To zadziwiające, jak cierpienie i nieszczęście jednych mobilizuje drugich do działań, które wydawać by się mogły bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. To dobrze, że serca i umysły ludzkie otwarte są na cierpienie i ból drugich, na ich potrzeby. Bo wtedy niemożliwe staje się możliwe.
Dowodem tego był koncert charytatywny, który odbył się w parafii pw. św. Maksymiliana w Krakowie-Mistrzejowicach. Wydarzenie zorganizowane przez parafię i Fundację Kawałek Nieba dedykowane było dla niesamowitego Emila Koryczana. W koncercie wystąpili artyści wielkiego serca – Mela Koteluk i Leski, a Tomasz Kammel poprowadził spotkanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dar i zadanie
Co jest tak fascynującego w 4-letnim chłopczyku, że potrafił zgromadzić wokół siebie tysiące ludzi? Czy tylko dotykające go nieszczęście i choroba? A może jest on dla nas wszystkich darem, zadaniem zmuszającym, mobilizującym nas do działania, do aktywności ponad miarę, do walki, chociaż zwycięstwo wydaje się być dalekie...
Reklama
– Robimy to z potrzeby serca – mówi ks. Paweł Rachwał, który wraz z innymi kapłanami, pracującymi w mistrzejowickiej parafii, i wolontariuszami zorganizował koncert. Kapłan dodaje: – Chcemy pomóc naszemu parafianinowi Emilowi cierpiącemu na nietypową wadę serca. Wymaga ona natychmiastowej operacji, która może być przeprowadzona jedynie w klinice w USA. Wada polega na tym, że Emil rośnie, a nie rosną jego naczynia krwionośne. Stąd niedotlenienie. Operacja jest bardzo droga, więc pojawił się pomysł zaangażowania artystów, którzy bez wahania i za darmo, z dobrego serca przyjechali i podjęli się tego zadania.
Nadzieja
Emil ma to szczęście, że otacza go bardzo dzielna rodzina. Zwłaszcza jego mama, która nigdy nie wątpi w to, że ta walka się uda. Kiedy inni nie dawali szans, kiedy Emil ochrzczony został w inkubatorze, kiedy słyszeli, żeby nie planowali Pierwszej Komunii i że ich syn ma 50 proc. szans na przeżycie, to ona, mimo sugestii innych, że nic nie da się zrobić, rozsyłała wyniki badań syna po klinikach na całym świecie. Niestety, żaden z lekarzy nie chciał podjąć się skomplikowanej operacji.
Dopiero po czterech latach, 7 grudnia 2015 r. pojawiła się szansa – nadzieja na operację w USA. Bardzo drogą operację. Jej cena sięga ponad 7 mln złotych. Wyniki i stan Emila są na tyle dobre, że ośrodek w USA zdecydował się operować i uratować życie chłopca. To będzie pierwsza operacja, od jej wyniku zależy, czy ostatnia. Ponieważ sytuacja dzieci z tą wadą szybko się zmienia, toteż pierwszy etap leczenia został zaplanowany już na czerwiec. Jest to jedyna szansa, żeby uratować życie chłopczyka.
Akcja trwa
Rozpoczęła się więc kolejna walka. Tym razem, żeby zdobyć środki finansowe na leczenie. Chociaż kwota wydaje się niewyobrażalna, to jednak na ten moment udało się zebrać ponad 5 mln złotych. Również dzięki koncertowi w Mistrzejowicach. Pozostały do zebrania jeszcze 2 mln, więc akcja cały czas trwa.
Reklama
Bardzo ważne jest to, że w tej trudnej sytuacji rodzina Emila nie pozostała sama. Pomagają stacje radiowe i telewizyjne, fundacje, stowarzyszenia, ale przede wszystkim wielu ludzi dobrej woli. W przygotowanie koncertu w Nowej Hucie zaangażowała się liczna grupa młodzieży oazowej, służby lektorskiej z parafii i ze szkół, gdzie pracują kapłani z mistrzejowickiej parafii. Kiedy młodzi ludzie dowiedzieli się o tym wydarzeniu, sami zgłaszali się, żeby dobrowolnie pomóc w jego organizacji i przeprowadzeniu. – Najpierw zgłosiłam się do pomocy ze względu na artystów, których muzykę uwielbiam, a ich samych bardzo lubię – opowiada Małgorzata Makocka, uczennica Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych z os. Tysiąclecia. Dodaje, że dzięki temu zainteresowała się sprawą Emilka. I wyznaje: – Bardzo mnie urzekła historia chorego chłopca, a to sprawiło, że zaangażowałam się, by mu pomóc najlepiej jak potrafię.
Szansa
Młodzież zapraszała swoich znajomych i przyjaciół, tworząc liczną grupę wolontariuszy. Wejście na koncert było możliwe po okazaniu zakupionej wcześniej cegiełki. Podczas wydarzenia odbyły się również dwie licytacje cennych przedmiotów, podarowanych przez artystów i sportowców z krakowskich klubów. A za dobrowolny datek każdy z uczestników mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z artystami.
W czasie, kiedy ukazuje się ten tekst, Emil wraz z mamą jest już w Stanach Zjednoczonych, dokąd wylecieli 9 czerwca. Obecnie przygotowują się do operacji. Chłopiec musi przejść odpowiednie badania i zapoznać się z procedurami. Walka o 100 proc. szans na przeżycie trwa.
Każdy, kto chce pomóc, może to zrobić, wysyłając SMS-y, wpłacając ofiary. Wszystkie informacje można uzyskać na facebookowym profilu Emil Koryczan – ratujmy EmiLove serduszko lub na www.siepomaga.pl.