Reklama

Niedziela Małopolska

Przekładamy teorię na praktykę

Masz pytania z zakresu bioetyki? Szukasz argumentów, by komuś doradzić? Tu zdobędziesz wiedzę! O pierwszej w Polsce Poradni Bioetycznej, działającej w Krakowie od 19 marca, rozmawiamy z jej koordynatorką, Justyną Gajos

Niedziela małopolska 15/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

poradnia

Małgorzata Cichoń

Justyna Gajos jest koordynatorem Poradni Bioetycznej, która działa w siedzibie uczelni, przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie

Justyna Gajos jest koordynatorem Poradni Bioetycznej, która działa w siedzibie uczelni, przy ul. Bernardyńskiej
3 w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Co dało pierwszy impuls do powstania Poradni Bioetycznej?

JUSTYNA GAJOS: – Dylematy ludzi, ponieważ bioetyka stała się częścią codziennego życia. Zgłaszali się z nimi m.in. do ks. Andrzeja Muszali, dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII. Tych problemów, wbrew pozorom, jest sporo. Współczesna medycyna bardzo szybko się rozwija, pojawiają się nowe dylematy etyczne, a wraz z nimi wiele pytań dotyczących konkretnych dziedzin życia. Czasem zdarza się, że brakuje wiedzy, jak można postąpić w danej sytuacji, co komuś poradzić itd. Stąd pomysł, żeby stworzyć miejsce, gdzie będzie można o tym porozmawiać i uzyskać informacje.

– Dla kogo jest ta placówka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Można powiedzieć, że dla każdego. Z jednej strony wychodzimy naprzeciw osobom, które mają dylematy dotyczące początku, trwania czy kresu życia ludzkiego, a z drugiej – naprzeciw tym, którzy pracują z osobami mogącymi borykać się z takimi problemami. Chcemy, aby o naszej placówce wiedziano zwłaszcza w poradniach życia małżeńskiego i rodzinnego oraz w parafiach. Być może największą zgłaszającą się grupą będą rodzice i małżonkowie. Pragniemy również służyć pomocą kapłanom, którzy stykają się z pytaniami wiernych dotyczącymi bioetyki, choćby podczas spowiedzi. Ponadto jesteśmy otwarci, m.in., na lekarzy i osoby pracujące w służbie zdrowia oraz na nauczycieli czy katechetów.

– Z jakiej formy pomocy można skorzystać?

– Chodzi o porady w rozwiązaniu trudnych problemów moralnych z zakresu bioetyki, takich jak np. in vitro, naprotechnologia, diagnostyka prenatalna, aborcja, eutanazja. Co zrobić z zamrożonymi embrionami, czy i kiedy można wykorzystywać komórki macierzyste, co z przeszczepami, nowoczesnymi terapiami, antykoncepcją, naturalnym planowaniem rodziny, nowymi metodami rozpoznawania płodności? Będziemy wspierać i pokazywać różne drogi rozwiązań, powiemy, gdzie w konkretnej sytuacji można uzyskać dalszą pomoc – wszystko w oparciu o naukę Kościoła katolickiego i w duchu personalizmu chrześcijańskiego. Decyzja jednak zawsze należy do osób zainteresowanych. Może zdarzyć się i tak, że odpowiedzi nie znajdziemy, zapewnimy wówczas tym osobom szczególne wsparcie. Otrzymujemy wiele pytań, czy będzie mógł przyjść do nas np. ateista. Może zgłosić się każdy, ale nie udzielimy rad, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

– Kto będzie ich udzielał?

Reklama

– Głównie absolwenci podyplomowych studiów z bioetyki na UPJPII. Wśród nich są specjaliści różnych profesji: lekarze (transplantolog, lekarz medycyny paliatywnej, pediatra współpracujący z hospicjum perinatalnym, przedstawiciel środowiska naprotechnologii), pielęgniarki, katecheta, filozofowie, teolodzy, prawnik, interwent kryzysowy, biotechnolog, pedagog specjalny, farmaceuta, a nawet weterynarz.

– Trzeba umówić się na spotkanie z konkretnym specjalistą?

– Najlepiej tak. Z przyczyn organizacyjnych chcemy rejestrować na spotkanie ze specjalistą najbardziej kompetentnym w interesującej daną osobę kwestii. Niemniej, gdy ktoś przyjdzie do poradni bez umówienia się, oczywiście otrzyma już na starcie pewną poradę, która w niedługim czasie będzie mogła zostać uzupełniona o informacje od właściwych specjalistów. Porad udzielamy bezpłatnie. Zapewniamy również poufność i dyskrecję.

– Poradnia to wspólne dzieło... Kto za nim stoi?

– Instytut Bioetyki UPJPII czuwa nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia, formacją i szkoleniem instruktorów. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przeznaczył na ten cel dwa pomieszczenia z wyposażeniem. Fundacja Jeden z Nas koordynuje placówką organizacyjnie i zapewnia jeden etat. Specjaliści na ten moment pracują jako wolontariusze. Będziemy też współpracować z kancelarią prawną – w ramach naszej działalności pomożemy uzyskać bezpłatną poradę prawną. Planujemy współpracę z innymi instytucjami. Docelowo chcemy być punktem pierwszego kontaktu, który, gdy zachodzi taka potrzeba, pokieruje osoby dalej. Udzielamy porad osobiście w poradni, ale też mejlowo. W tym sensie zasięg naszych działań jest ogólnopolski. W przyszłości chcemy służyć pomocą także telefonicznie.

Reklama

– W czym przejawia się duch personalizmu, którym kieruje się wasza instytucja?

– Chcemy, by była to kontynuacja bioetyki w duchu Jana Pawła II, jego nauczania, że każda osoba ma niezbywalną godność od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Personalizm ma na uwadze dobro osoby. Udzielając porad, nie oceniamy nikogo ani nie nawracamy. Chcemy świadczyć profesjonalną pomoc, opierając się na prawie naturalnym. Bo bioetyka to konkretna nauka. Dla naszej instytucji jest wyzwaniem, by teoretyczne zagadnienia – opisane w literaturze, badaniach, nauczaniu Magisterium Kościoła – przekładać na praktykę. Warto jednak zaznaczyć, że nasza poradnia nie ma charakteru medycznego, to znaczy, że przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących życia lub zdrowia może być konieczna konsultacja z wykwalifikowanym personelem medycznym w certyfikowanej placówce służby zdrowia. Chcemy przekazywać wiedzę. Pokazywać, że są wyjścia z trudnych sytuacji, np. w przypadku niepomyślnej diagnozy nienarodzonego dziecka można skorzystać z pomocy hospicjum perinatalnego.

– Jak się z wami skontaktować?

– Pierwszym polem kontaktu jest strona internetowa (poradniabioetyczna.pl), gdzie podane są godziny przyjęć. Tam znajduje się też dział dotyczący najczęściej zadawanych pytań. Ta wiedza będzie stale uzupełniana. Można skontaktować się z nami także mejlowo: poradnia.bioetyczna@upjp2.edu.pl.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy to tylko zły nastrój?

Niedziela Ogólnopolska 42/2016, str. 34

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

poradnia

yanlev/fotolia.com

Zły dzień, obniżony nastrój lub po prostu paskudny humor – czy to powód do paniki? Jakiego rodzaju zachowania czy reakcje, które obserwujemy u siebie albo u kogoś z bliskiego otoczenia, powinny nas zaniepokoić i zmobilizować do szukania konkretnej pomocy?

Takimi najczęstszymi objawami są stany depresyjne i lękowe. O depresji można mówić wtedy, gdy człowiek pod wpływem stanów przygnębienia, wycofania, zmniejszenia aktywności, rozmaitych towarzyszących temu dolegliwości o charakterze fizycznym traci lub okresowo zatraca możliwość sprawnego funkcjonowania w innych obszarach życia. Nie udaje mu się życie zawodowe, rodzinne, staje w miejscu – wtedy mówimy o depresji w sensie klinicznym. Dlatego ze stanów przygnębienia i krótkotrwałego obniżenia nastroju, które są naszymi częstymi towarzyszami w życiu, nie należy czynić dramatu. Co innego, jeśli nawet krótkotrwała depresja prowadzi do zwątpienia i rezygnacji do tego stopnia, że człowiek myśli o samobójstwie i zamierza je popełnić. W takim przypadku potrzebuje on szybkiej i skutecznej pomocy. Nigdy nie należy lekceważyć wypowiedzi wskazujących na postawę rezygnacji, za którą czasem kryją się zamiary samobójcze. Inne niepokojące zachowania to głębsze lub płytsze obniżenie samopoczucia, utrata optymizmu, spadek aktywności, poczucie nieracjonalnego, nieuzasadnionego niczym lęku. Właśnie z takich powodów ludzie najczęściej zgłaszają się do lekarza, nie zawsze do psychologa czy psychiatry.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Rodzina

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

W liście Episkopatu Polski do wiernych z 23.10.1968 r. czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina, podobnie jak Rodzina Nazaretańska, jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: chciejmy przekształcać znaki czasu w znaki nadziei

2024-12-20 18:02

[ TEMATY ]

Dom Księży Seniorów

prymas Polski

Boże Miłosierdzie

flickr.com/ Episkopat News

„Można się starać, można pracować i działać, to wszystko jest ważne i potrzebne, ale najważniejsze jest przyjąć Bożą łaskę. Im więcej będzie Boga w naszym życiu, tym wiarygodniejszym będziemy znakiem nadziei dla innych” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas przedświątecznego spotkania w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Doroczne spotkanie zgromadziło jak zawsze domowników - księży seniorów, siostry elżbietanki i pracowników świeckich, a także przyjaciół i darczyńców ADKS, księży i siostry zakonne, alumnów z rektorem seminarium ks. Tomaszem Krzysztofiakiem oraz delegację Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z prezesem ks. kan. Robertem Nurskim. Obecni byli także abp senior Henryk Muszyński i bp Radosław Orchowicz. Jak co roku księży seniorów odwiedzili także harcerze, przynosząc im Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku niesie ono z sobą przesłanie „Kochaj czynem”, które - jak zauważył dyrektor ADKS ks. Marcin Korybalski - doskonale koresponduje z papieskim wezwaniem na Rok Święty, by znaki czasu przekształcać w znaki nadziei.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję