Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rozgłośnie katolickie ambonami Kościoła

Radio katolickie to wielkie dobrodziejstwo Kościoła. Ma służyć ewangelizacji. We wrześniu 2013 r., z inicjatywy dyrektorów katolickich rozgłośni radiowych, powołano do życia Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Obecnie zrzesza ono 24 stacje. FNRK współpracuje też z Radiem Watykańskim. Spotkanie dyrektorów rozgłośni katolickich odbyło się w Zamościu na Roztoczu, nazywanym też Padwą Północy. Kapłani złożyli wizytę w redakcji Katolickiego Radia Zamość. Udział w „Rozmowie dnia” na antenie diecezjalnej rozgłośni wzięli: ks. Tomasz Olszewski, przewodniczący Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich i ks. Paweł Pasierbek, koordynator Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego.
Wywiad z kapłanami przeprowadziła Małgorzata Godzisz

Niedziela zamojsko-lubaczowska 14/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

radio

Archiwum autora

Przedstawiciele Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich

Przedstawiciele Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MAŁGORZATA GODZISZ: – Czym jest Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich i dlaczego jest niezbędne przy prowadzonej ewangelizacji w Kościele katolickim?

Reklama

KS. TOMASZ OLSZEWSKI: – Kościół katolicki w Polsce od wielu lat, w zasadzie można powiedzieć od dwudziestu pięciu, ma rozgłośnie diecezjalne, które posługują czy też realizują swoją misję w poszczególnych regionach naszego kraju. Te rozgłośnie funkcjonują, każda sama, niezależnie. Od jakiegoś czasu księża dyrektorzy, prowadzący te rozgłośnie, zaczęli się spotykać i myśleć nad tym, co można zrobić dla wspólnego dobra. Stąd wziął się pomysł na stworzenie płaszczyzny, jaką jest Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich – płaszczyzny, w której mamy wypracowywać różnego rodzaju pomysły, inicjatywy, które mają nam pomóc w realizacji swojej misji, ale też w odciążeniu siebie. Robimy wiele rzeczy. To jest taka pierwsza myśl, która towarzyszy powstaniu forum, dzięki której forum już istnieje i funkcjonuje. Dzisiaj można powiedzieć: są to 24 rozgłośnie diecezjalne. Na płaszczyźnie forum wymieniają audycje, realizują razem projekty, mają już dopiętą wspólną ofertę reklamową. Przede wszystkim mówią jednym głosem. Ta współpraca właśnie dzięki forum, dzięki naszemu zrzeszaniu się, wykracza poza granice naszego kraju, chociażby przez Radio Watykańskie, o czym więcej może powiedzieć ks. Paweł.

– O naszych dziełach, różnych wydarzeniach, które dzieją się w poszczególnych diecezjach, słyszą ludzie na całym świecie. To bogactwo obecności w Radiu Watykańskim. Ks. Pawle, jak to jest, że ta niezależność ukazuje się poza granicami naszego kraju, że jednak jest możliwa współpraca i że można mówić nie tylko u siebie, ale i dalej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

KS. PAWEŁ PASIERBEK: – Dla nas jest wielką radością, że możemy współpracować z forum, bo dzięki temu jesteśmy w stanie podawać zdecydowanie szerszy wachlarz wiadomości czy audycji. Te programy stają się wtedy ciekawsze. Dla nas to wielka radość również i dlatego, że możemy nasze materiały przekazywać bezpośrednio do rozgłośni katolickich. W związku z tym te informacje, które przygotowujemy, ten głos papieża, którym staramy się być, bo taka jest nasza podstawowa misja, może docierać naprawdę do bardzo wielu domów. To wszystko dzięki diecezjalnym rozgłośniom radiowym. Stąd też współpraca między forum i Radiem Watykańskim. Myślę, że bardzo dobrze się ona rozwija, bardzo mocno się ubogaca i sprawia, że nasza oferta programowa jest coraz szersza, lepsza i większa. Głęboko wierzę, że jest coraz ciekawsza, lepiej się tego słucha i chętnie włącza się wtedy radio.
KS. TOMASZ OLSZEWSKI: – Można powiedzieć, że forum jest takim narzędziem Kościoła zrzeszającym małe stacje regionalne, które są piękne, ponieważ są lokalne i ich siłą jest region. Bycie przy swoich słuchaczach, życie tym, czym żyje mój sąsiad, burmistrz, prezydent, ksiądz proboszcz czy biskup. Ta regionalność jest tym, co pokazuje wartość naszych stacji. Jeżeli w forum działamy wszyscy czy też mówimy wszyscy, to chociażby głos papieża, który jest emitowany i przygotowywany przez Radio Watykańskie, może tym kanałem dotrzeć do naszych słuchaczy. To jest główna, zasadnicza myśl forum – tej płaszczyzny, na której współpracują rozgłośnie.

– Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich mówi jednym głosem. To głos Kościoła. Księża mają okazję spotykać się, dyskutować i wyciągać wnioski, jak tę współpracę zacieśniać. Co jest jeszcze do zrobienia?

Reklama

KS. TOMASZ OLSZEWSKI: – Wyzwań jest bardzo dużo. Jesteśmy obecni w rynku medialnym. Nasze rozgłośnie uczestniczą w takiej strukturze medialnej w Polsce, że muszą się w niej odnaleźć. Dzisiaj tych wezwań jest coraz więcej. My musimy się umacniać od strony nie tyle programowej, co technicznej. Te wyzwania są przedmiotem naszych dyskusji, stąd nasza obecność chociażby tutaj w Zamościu. Takie spotkania odbywają się w poszczególnych rozgłośniach. Wykorzystujemy też taki moment, żeby odwiedzić nasze bratnie rozgłośnie, zobaczyć, żeby wspólnie podyskutować. A w Zamościu przede wszystkim przygotowujemy naszą strategię na najbliższe lata, na naszą współpracę i odnajdywanie też tych płaszczyzn, które są jeszcze niezagospodarowane. Trudno mówić takim otwartym tekstem, co chcemy wypracować, ale na pewno stajemy przed ogromnymi wyzwaniami, które są ważne dla Kościoła w Polsce. Jeżeli chodzi o forum, o jego istnienie, pojawia się wiele pytań, na które chcemy szukać odpowiedzi i szukać rozwiązań, aby, jeżeli trzeba, pomagać, a jeżeli można, to też korzystać od mocniejszych. To jest też idea forum, że mocniejsi pomagają słabszym. Wtedy ci słabsi mogą się umacniać, rozwijać, a przede wszystkim mogą służyć Kościołowi.

– Nad należnością trzeba pracować i trzeba o nią walczyć. Na pewno forum na różnych płaszczyznach stara się by, ta niezależność była realizowana. Obserwując działania FNRK, pozwoliłam pokusić się o stwierdzenie, że rozgłośnie katolickie, które stanowią forum, są ambonami Kościoła w Polsce, ale też poza jego granicami. W jaki sposób stacje diecezjalne powinny być tymi ambonami, by słowo docierało do każdego?

KS. TOMASZ OLSZEWSKI: – To jest siła radia, że docieramy do tych, którzy są nie tylko w Kościele, ale do każdego, kto nawet przez przypadek włączy konkretną częstotliwość. W Radiu Nadzieja w Łomży wielokrotnie otrzymujemy świadectwa od ludzi albo może nawet potwierdzenia sensu istnienia od tych, którzy piszą wprost, że na przykład od 20 lat nie byli w kościele, ale takiej akurat audycji słuchają. Okazuje się, że są to audycje formacyjne, które w lekki sposób podają prawdy wiary. Być może audycja stanie się inspiracją do tego, że ktoś zacznie myśleć nad swoim życiem duchowym. Odpowiadając na pytanie, jaką amboną ma być radio, powiem: na pewno nowoczesną. To jest wyzwanie, przed którym stajemy. Nie możemy odbiegać od norm technicznych, ale też programowych. Tu liczy się potencjał ludzki, dlatego też korzystamy z wielu audycji, które na przykład wyprodukuje Radio Warszawa. Tam jest większy potencjał ludzki, jeżeli chodzi o specjalistów, ludzi mediów, ludzi nauki. Każde większe miasto studenckie ma większy potencjał pod tym względem. Mniejsze ośrodki korzystają z tego ludzkiego potencjału, emitując te audycje. Nowoczesność ma się przejawiać i technicznie, i programowo, a przede wszystkim ma pomagać nam docierać do najszerszego grona odbiorców. Do Kościoła wszystkich nie przyprowadzimy. Radiem możemy ewangelizować.
KS. PAWEŁ PASIERBEK: – To jest ogromna moc radia, że ono w sposób naturalny jest w stanie dotrzeć do każdego człowieka. O tym mówi papież Franciszek, że Kościół ma iść na peryferie. Ma iść do tych, których nie ma. Radio ma tu nieprawdopodobne pole do popisu, do manewru. Wystarczy nacisnąć przycisk i słyszy się audycję. Czasami przypadkowo, czasami nieprzypadkowo. Czasem ktoś chce, niekiedy ktoś nie chce. Od razu może posłuchać czegoś, o czym wspomniał ks. Tomasz. Może się okazać, że np. po latach jakieś obojętności religijnej czy wręcz wrogości ktoś się zastanowi, że może jednak w tej przygodzie z Panem Bogiem chodzi o coś więcej, że warto i można.
KS. TOMASZ OLSZEWSKI: – Radio jest medium towarzyszącym. Mamy towarzyszyć w życiu, w codzienności. Jeżeli ktoś chce, żebyśmy mu towarzyszyli w tej codzienności, w miejscu pracy czy w domu, czy w samochodzie, to musimy mu dać program. Program, który będzie powodował, że ten człowiek będzie się ubogacał intelektualnie, ale i duchowo dzięki naszym rozgłośniom.

– Podsumowując rozmowę, Forum Niezależnych Stacji Katolickich musi iść w stronę nowoczesności, ale nie zapominajmy, że jest z nami przedstawiciel Radia Watykańskiego, a to tradycja. Połączenie nowoczesności z tradycją pozwala, by ten głos był jeszcze lepszy, jeszcze wartościowszy.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głoszą Dobrą Nowinę w eterze

Niedziela Ogólnopolska 3/2019, str. 36-37

[ TEMATY ]

radio

Grzegorz Golec

Ks. Piotr Adamczyk (z lewej), dyrektor rozgłośni RDN, oraz jego poprzednicy na tym stanowisku: ks. Ryszard Piasecki, ks. Michał Drożdż i ks. Józef Kloch

Ks. Piotr Adamczyk (z lewej), dyrektor rozgłośni RDN, oraz jego poprzednicy na tym stanowisku: ks. Ryszard Piasecki, ks. Michał Drożdż i ks. Józef Kloch

25 lat liczy rozgłośnia diecezji tarnowskiej – Radio Dobra Nowina. Powstała z niczego, ale były marzenia i pasje. Dziś jest prężnie działającym lokalnym środkiem informacji i ewangelizacji w południowo-wschodniej Polsce. Stację powołał do życia ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński

Jubileusz stał się okazją do modlitwy, spotkań i wspomnień. 5 stycznia podczas gali w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie wyróżniono: ks. Ryszarda Piaseckiego, ks. Michała Drożdża i ks. Józefa Klocha. Otrzymali oni statuetki im. abp. Józefa Życińskiego. Od kilku lat Radio RDN wręcza je osobom zasłużonym dla stacji. – Księża zostali nagrodzeni za to, że stworzyli radio, że byli pełni odwagi i siły, a wówczas nie było to proste zadanie – podkreśla ks. Piotr Adamczyk, dyrektor RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: organizacje katolickie zadowolone z odrzucenia projektów ustaw liberalizujących prawo aborcyjne

2025-01-10 16:35

[ TEMATY ]

aborcja

Portugalia

Adobe Stock

Przedstawiciele organizacji katolickich, a także poszczególni portugalscy biskupi wyrazili zadowolenie z odrzucenia podczas piątkowej debaty w parlamencie Portugalii projektów ustaw liberalizujących przepisy aborcyjne.

Jeden z projektów, autorstwa skrajnie lewicowej partii Livre, przewidywał wydłużenie maksymalnego limitu przerwania ciąży z 10. do 14. tygodnia życia płodu. Deputowani jednoizbowego parlamentu Portugalii, tzw. Zgromadzenia Republiki, odrzucili też projekty złożone przez inne lewicowe i liberalne ugrupowania, m.in. Partię Socjalistyczną (PS), Blok Lewicy (BE) oraz Inicjatywę Liberalną (IL).
CZYTAJ DALEJ

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

2025-01-10 22:41

[ TEMATY ]

edukacja

oświata

Karol Porwich/Niedziela

11 stycznia 2025 r. wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym dotyczące m.in. przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Nowe przepisy wydłużają o kolejne trzy lata szkolne brak wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym.

Zmiany wprowadzono nowelą ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Większość przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc 11 stycznia 2025 r.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję