Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ślad po ŚDM w Juszczynie

Wspomnienie ŚDM jest u nich wciąż żywe, dlatego postanowili utrwalić je w formie książki. Grupa osób z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Juszczynie wraz z administratorem parafii ks. Andrzejem Zawadą postanowiła opracować książkę poświęconą wspomnieniom ŚDM w Juszczynie. Udało się, a akcja promocyjna odbyła się w parafii na początku września

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2017, str. 6

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Kamil Karkoszka

Wspólny śpiew w wykonaniu młodzieży

Wspólny śpiew
w wykonaniu młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomimo iż ŚDM już dawno za nami, nasza wspólnota młodzieżowa wciąż żyje i działa. Rok temu przyszedł do parafii nowy Ksiądz Proboszcz. Chciał lepiej poznać naszą grupę młodzieżową. Dużo mówiliśmy mu o naszych przeżyciach z ŚDM i spotkaniu pielgrzymów z Kolumbii, a on po prostu stwierdził: – Trzeba by to spisać. Za jego radą postanowiliśmy zebrać relacje mieszkańców, wolontariuszy oraz księży i w ten sposób powstała książka pt. „Światowe Dni Młodzieży w Juszczynie. Wspomnienia parafian i pielgrzymów z ŚDM w Polsce 2016”. Inicjatywę realizujemy już od pół roku – mówi naszej redakcji Anna Tomiak z zespołu redakcyjnego, a w 2016 r. parafialna koordynatorka ŚDM.

Reklama

Jak zaznacza Anna Tomiak, praca nad książką stała się okazją, by ponownie się spotkać w gronie osób zaangażowanych w ŚDM i wspólnie działać. – Wprawdzie nie było nas aż tyle, co rok temu, ale również sporo. Zebrała się grupa osób i zadziałała, tworząc 10-osobowy zespół redakcyjny. Dorota Tracz i Justyna Świniańska wraz z przewodniczącym Rady Parafialnej Tadeuszem Traczem zebrały informacje, czyli teksty od rodzin, gdyż książka składa się ze wspomnień każdego, kto chciał uwiecznić w ten sposób to wydarzenie. Ja zajęłam się złożeniem tych wszystkich tekstów – poukładaniem ich w logiczną całość i nadaniu ciekawych tytułów. Razem z Agnieszką Zemczak myślałyśmy nad koncepcją książki i nadałyśmy jej młodzieżowy wygląd w charakterze barw ŚDM. Agnieszka stworzyła resztę. Cała obróbka graficzna – cały wygląd tej książki – to dzieło jej i pomocników, m.in. Kasi Kupczak. Prócz osób już wymienionych przeze mnie w przygotowanie książki zaangażowały się jeszcze Agnieszka Biegun, Gabriel Tuleja, Dominik Pawela i oczywiście nasz Ksiądz Proboszcz. Myślę, że bez tych ludzi nie byłoby dziś tej książki – mówi Anna Tomiak. Członkowie zespołu redakcyjnego zgodnie podkreślają, że wspólnymi siłami realizowali poszczególne etapy powstawania książki, aby w takiej postaci pozostawić ślad po ŚDM w Juszczynie. – Do dziś jej mieszkańcy pamiętają chwile wzruszeń, żar modlitw prowadzonych w kościele, a także historie, które rozśmieszają do łez – mówią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zjednoczeni w działaniu

Ks. Andrzejowi Zawadzie zależało, aby zainspirować młodzież i zjednoczyć ją w działaniu. – Podczas przygotowań do opracowania i wydania publikacji napotykaliśmy także na trudności. Ale najważniejsze jest uwieńczenie tego dzieła, jakie zjednoczyło ludzi wokół jednej sprawy, która jest dziełem nie tylko ludzi, ale i Ducha Świętego. Bez Niego nie bylibyśmy w stanie nic zrobić – podkreśla ks. administrator. – Podczas współpracy nawiązywaliśmy do słów papieża Franciszka wypowiedzianych w Krakowie, żeby zejść z kanapy i działać. Nie o to chodzi, żeby po ŚDM młodzi weszli na tę tzw. kanapę i zaczęli się wpatrywać w ekran telewizora czy komputera. Chodzi o to, aby nadal być aktywnym członkiem Kościoła, tak jak to młodzi pokazali podczas ŚDM. Myślę, że Duch Święty będzie dalej nas wspierał światłem, a młodzież będzie nadal aktywnie działać w parafii – dodaje kapłan.

W 2016 r. Juszczyna gościła 50 Kolumbijczyków wraz z bp. Julio Hernandezem Garcią Pelaezą. Pielgrzymi mieszkali u 21 rodzin, a od strony parafii przyjmował ich poprzedni proboszcz ks. Kazimierz Buba i wikariusz ks. Józef Pasternak. Owocem wspólnych działań po zakończonych ŚDM jest nie tylko sama barwna i bogata we wspomnienia i fotografie publikacja, lecz także akcja promocyjna książki zorganizowana w kościele w Juszczynie, którego wystrój w tym dniu również nawiązywał do ŚDM. – W pierwszą niedzielę września ks. Andrzej Zawada wraz z wikarym ks. Andrzejem Bojdą sprawowali uroczystą Mszę św. połączoną ze śpiewem i czytaniem fragmentów książki. Przygotowaliśmy także prezentację z niespodzianką dla naszych rodzin: niektórzy z Kolumbii nagrali filmiki z pozdrowieniami dla juszczynian i rodzin, u których mieszkali, i przesłali je do nas. Na koniec zaśpiewaliśmy „Barkę”, po czym każda rodzina otrzymała pamiątkową książkę – podkreśla Anna Tomiak. Młodzi planują, aby publikacja trafiła do każdej rodziny w Juszczynie, żeby podzielić się tymi wspomnieniami z resztą społeczności.

Dzieło ŚDM wciąż trwa

Jak zauważa ks. Andrzej Zawada, warto wspominać o ŚDM przede wszystkim dlatego, aby uchwycić historię czegoś, co się wydarzyło rok temu, także uchwycić wspomnienia, które ludzie noszą w swoich sercach. – Myślę, że to nie jest dzieło, które się skończyło, ale ono trwa. To dzieło Ducha Świętego ciągle aktualne. Gdybyśmy po ŚDM usiedli na laurach, stwierdzili, że wszystko się skończyło i wracamy do swoich obowiązków, to byśmy przypominali uczniów idących do Emaus, którzy też twierdzili, że wszystko się skończyło, gdyż Pan Jezus umarł. A przecież Jezus zmartwychwstał. I żyje. A Duch Święty nadal działa w Kościele. Dlatego to dzieło trzeba kontynuować i żyć tym, co nam zostawił Pan Jezus, i co zostawił nam Ojciec Święty po ŚDM – żyć po prostu Ewangelią. To jest powód, dla którego powstają pewne dzieła, m.in. powstała ta książka, by zainspirować ludzi do myślenia, pobudzić na nowo do tego, co było, żeby na nowo odkryli takie czy inne formy działania w Kościele – zaznacza ks. administrator, podkreślając, że pewno jeszcze niejedno dobre dzieło uda się zrealizować w Juszczynie wspólnie z młodzieżą. Jednym z planów będzie przygotowywanie się do udziału w 34. Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się 22-27 stycznia 2019 r. w stolicy Panamy. Kapłan dodaje: – Będziemy chcieli, aby przedstawiciele naszej parafii reprezentowali nas w Panamie. Choć wiąże się to z kosztami, wiemy, że nie ma rzeczy niemożliwych w Kościele, o czym pokazują nam przykłady świętych i błogosławionych. Oni postawili na Boga i wszystko stało się możliwe. My też chcemy dalej współpracować z Duchem Świętym i Bożą łaską, ufając że wszystko co Boże, będzie możliwe do zrealizowania.

2017-09-21 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O miłości przed Światowymi Dniami Młodzieży

Kolejne Dekanalne Spotkanie przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016 odbyło się 19 września. Dekanat Krasnobród swoje czuwanie modlitewne miał w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku. Tematem tej modlitwy była miłość. We współczesnym świecie często są zacierane granice między prawdziwą, szczerą miłością a zauroczeniem – powiedział ks. Tomasz Leńczuk, wikariusz w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie. Ogromny wpływ na to mają media, z których czerpie przykład dzisiejsza młodzież. Bardzo często wypacza ona pojęcie miłości doskonałej czyniąc ją miłością egoistyczną, wpatrzoną w siebie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję