Teraz już wszystko w rękach uczniów. Plebiscyt pn. „Bohater katechezy diecezji sosnowieckiej” wszedł w decydująca fazę – głosowania. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Civitas Christiana, przy współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Finałowy etap plebiscytu rozpocznie się 13 marca. Listę kandydatur zakwalifikowanych do II etapu plebiscytu znajdziemy na stronach http://niedziela.pl/dzial/69/Niedziela-Sosnowiecka, www.facebook.com/Bohater-Katechezy-Diecezji-Sosnowieckiej oraz poniżej. Plebiscyt potrwa do 30 kwietnia br. Wygra ten, kto otrzyma największą liczbę głosów na portalu społecznościowym.
Reklama
Katarzyna Bieniek – katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 22 im. Agaty Mróz w Sosnowcu. Jest absolwentką Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1 września 2010 r. pracuje w Szkole Podstawowej nr 22. Dała się poznać jako wartościowy nauczyciel – katecheta oraz wychowawca dzieci i młodzieży. Poszukuje nowatorskich form i metod pracy dydaktycznej. Realizuje wszystkie powierzone zadania z wielką starannością i rzetelnością. Pomaga dzieciom nie tylko w czasie zajęć ale i poza nimi. Przygotowuje każdego roku jasełka oraz występy wielkanocne. Od początku swojej pracy prowadzi zespół wokalno-muzyczny. Prowadzi dodatkowe zajęcia, przygotowujące uczniów do konkursów dekanalnych i diecezjalnych. Zachęca swoich wychowanków do podejmowania działań charytatywnych. Wraz z uczniami bierze udział w nabożeństwach różańcowych, roratach, nabożeństwach Drogi Krzyżowej na terenie parafii katedralnej w Sosnowcu. W każdym miesiącu przygotowuje uczniów do oprawy niedzielnej Mszy św. Współredaguje gazetkę parafialną „Echo katedry”. Nieustannie doskonali swój warsztat pracy, biorąc udział w konferencjach metodycznych, sympozjach czy dniach skupienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tomasz Cioch – katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. St. Konarskiego w Sosnowcu. Jest mocno zaangażowany w życie szkoły, parafii i środowiska. Prowadzi Teatr Szkolny „Łankonary”. Przygotowuje występy artystyczne uczniów w kościele parafialnym pw. św. Józefa Rzemieślnika, w Dziennym Domu Opieki w Sosnowcu, w bibliotece miejskiej, DPS przy ul. Jagiellońskiej oraz dla przedszkoli miejskich nr 3, 15, 18, 25. Jest reżyserem spektaklu promującego postawy tolerancji pt. „Próba generalna”. Spektakl został wystawiony na deskach Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz w sali widowiskowej Muza w Sosnowcu. Tomasz Cioch organizuje Festiwal Teatrów Szkół Podstawowych i Świetlic. Jest także aktywny na polu charytatywnym. Wielokrotnie inicjował akcje charytatywne „Pola nadziei” – na rzecz Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Prowadził także zbiórki funduszy dla najbardziej potrzebujących. A prowadzeni przez niego uczniowie w kole teatralnym co roku zajmują pierwsze miejsca w Festiwalu Jasełek w Sosnowcu.
Agnieszka Furtacz – katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu. Poprzez swoją postawę, zaangażowanie, pracę na terenie szkoły i parafii animuje uczniów do tego, aby dawali swym życiem świadectwo o Jezusie.
Reklama
Współpracuje z Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu poprzez coroczną organizację kiermaszu na rzecz hospicjum, zbiórkę artykułów opatrunkowych i higienicznych dla podopiecznych hospicjum, zbiórkę kartek świątecznych, stroików, żonkili. Prowadzi Koło Wolontariatu, zachęcając do bezinteresownej pracy i pomocy na rzecz innych. Ściśle współpracuje z parafią św. Floriana. Prowadzi scholkę parafialną. Zajmuje się oprawą muzyczną Mszy św. dla dzieci, a także nabożeństw różańcowych, rekolekcji, Dróg Krzyżowych i innych nabożeństw z udziałem dzieci. Przygotowuje misteria z okazji Dnia Papieskiego i Święta Niepodległości. Przygotowuje dzieci do sakramentu I Komunii św. i sakramentu pokuty. Od wielu lat pomaga w organizacji kolonii parafialnych „Wakacje z Bogiem”. Jest zelatorką dwóch dziecięcych róż Żywego Różańca. Poza tym prowadzi w szkole Koło Turystyczne. Posiada uprawnienia przewodnika górskiego i terenowego. Edukuje krajoznawczo i regionalnie dzieci, rozwija ich zainteresowania, proponuje aktywne spędzanie wolnego czasu. Jest opiekunem samorządu uczniowskiego. Prowadzi także koło „ Nauka gry na gitarze”.
Anna Głowacz – katechetka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Sosnowcu. Z dużym zaangażowaniem wypełnia obowiązki wynikające ze statutu szkoły. Współpracuje z nauczycielami, rodzicami i instytucjami, m.in. Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu, parafią Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu, Wydziałem Katechetycznym, Zespołem Opiekuńczo-Wychowawczym nr 3 w Sosnowcu. Kształtuje zainteresowania religijne uczniów, stwarza im możliwość zdobywania wiedzy, nabywania pożądanych umiejętności, umożliwia dostęp do potrzebnych materiałów, zachęca do udziału w różnych konkursach i akcjach charytatywnych. Nieustannie się rozwija, uczestnicząc w różnorodnych szkoleniach. Zdobytą wiedzę wykorzystuje w praktyce. Promuje talenty uczniów, przygotowując różnorodne imprezy. Realizuje również zajęcia dodatkowe. Jest organizatorką wielu akcji charytatywnych, m.in. zbiórki żywności i środków czystości dla najbardziej potrzebujących, środków opatrunkowych czy pościeli dla podopiecznych hospicjum. Aktywnie działa na rzecz szkoły i środowiska lokalnego, przygotowując szereg imprez o znaczących walorach poznawczych i wychowawczych oraz integracyjnych.
Reklama
Katarzyna Głowacz – katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Noblistów Polskich w Będzinie. Jest osobą zaangażowaną w prace na terenie szkoły i parafii. Jest uczynna i pracowita. Zawsze można liczyć na jej pomoc. Jest opiekunką wolontariatu szkolno-parafialnego. Współpracuje z Wydziałem Katechetycznym, parafią pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Będzinie-Łagiszy, organizuje szereg akcji charytatywnych. Angażuje młodzież w działania wolontariackie, m.in. na rzecz Schroniska dla bezdomnych w Będzinie-Łagiszy, Domu Dziecka w Sarnowie, Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacji Przywróćmy Uśmiech Dzieciom, Stowarzyszenia Dobre Ręce. Prowadzi scholę parafialną. Systematycznie opracowuje pieśni liturgiczne na poszczególne spotkania scholi, ze szczególnym uwzględnieniem Eucharystii niedzielnej. Przygotowuje także uczniów do I Komunii św., sakramentu pokuty oraz organizuje szereg konkursów parafialnych, związanych z rokiem liturgicznym.
Agnieszka Jakubowska– katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Baranowskiego w Sławkowie. Jest nauczycielem religii od 1 września 1992 r. Ukończyła studia magisterskie w zakresie teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki i metod korekcyjno-kompensacyjnych oraz studia podyplomowe z zakresu nauczania początkowego i wychowania przedszkolnego. Co roku przygotowuje uczniów do konkursów religijnych. Od wielu lat koordynuje lub bierze udział w akcjach charytatywnych na terenie szkoły. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, kursach i warsztatach. Pięciokrotnie otrzymała nagrodę dyrektora szkoły za swoją pracę.
Reklama
Irena Lelakowska – katechetka w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Rodakach i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ryczówku. Jest katechetką z 38-letnim stażem pracy w służbie dzieci, młodzieży oraz dla społeczności lokalnej. Swoją ofiarną i sumienną pracę opiekuńczo-wychowawczą w szkole łączy z pracą społeczną i charytatywną. Wyróżnia się wśród innych pracowników szkoły otwartością na innowacje, wprowadzając do swojej pracy nowe rozwiązania dydaktyczno-wychowawcze. W latach 1999-2004 współpracowała z Wyższą Szkołą Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie, z filią w Sosnowcu, sprawując opiekę nad studentami praktykującymi w szkole podstawowej i średniej. W swojej pracy wiele czasu i zaangażowania poświęca dziełom miłosierdzia. Rozwija u dzieci i młodzieży empatię i kształtuje bezinteresowną pomoc innym. Bardzo dobrze układa się również współpraca katechetki z parafią. Uczniowie – chłopcy włączeni są do służby liturgicznej, dziewczynki z różnych klas chętnie przygotowują psalm na niedzielną Liturgię Słowa. Schola dziecięca od wielu lat uświetnia różne uroczystości z udziałem dzieci. Wielokrotnie otrzymywała nagrody dyrektora szkoły.
Sylwia Naziemiec-Komperda – katechetka z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Będzinie. Opracowała i realizuje program zajęć koła religijnego pt. „Biblijni bohaterowie”. Przygotowała i przeprowadziła z uczniami projekt edukacyjny pt. „Tradycje Wielkanocne w Polsce i za granicą”. Rezultatem realizacji projektu było stworzenie przez uczniów przewodnika „Święta Wielkanocne w Europie”. Jest autorem i organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Wielkanocnego. W czasie Światowych Dni Młodzieży, współpracując z parafią św. Brata Alberta w Będzinie i rodzicami, przygotowała spotkanie młodzieży, nauczycieli, rodziców z gośćmi z Czech. Co roku bierze udział w Będzińskich Mikołajkach i Jarmarku Wielkanocnym, promując szkołę. Angażuje się w akcje prowadzone na terenie szkoły, m.in. „Zachowaj trzeźwy umysł”, „Postaw na rodzinę”, „W zgodzie z naturą”. Podnosi kwalifikacje, zdobywa nowe umiejętności potrzebne w pracy z uczniami poprzez udział w szkoleniach, konferencjach i warsztatach. Prowadzi na terenie szkoły indywidualne i grupowe zajęcia socjoterapeutyczne. Sprawuje opiekę nad Szkolnym Kołem Wolontariatu. Współpracuje z Caritas diecezji sosnowieckiej. Pod jej kierunkiem młodzież bierze udział w kampanii „Młodzi Jałmużnicy”. Współpracuje z Towarzystwem przyjaciół Będzina. Ściśle współpracuje z parafią pw. św. Brata Alberta w Będzinie.
Anna Paździor – katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 36 im. St. Staszica w Sosnowcu. Jest znakomitą katechetką, która spełnia wymogi religijne, moralne i merytoryczne. Uczniowie lubią i cenią katechetkę, ponieważ jest nauczycielem z powołania, który wiele wymaga i równocześnie rozumie, potrafi zaskarbić zaufanie, rozmawiać oraz pomóc. Wszyscy w szkole dostrzegają i szanują jej zaangażowanie w pomoc najbiedniejszym mieszkańcom osiedla. Organizuje zbiórki odzieży, artykułów spożywczych oraz akcję zbierania funduszy dla osób chorych. Swoją postawą daje świadectwo wiary, a także inspiruje i zachęca ludzi – mieszkańców osiedla i uczniów – do pracy na rzecz szkoły i parafii. Co roku przygotowuje uczniów „zerówki” do jasełek. Przygotowuje także dzieci z klas młodszych, którzy chcą pójść wcześniej do I Komunii św. Jej dziełem jest muzyczna oprawa Mszy św. – liturgia niedzielna i świąteczna. Prowadzi scholę i chórek. Czynnie włącza się w duszpasterstwo dzieci i młodzieży. Pod jej opieką uczniowie przygotowują się i stają się finalistami wielu konkursów biblijnych.
S. Virginia (Marzena Parchoniuk) – katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sułoszowej. W każdym miesiącu organizuje Apel o św. Janie Pawle II. Prowadzi wiele grup uczniowskich zarówno w szkole, jak i w parafii: kółko teatralne „Teatr z pasją”, 3 Róże Różańcowe dzieci, scholę i grupę liturgiczną. Nawiązała współpracę z afrykańskimi placówkami misyjnymi Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Korzysta z innowacyjnych form nauczania poprzez włączenie języka migowego do zajęć, nauczanie modlitw w innych językach. Zawsze uśmiechnięta i pogodna. Jest autorytetem dla dzieci i nie tylko. Cieszy się szacunkiem wśród dzieci i pracowników. Służy pomocą w każdej sytuacji. Jest niezwykle kreatywna. Swoim przykładem zachęca dzieci do aktywności ruchowej. Jest wrażliwa na potrzeby i krzywdę innych, a przy tym wyrozumiała, ciepła i empatyczna. Szuka różnych dróg, aby dotrzeć do dzieci i nauczyć katechezy nawet tych najbardziej niechętnych.