wątek miłości człowieka do człowieka ciągle się przewija” – napisali organizatorzy PSM na stronie internetowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Coraz częściej miłość jest sprowadzana do czysto egoistycznego przeżywania własnych potrzeb, kojarzy się z luzem, doświadczeniem przyjemności, niekoniecznie z czystością serca, ofiarą dla Pana Boga i drugiego człowieka – mówi ks. Wojciech Swiderski SAC, organizator „Ołtarzewa”. – Pod tajemniczym hasłem ukryliśmy podhasło, czyli błogosławieni czystego serca, w tym kontekście będziemy szukać odpowiedzi, jak kochać, jak prawdziwie kochać? Jak zachować czystość serca, ciała i umysłu?
Reklama
Spotkanie Campo Bosco w Czerwińsku n. Wisłą (27-30 sierpnia) odbędzie się pod hasłem „SOS – Save Our Soul”. – Chcemy w trakcie spotkań zwrócić uwagę na zagrożenia, na jakie młodzież jest dziś narażona, na myślenie o tym, co jest w życiu naprawdę ważne – mówi ks. Piotr Wyszyński SDB, organizator spotkania. Myślenie jest ważne na wszystkich sierpniowych spotkaniach.
Tematem, niełatwym dla młodzieży na koniec wakacji, będzie w czasie Max Festiwalu w Niepokalanowie (22-26 sierpnia) sakrament kapłaństwa, a hasło zostało czerpnięte z tytułu książki ks. Piotra Pawlukiewicza: „Księża na księżyc. I co dalej?”. – Kilka lat temu obraliśmy taki klucz – kolejne omawiane sakramentów i tego się trzymamy – tłumaczy o. Sylwester Gąglewski OFM. – Nie proponujemy jednak tylko konferencji i modlitwy, jest dużo czasu na odpoczynek i zabawę. Wiemy, że nie można przesadzać ani z powagą, ani z zabawą.
Cztery wakacyjne, plenerowe i rekolekcyjne spotkania młodzieży, które odbędą się pod koniec sierpnia niedaleko Warszawy, łączy m.in. to, że są… bardzo różne.
Połączenie modlitwy, konferencji, warsztatów lub zajęć w podgrupach i zabawa – taki jest mniej więcej stały klucz spotkań w Niepokalanowie, Czerwińsku, Ołtarzewie i Serpelicach.
Zagadkowym hasłem, jak prawie co roku, zaskoczyli organizatorzy spotkania Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem (21-25 sierpnia). W tym roku brzmi: „Godni życia”. – Jest odpowiedzią na doświadczenie młodych ludzi, których spotykamy w pracy duszpasterskiej – mówi br. Szymon Janowski OFMCap., organizator Golgoty.
Godni, jak najbardziej
Reklama
Młodzi ludzie – jak tłumaczy br. Janowski – często czują się niegodni, niezdolni do relacji z Bogiem i Bożej miłości. – Lękają się wejścia w głębsze relacje z innymi, czują się niegodni Boga, drugiego człowieka, a nawet siebie samych – mówi. Przyczyny mogą być różne: grzech, uzależnienie, trudne doświadczenia.
– Jeśli człowiek skupia się na zranieniach, słabościach, fałszywym obrazie Boga, nie czuje się godny Jego miłości – mówi br. Janowski. – Chcemy odwrócić perspektywę. Komuś, kto czuje się niegodnie, chcemy pokazać, że Bóg widzi w nim godność, swoje dziecko.
Średnia wieku uczestników Golgoty to 20-21 lat, mniej więcej podobna do tej z innych sierpniowych spotkań. Dolną granicę wieku stanowi na ogół pierwsza klasa liceum.
W Ołtarzewie i Czerwińsku warsztaty dla uczestników są prowadzone przez specjalistów. Na spotkaniu w Ołtarzewie wybór warsztatów jest największy, m.in. komunikacji interpersonalnej, muzyczne, tańca religijnego i medialne. W tym roku zostaną one uzupełnione treningiem pamięci i kreatywności. W części warsztatowej weźmie udział ponad 100 osób, a w „Wielkim Finale” (27-28 sierpnia) – kilkaset.
Księża na księżyc. I...?
Sakramentem kapłaństwa na Max Festiwalu będą się zajmować na różne sposoby – zastrzega o. Gąglewski. Z kazań młodzi ludzie dowiedzą się, czym kapłaństwo jest. Wysłuchają też świadectw: kapłana i rodziny, która opowie o roli kapłana w jej życiu. Ks. Piotr Pawlukiewicz opowie, jak wygląda kapłaństwo od strony kapłana, red. Jan Pospieszalski pokaże z jakim obrazem kapłana można się spotkać w mediach, a Andrzej Wronka ze stowarzyszenia „Effatha” o zagrożeniach duchowych dotykających kapłanów.
Reklama
Kapłana od strony mistycznej, w kontekście walki duchowej ze złym duchem, pokaże pantomima. – Zwieńczeniem będzie modlitwa za kapłanów, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują – zaznacza o. Gąglewski.
Tegoroczne spotkania w mniejszym lub większym stopniu będą nawiązywać do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. – Zaprosimy młodych do pomocy – mówi ks. Wojciech Świderski. – Z powodu Dni przyszłoroczne PSM w Ołtarzewie będą przyspieszone, odbędą się o miesiąc wcześniej.
Zanim wystąpi Tau
Nie zabraknie też czasu na zabawę i koncerty. Najwięcej w Czerwińsku, bo organizatorzy Campo Bosco, uważają, że rekolekcje i warsztaty są najważniejsze, ale dobra zabawa też się liczy. Wystąpią: „Strona B”, T.ETNO (Tomek Drozdek), Bęsiu, Tau, „Bethel” i „Soudarion”.
W Serpelicach raper Tau, czyli Piotr Kowalczyk, zanim wystąpi – w składzie „Wspólnego Mianownika” z Bęsiem i DJ Yonasem – opowie o nawróceniu i poszukiwaniach duchowych, odkrywania swojej godności. Wystąpi też kapucyński zespół „Broders”.
W Ołtarzewie odbędzie się koncert i zostaną wygłoszone świadectwa duetu „Wyrwani z Niewoli” i kapeli „Chusti” (dawniej „Stróże Poranka”). W Niepokalanowie wystąpi Piotr Pastor – wodzirej i DJ, Bartłomiej Madej – iluzjonista i schola Max Festiwalu.
Informacje na temat spotkań w Niepokalanowie, Ołtarzewie, Serpelicach i Czerwińsku na stronach: www.campo.bosko.pl, www.golgotamlodych.pl, www.psm.pallotyni.pl, www.maxfestiwal.pl.