Biskupi Polscy zgromadzeni na 372. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie i Poznaniu, 14-16 kwietnia 2016 r., powołali ks. Bogusława Nagela na opiekuna krajowego Apostolatu „Margaretka”. Decyzją bp. Grzegorza Kaszaka opiekę duszpasterską w diecezji sosnowieckiej nad tym dziełem sprawuje ks. Tomasz Zmarzły.
Cele Apostolatu
Do szczególnych zadań członków Apostolatu należy modlitwa za wybranego kapłana, troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą, współpraca między kapłanami i świeckimi oraz wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Jako logo ruchu wybrano margaretkę, czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę. Roślina jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana. W centrum kwiatu wpisuje się imię kapłana, natomiast na płatkach imiona siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Modlitwa
Reklama
W Apostolacie istnieje duża dowolność w wyborze modlitw przez różne „Margaretki”. Szanując wytworzoną przez lata praktykę, proponujemy modlitwę: „O Jezu Boski Pasterzu, który powołałeś Apostołów, aby uczynić ich rybakami dusz ludzkich, Ty, który pociągnąłeś ku Sobie ks. ... . Uczyń go Swoim gorliwym naśladowcą i sługą. Spraw, aby dzielił z Tobą pragnienie powszechnego odkupienia, dla którego na wszystkich ołtarzach ponawiasz Swoją Ofiarę. Ty, o Panie, który żyjesz na wieki, aby wstawiać się za Twoim ludem, otwórz przed nim nowe horyzonty, by dostrzegał świat spragniony światła prawdy i miłości; by był solą ziemi i światłością świata. Umacniaj go Twoją mocą i błogosław mu. Święty jego Patronie, Twojej szczególnej opiece go dzisiaj polecam. Proszę Cię, abyś wstawiał się za nim przed Bogiem i pomagał mu we wszystkich potrzebach, aby dochował Bogu wierności i owocnie pracował dla Jego większej chwały. Maryjo strzeż Go przed wszelkim złem. Amen” oraz (według ustalenia przez grupę): dziesiątek Różańca św. lub Koronkę Pokoju lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub inną modlitwę.
Warto wiedzieć
Zewnętrznym znakiem przynależności do Apostolatu „Margaretka” jest otrzymanie blankietu z tekstem modlitwy za kapłana. Najprościej można je otrzymać na dwa sposoby: samodzielnie wydrukować ze strony ogólnopolskiej: www.apostolatmargaretka.pl/blankiet lub zamówić telefonicznie lub mailowo: tzmarzly@wp.pl , tel. 500-154-570. Warto wiedzieć, że ta sama osoba może należeć do kilku „Margaretek”, np. siedmiu kapłanów – każdy na jeden dzień tygodnia. Ponadto wraz ze śmiercią księdza rozpada się „Margaretka”. Według Louise Ward, jest podobnie jak w przyrodzie, gdy znika serce kwiatu, płatki spadają na ziemię i nie ma już margaretki. Jeśli ktoś pragnie dalej się modlić, to bardzo dobrze, jednak czyni to nie na zasadzie obowiązku, lecz dobrowolności. Jeżeli ktoś umiera wcześniej niż dany kapłan, to nie ma obowiązku zastępowania go inną osobą, bo wierzymy w tajemnicę świętych obcowania.
W diecezji sosnowieckiej patronką Apostolatu jest Matka Boża Kapłańska – namalowana według wizji św. Siostry Faustyny, oraz św. Jan Maria Vianney – patron proboszczów, którego relikwie znajdują się w sanktuarium w Czeladzi. – Już dziś zapraszam do comiesięcznej modlitwy w intencji kapłanów w pierwszy czwartek każdego miesiąca. Czuwanie modlitewne rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00 i potrwa do 21.00. Chciałbym, by dniem patronalnym w diecezji sosnowieckiej było święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zapraszam także na doroczną pielgrzymkę „Margaretek” do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, które w tym roku przypadnie w pierwszą sobotę października oraz na II ogólnopolską pielgrzymkę do sanktuarium św. Jana Pawła II i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w drugą sobotę października. Wszelkie informacje o powstających „Margaretkach”, by dokonać ich wpisu w Księdze Apostolatu „Margaretka”, prosimy przesyłać e-mailem na adres: tzmarzly@wp.pl lub listownie: ul. Tadeusza Kościuszki 3, 41-253 Czeladź – zachęca ks. Zmarzły.