Diecezjalna Caritas od 2016 r. bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” organizowanej przez Caritas Polska. Jej celem jest skompletowanie i przekazanie najuboższym dzieciom z poszczególnych parafii tornistrów oraz wyprawek szkolnych. Caritas ma ten cel przeznacza środki własne pozyskane z 1 proc. podatku. – Do akcji przystąpiło 30 parafii z naszej diecezji. Tornister wraz z wyprawką otrzyma 354 uczniów przedszkoli i szkół podstawowych z najuboższych rodzin. Tornistry różnią się wielkością oraz kolorystyką w zależności od wieku dzieci. Uczniowie z młodszych klas otrzymają cały zestaw niezbędnych w szkole przyborów plastycznych, dodatkowo piórnik z wyposażeniem, worek na buty oraz pojemnik na drugie śniadanie. W skład wyprawki dla starszych klas wchodzić będą wszystkie przybory szkolne, w tym komplet geometryczny, kalkulator, cyrkiel oraz cały zestaw zeszytów potrzebnych do nauki. Koszt jednej wyprawki z plecakiem to średnio 80 zł – informuje Monika Dąbek.
Reklama
Została przeprowadzona staranna kwalifikacja dzieci do otrzymania tornistra z wyprawką szkolną. – Rekrutacji do programu „Tornister Pełen Uśmiechów” dokonali nauczyciele ze szkół, z których pochodzą dzieci wraz z księżmi proboszczami, ponieważ to oni najlepiej znają sytuację swoich wychowanków. Dla rodziców zawsze początek roku szkolnego jest dużym wyzwaniem, aby mogli przygotować swoje dzieci do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, zapewniając im niezbędne wyposażenie – podkreśla ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W siedzibie Caritas 24 sierpnia miało miejsce pakowanie tornistrów. W przedsięwzięciu wziął czynny udział bp Krzysztof Nitkiewicz, który patronuje tej akcji. – Wielkim dobrodziejstwem dla polskich rodzin jest „Program 500+”. Nie zwalnia on nas jednak z obowiązku braterskiej miłości. A ta polega między innymi na dzieleniu się tym, co mamy. Jestem wdzięczny księżom, świeckim i parafiom, które włączyły się w akcję z tornistrami. Wydaje się, że warto by pomyśleć o rozszerzeniu akcji pomocy uczniom na kraje, gdzie toczy się wojna. Bo prawdziwa miłość nie zna granic i nie może być w żaden sposób racjonowana – zaznaczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W pakowanie zaangażowali się klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego, młodzież z sandomierskich szkół, siostry zakonne i pracownicy Caritas.
Diecezjalny finał akcji odbył się w Janowie Lubelskim. – Cieszymy się, że dzieci wraz ze swoimi rodzicami, nauczycielami i księżmi mogły spotkać się w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim, aby z wyposażonym plecakiem oraz z modlitwą i zawierzeniem Matce Bożej pójść z uśmiechem do szkoły – zaznacza ks. Pitucha.