Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et Ratio, którego patronem jest św. Jan Paweł II, wydało książkę pt. „Miłosierdzie a odpowiedzialność”. Jest ona pokłosiem międzynarodowego seminarium naukowego o tym samym tytule, zorganizowanego w Rzymie w 2016 r., jeszcze podczas trwania Roku Świętego Miłosierdzia ogłoszonego przez Ojca Świętego Franciszka.
Książka jest pracą zbiorową pod redakcją profesora teologii o. Zdzisława Kijasa OFMConv oraz psychologa dr Agnieszki Hennel-Brzozowskiej. Opracowanie ma charakter interdyscyplinarny, zamieszczone w nim teksty są przygotowane przez teologów, psychologów, politologów, filozofów, literaturoznawców, filologów, lekarzy, fizyków, ekonomistów, osoby zarówno świeckie, jak i duchowne. Obok autorów polskich są także autorzy zagraniczni z Włoch i Ruandy, a także artystka plastyk mieszkająca na stałe we Włoszech, potomkini Ormian ocalałych z ludobójstwa. Na szczególną uwagę zasługuje tekst kapłana z Ruandy, który jako jedyny ze swojej licznej rodziny przeżył ludobójstwo dokonane przez Hutu. Książka łączy więc walory naukowe z bardzo osobistym świadectwem osób, dla których miłosierdzie Boże nie jest abstrakcyjnym pojęciem i teologicznym zagadnieniem, lecz które praktykują je we własnym życiu, i to w obliczu traumatyczny doświadczeń. Teksty obcojęzyczne mają polskie tłumaczenie.
Książka jest opatrzona wprowadzeniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, który pisze m.in.: „Doskonałym komponentem omawianej kwestii (miłosierdzia Bożego – przyp. L. C.) jest zagadnienie dotyczące odpowiedzialności, bez której miłosierdzie nie może być w pełni zrozumiałe. Te dwie wartości można porównać do dwóch skrzydeł, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.
„Miłosierdzie a odpowiedzialność”
Redakcja naukowa: Zdzisław Józef Kijas OFMConv, Agnieszka Hennel-Brzozowska, Wydawnictwo „scriptum”, Kraków 2018
Pomóż w rozwoju naszego portalu