Jak co roku w dniach 1-3 maja br. odbywały się Dni Młodych w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W tym roku do Goleniowa przybyli nie tylko młodzi z terenu naszej archidiecezji, ale również goście z Francji, Niemiec i Senegalu. Tuż po spotkaniu młodych w Polsce do Niemiec, do archidiecezji bamberskiej, na Dzień Młodych udała się polska młodzież wraz z ks. Grzegorzem Jankowiakiem i Ewą Januszkiewicz, katechetką II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie.
Do archidiecezji bamberskiej dojechaliśmy 5 maja br. i zostaliśmy bardzo miło przyjęci w Archidiecezjalnym Domu Młodzieżowym w Burg Feuerstein. Słowa powitania skierował do nas dk. Burghard Farrenkopf. Następnego dnia po porannej modlitwie nawiedziliśmy bazylikę Czternastu Wspomożycieli. Archidiecezjalne spotkanie młodych w tym roku odbywało się w Coburgu ze względu na osobę Marcina Lutra, który w 1530 r. przez kilka miesięcy mieszkał na zamku coburskim, w tym roku bowiem wspominana jest 500. rocznica reformacji. Spotkanie młodych rozpoczęło się modlitwą prowadzoną przez duszpasterza młodzieży ks. Detlefa Pötzl w kościele katolickim pw. św. Augustyna. Po powitaniu w radosnej procesji wyruszyliśmy na pieszą pielgrzymkę po Coburgu i okolicy. Pierwszą stacją modlitewną był zamek w Coburgu. Kolejną stacją było lotnisko, z którego udaliśmy się do kościoła ewangelickiego św. Maurycego. Stąd po nabożeństwie ekumenicznym w procesji liturgicznej przez centrum miasta udaliśmy się do kościoła pw. św. Augustyna. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Herwig Gössl, biskup pomocniczy w Bambergu. Podziękowania na koniec Mszy św. złożył ks. Detlef. Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się na posiłek. Wieczorem w kościele pw. św. Augustyna odbył się koncert dla młodzieży, który zakończył Archidiecezjalne Święto Młodych. Polska grupa pozostała jeszcze na kolejny dzień. W niedzielę wraz z młodzieżą z Senegalu i Niemiec uczestniczyła w Mszy św., której przewodniczył ks. Detlef. Umocniona duchowo – po Mszy św. i fizycznie – po wspaniałym obiedzie polska młodzież wyruszyła do swoich domów.
Spotkanie pozwoliło nie tylko na wspólną modlitwę. Tych młodych ludzi, którzy różnili się językiem, mentalnością, kolorem skóry, połączyło coś najważniejszego – wiara, czyli Bóg i Kościół. To dzięki temu młodzi ludzie z różnych krajów zawiązali kontakty, ponieważ w oparciu o wiarę swoje życie przeżywają w podobny sposób.
Pomóż w rozwoju naszego portalu