W Wieluniu
Rok obecny to początek przygotowań do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przypadającej w 2018 r. W Wieluniu przygotowania zainicjowano Mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną zgodnie z tradycją w kolegiacie wieluńskiej, sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Eucharystia zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, harcerzy, młodzież szkolną, poczty sztandarowe licznych zgromadzeń i stowarzyszeń, poczty szkół Gminy Wieluń i mieszkańców Wielunia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Jacek Zieliński. Wspólnie z nim liturgię sprawowali: ks. Marian Mermer – dziekan regionu wieluńskiego, ks. prał. Marian Stochniałek, ks. kan. Jarosław Boral. Swoim śpiewem ubogacał ją chór kolegiacki.
Przez całą homilię, którą wygłosił ks. Jacek Zieliński, przewijało się pytanie: – Co to jest ojczyzna? Padały słowa o wołaniu z przeszłości, o patriotyzmie i dbałości o ojczyznę, bo tylko ojczyzna daje poczucie osadzenia i bycia u siebie, jest miejscem, do którego zawsze można wrócić, miejscem, w którym spotkasz znajome miejsca i twarze. Polacy na emigracji nie powinni wstydzić się tego, że są Polakami, nie muszą się wyrzekać swoich korzeni, bo „drzewo bez korzeni usycha”.
Reklama
Po Mszy św. złożono kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II i tablicami poświęconymi pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielunian poległych w walkach 1914-20. Złożenie kwiatów pod tablicami poprzedziło słowo Jana Książka – dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej, słowo Pawła Okrasy – burmistrza Wielunia, które odczytała Magdalena Majkowska, słowo Andrzeja Stępnia – starosty wieluńskiego i przesłanie Michała Seweryńskiego – wicemarszałka Senatu RP.
Wieczorem w Wieluniu zapłonęły ogniska patriotyzmu – jedno przy popiersiu rotmistrza Witolda Pileckiego, drugie w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki.
***
W Radomsku
Jak co roku Święto Niepodległości w Radomsku związane było również z uroczystą Mszą św. sprawowaną w kolegiacie św. Lamberta. Na modlitwę w intencji Ojczyzny przybyło wielu gości z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych na czele. Reprezentowane były również różnorakie służby mundurowe, harcerze i zuchy oraz szkoły miasta Radomska, przybyłe do kościoła farnego ze swymi sztandarami, które zdobiły całą główną nawę kościoła. Podniosłości tej uroczystości nadały również chór i orkiestra dęta posługujące muzycznie w trakcie Mszy św.
Licznie na Eucharystię, dzięki staraniu dziekana regionu ks. Antoniego Arkita, proboszcza parafii św. Lamberta, przybyli również kapłani z obu dekanatów radomszczańskich. Mszy św. przewodniczył prepozyt kapituły radomszczańskiej ks. dr Włodzimierz Kowalik, a słowo – nagrodzone gromkimi brawami – wygłosił do zgromadzonych ks. Sławomir Zabraniak. Podkreślił on w patriotycznym kazaniu rolę wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, jako sprawę wielkiej wagi i koniecznej dla zachowania naszej tożsamości narodowej.
Tradycyjnie po zakończonej Mszy św. zgromadzone władze i poczty sztandarowe udały się w pochodzie, aby złożyć symboliczne kwiaty i oddać cześć bohaterom przy pobliskim pomniku Nieznanego Żołnierza.
Także w innych radomszczańskich kościołach tego dnia odbywały się Msze św. w intencji Ojczyzny, a kościoły zostały przyozdobione okolicznościowymi dekoracjami, nawiązującymi do przeżywanej uroczystości.
Ks. Krzysztof Gryz