Zgodnie z tradycją, uczniowie pod opieką wychowawców, nauczycieli oraz rodziców przybyli najpierw do Katedry Wawelskiej, aby w tym miejscu, tak szczególnym w życiu św. Jadwigi, modlić się za jej wstawiennictwem przed Czarnym Krzyżem. Tu również złożyli czerwone róże i „szkatułki miłosierdzia”.
Szansa
Następnie udali się do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie wysłuchali konferencji, wygłoszonej przez ks. prał. Franciszka Ślusarczyka, na temat Bożego miłosierdzia i jego apostołów – św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Łagiewnicki misjonarz miłosierdzia mówił do uczniów: – Przybyliście do źródeł Bożego Miłosierdzia, w roku jubileuszowym. To szczególna szansa, byśmy mogli tak bardzo osobiście spotkać się z Jezusem Miłosiernym, który przed nami otwiera całe bogactwo serca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reprezentanci jadwiżańskich szkół uczestniczyli również w Mszy św. Przewodniczył jej bp Jan Zając. Hierarcha wygłosił także homilię. Nawiązując do patronki, zauważał, że dobra mama uczy mądrości życia. Bp Jan Zając przywołał znajdujący się nad ołtarzem w Katedrze Wawelskiej napis: „Czyń, co widzisz” i przekonywał zebranych, że te słowa są nadal aktualne.
Przedsięwzięcie
– To piękne przedsięwzięcie gromadzące nas wokół patronki, do której przyjeżdżamy, aby się spotkać i wzajemnie ubogacać – przyznała Sabina Rylska. Przewodnicząca Ogólnopolskiej Rady Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej podkreśliła szczególną rolę kustosza Katedry Wawelskiej, ks. prał. Zdzisława Sochackiego, który dla Rodziny Jadwiżańskiej jest przyjacielem i opiekunem duchowym. Odnosząc się do roli patronki w kształtowaniu kolejnych pokoleń Polaków, Sabina Rylska wyjaśniała: – Św. Jadwiga jest dla młodego człowieka wzorem w naszych trudnych czasach. Powinniśmy pamiętać i wciąż przypominać, że nie żyjemy dla siebie, ale przede wszystkim dla innych, dla ojczyzny.
Że tak jest istotnie, mogłam się przekonać podczas wyboru „Królowej Roku 2016/2017”. 12 kandydatek (ubranych w nawiązujące do średniowiecznej mody stroje) z różnych stron Polski świadczyło, jak ważna jest dla nich św. Jadwiga. Wśród walczących o tytuł moją uwagę zwróciła wypowiedź Pauliny Gajdy (ZS w Suchej), która wyznawała: – Myślę, że bycie jak św. królowa Jadwiga – młodą, wykształconą kobietą, o silnym charakterze, o szerokich zainteresowaniach, dbającą o rozwój kulturowy, duchowy i osobisty, kobietą, która szanuje godność wszystkich, niezależnie od ich statusu społecznego, to cel, do którego warto w życiu dążyć.