Irak
Chrześcijanie nie zaparli się wiary
Mimo prześladowań i zagrożeń ze strony terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego żaden chrześcijanin w Iraku nie przeszedł na islam – powiedział w Walencji abp Alberto Ortega Martín, który od 1 sierpnia 2015 r. reprezentuje Stolicę Apostolską w Iraku i Jordanii. Wspólne cierpienia i męczeństwo silnie zjednoczyły chrześcijan różnych wyznań.
Kiedy bojownicy tzw. Państwa Islamskiego zajęli irackie miasta, stawiali przed miejscowymi chrześcijanami trzy możliwości: przejście na islam, płacenie specjalnych podatków za utrzymanie własności albo opuszczenie miasta. W ten sposób większość chrześcijan straciła wszystko.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nuncjusz chwalił wewnętrzną postawę miejscowych chrześcijan. Zwrócił uwagę, że nikt z nich nie okazywał złości w sytuacji, w jakiej się znaleźli, a „nawet potrafili znaleźć słowa przebaczenia i modlili się o nawrócenie tych, którzy ich wypędzili”. Prześladowani chrześcijanie oczekują od Zachodu nie tyle pieniędzy, ile tego, „aby mogli żyć swoją wiarą, gdyż to właśnie głęboka wiara najbardziej im pomaga” – podkreślił abp Ortega Martín.
KAI
Niemcy
Helmut Kohl nie żyje
W wieku 87-lat w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie zmarł były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Przez dwie dekady był jednym z architektów światowej polityki.
Reklama
Kohl sprawował urząd kanclerza Niemiec w latach 1982-98. 16-letni okres jego rządów obejmuje najważniejsze wydarzenia związane z kresem zimnej wojny, zjednoczeniem obu państw niemieckich oraz procesem włączenia krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich do Unii Europejskiej. Za największy sukces Kohla uważa się zjednoczenie Niemiec. Polityk był również orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego, jednak ze względów politycznych, w obawie przed utratą poparcia dla chadecji w części elektoratu, zwlekał z uznaniem granicy na Odrze i Nysie do 1990 r. Z polityki Kohl odszedł w atmosferze skandalu finansowego związanego z nielegalnym finansowaniem partii. W ostatnim czasie chorował. Poruszał się na wózku inwalidzkim.
Red.
Usa – Kuba
Trump anuluje dekrety Obamy
Powrotem do przeszłości nazwał Donald Trump zniesienie dekretów swojego poprzednika Baracka Obamy, odnoszących się do relacji amerykańsko-kubańskich. Trump zarzucił, że decyzje Obamy były jednostronne i służyły jedynie wzmocnieniu kubańskiego reżimu, który zdobyte dzięki pojednawczym gestom pieniądze przeznaczał na wzmocnienie swej siły, przede wszystkim wojska.
Donald Trump zapowiedział, że restrykcje zostaną usunięte, gdy Kuba się zdemokratyzuje, tzn. gdy zwolnieni zostaną wszyscy więźniowie polityczni i na wyspie zostaną przeprowadzone wolne wybory. Amerykański prezydent utrzymał stosunki dyplomatyczne na poziomie ambasadorów, co ma służyć negocjacjom z kubańskimi władzami.
Red.
Krótko
• Niemcy przywrócili kontrole na wszystkich swoich granicach, w tym z Polską. Władze zapewniają, że zaostrzone środki bezpieczeństwa są tymczasowe i związane ze szczytem G20, który ma się odbyć w dniach 7-8 lipca br. w Hamburgu.
• W Londynie kolejny zamach. 1 osoba nie żyje, a kilka zostało rannych po tym, jak w nocy z 18 na 19 czerwca br. samochód wjechał w grupę muzułmanów w północno-wschodnim Londynie. Od razu aresztowano 48-letniego mężczyznę. Śledztwo prowadzone jest przez oddział antyterrorystyczny.
Reklama
• Szkocki Kościół Episkopalny, będący częścią Wspólnoty Anglikańskiej, jako pierwszy wśród największych wyznań w Wielkiej Brytanii zgodził się na to, aby pary jednopłciowe zawierały małżeństwa kościelne.
• Rząd Portugalii ogłosił 3-dniową żałobę narodową w związku z pożarem lasów w dystrykcie Leiria w środkowej części kraju. W pożarze zginęły 62 osoby, a 57 odniosło obrażenia. Zdaniem strażaków, rozpoczął się on od uderzenia pioruna.
• Stany Zjednoczone planują znacząco zwiększyć liczebność swoich wojsk w Afganistanie. Według agencji Associated Press, Pentagon planuje wysłać tam dodatkowo 4 tys. żołnierzy.
• Steve Scalise – republikański kongresmen z USA został ranny, gdy podczas treningu bejsbolowego w Aleksandrii w stanie Wirginia uzbrojony napastnik otworzył ogień z broni automatycznej.
• Uzbrojeni napastnicy zaatakowali popularny wśród zachodnich turystów ośrodek w Dougourakoro na przedmieściach stolicy Mali – Bamako i wzięli zakładników, których odbiły służby specjalne. W wyniku ataku terrorystów zginęły 2 osoby.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.