Dzieło budowania Kościoła
Na początku liturgii bp Roman Pindel odczytał list papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty przypomniał zasługi Jubilata w budowaniu Kościoła bielsko-żywieckiego i podejmowanych działań ekumenicznych.
W homilii bp Piotr Greger przywołał wydarzenia święceń sprzed 25 lat oraz słowa, jakie Jan Paweł II wypowiedział do pierwszego ordynariusza nowo powstałej diecezji. Odnosząc słuchaczy do biskupiego zawołania Jubilata: „In aedificationem corporis Christi” wyliczył, że biskup Tadeusz erygował 15 nowych parafii, konsekrował 77 kościołów i przeprowadził 253 wizytacje kanoniczne parafii na terenie diecezji. – Kościół na Podbeskidziu dalej kontynuuje dzieło budowania wspólnoty wierzących w duchu Pawłowego zawołania „Verbum vitae continentes”. Jako cząstka Kościoła powszechnego, świętująca srebrny jubileusz istnienia, mamy wiele powodów dziękowania dziś Bogu, będącemu źródłem wszelkich łask, które się stały twoim udziałem, Księże Biskupie Tadeuszu! – mówił kaznodzieja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozumieć czym jest wiara
Reklama
W imieniu diecezjan życzenia biskupowi Tadeuszowi złożył burmistrz Żywca Antonii Szlagor. – Dzięki twoim słowom, dzięki twoim działaniom, dzięki twojej bytności w tej diecezji potrafiliśmy lepiej zrozumieć czym jest wiara i przywiązanie do Kościoła, czym jest umiłowanie Boga – powiedział samorządowiec, który wręczył kwiaty Jubilatowi wspólnie z wójtem Gilowic, rodzinnej wioski biskupa Rakoczego. Słowa życzeń w imieniu kapłanów diecezji wypowiedział rektor Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, ks. prof. Wojciech Zyzak.
Sam biskup Rakoczy zaznaczył, że 25. rocznica jego sakry biskupiej to moment szczególnego dziękczynienia. – To dziękczynienie Panu Bogu za wszystkie łaski tak hojnie mi udzielane przez minione lata, za dar święceń kapłańskich i biskupich, za moją rodzinę i ludzi, których spotykałem na drogach mojej kapłańskiej i biskupiej posługi – powiedział Jubilat.
Piękno ...
Drugą odsłoną jubileuszu sakry biskupiej stanowił okolicznościowy koncert zorganizowany 29 kwietnia w Bielskim Centrum Kultury. Występy regionalnych zespołów z Podbeskidzia, Śląska Cieszyńskiego i ziemi oświęcimskiej poprzedziła projekcja filmu poświęconego osobie Jubilata. W krótkim dokumencie przygotowanym przez Bernadettę Klich, swoimi wspomnieniami na temat biskupa Rakoczego dzielili się m.in.: koleżanki ze szkolnej ławy, kard. Stanisław Dziwisz, kapłani, którzy współtworzyli struktury diecezji bielsko-żywieckiej oraz biskup ewangelicki Paweł Anweiler. W dokumentalnym obrazie nie brakowało głębokiej refleksji, znalazły się tam także akcenty humorystyczne. W części artystycznej wystąpiły zespoły z różnych części diecezji bielsko-żywieckiej: Hajduki z Oświęcimia, Pilsko z Żywca, Bielsko z BCK z Bielska-Białej, Równica z Ustronia oraz Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki. Na trombicie i drumli zagrał Joszko Broda. Odczytano także wiersz Kazimierza Węgrzyna dedykowany bp. Tadeuszowi Rakoczemu.
Order od Prezydenta RP
Reklama
Posługę biskupa Tadeusza docenił prezydent RP Andrzej Duda. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „Za wybitne osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, za działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej oraz dialogu ekumenicznego” w imieniu głowy Państwa Polskiego wręczył Jubilatowi sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wraz z senatorem Andrzejem Kamińskim. Specjalny list z gratulacjami przesłała także premier Beata Szydło. „Pozostaje Ksiądz Biskup wzorem społecznego zaangażowania i duszpasterskiej ofiarności” – napisała m.in. szefowa rządu, dołączając do pisma obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Siedzącemu na honorowym miejscu Biskupowi Seniorowi życzenia złożyli prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. Jarosław Janicki. Obaj podkreślali zasługi pierwszego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej dla rozwoju społeczności Podbeskidzia i dziękowali za wielowymiarową współpracę Kościoła z instytucjami życia społecznego i naukowego.
Naucz nas liczyć dni nasze
Zwieńczeniem składanych życzeń były słowa bp. Romana Pindla. Odwołując się do słów„ Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy zdobyli mądrość serca” duchowny zaznaczył, że chrześcijańska interpretacja tych wersów każe w nich upatrywać zachętę, by dostrzegać w upływie czasu znaki i przejawy łaskawości Boga, dobroci doznawanej od innych oraz dobra, jakie udało się uczynić wobec innych ludzi. – Życzę obiecanego przez Słowo Boże owocu liczenia dni naszych, czyli zdobywania takiej mądrości, w której liczy się przede wszystkim Bóg i to, co od Niego pochodzi – mówił bp Roman Pindel do swojego poprzednika.
Nie będę spał tej nocy
Reklama
Na koniec głos zabrał sam Jubilat. Wzruszony dziękował za wypowiedziane słowa i zaprezentowane występy artystyczne. – Myślę, że tej nocy już nie zasnę. To, co zobaczyłem dziś, nie pozwoli mi zamknąć oczu, lecz będzie pobudzać do wdzięcznej myśli i modlitwy – mówił bp Rakoczy. – Dziękuję za wszystko, co piękne i dobre, co wydarzyło się na naszej wspólnej drodze życia i oby tego było jeszcze jak najwięcej – dodał.
Dni jego ...
Bp Tadeusz Rakoczy urodził się w 1938 r. w Gilowicach k. Żywca. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu, przez rok pracował w Bielskim Przemysłowym Zjednoczeniu Budowlanym. Potem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Był wikariuszem w parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. W 1967 r. został prefektem seminarium. Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie nauk biblijnych. Od 1979 r. wraz z ks. Józefem Kowalczykiem, przyszłym nuncjuszem apostolskim w Polsce, organizował polską sekcję Sekretariatu Stanu.
25 marca 1992 r. Jan Paweł II mianował ks. prał. Tadeusza Rakoczego biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. 26 kwietnia 1992 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II udzielił mu święceń biskupich. Uroczysty ingres hierarchy do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbył się 9 maja 1992 r., natomiast do konkatedry w Żywcu – 30 maja 1992 r.
Jego zawołaniem biskupim są słowa z Listu do Efezjan: „In aedificationem Corporis Christi” – „Ku budowaniu Ciała Chrystusowego”.
Lui se lo merita
„Non me lo merito” („Mnie się to nie należy, nie zasługuję na to”) – słowa te wypowiedział bp Tadeusz Rakoczy w reakcji na laudacje przypominające jego zasługi dla Kościoła i dla wielorakiego rozwoju społeczności zamieszkującej tereny naszej diecezji. Jubileuszowe uroczystości, a przede wszystkim trwająca ponad dwie dekady posługa pierwszego biskupa bielsko-żywieckiego dają prawo, by to włoskie zdanie zamienić na inne: „On na to zasługuje”. Zasługuje na wdzięczność i modlitwę wszystkich diecezjan.