Wydarzenie rozpoczęło się spotkaniem Biur i Kół Przyjaciół Radia Maryja z redemptorystą o. Dariuszem Drążkiem. Następnie kustosz sanktuarium, ks. dziekan Witold Batycki przybliżył historię objawień św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej i zwrócił szczególną uwagę na wyjątkowe wstawiennictwo tej świętej wobec tych, którzy z wiarą i ufnością zwracają się do niej w modlitwie. – Liczne znaki zdziałane przez Boga za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny zostały uwiecznione na obrazach wotywnych znajdujących się dziś w kapliczce objawień z cudowną wodą. Od tego czasu św. Maria Magdalena przyciągała w to miejsce wielu pielgrzymów przybywających z okolicznych wiosek i miast, a także nawet z bardzo odległych miejsc (…). Oprócz przemiany serc i ducha pątnicy otrzymywali, jak czytamy w kronikach, łaski przywracania wzroku, mocy w rękach i nogach, a nawet wskrzeszenia przyduszonego niemowlęcia. Odpusty w dniu 22 lipca do dziś gromadzą rzesze wiernych modlących się do tej niezwykłej świętej (...). Cieszymy się również z faktu, że jest to jedyne odnotowane miejsce objawień św. Marii Magdaleny w Polsce i prawdopodobnie nawet na świecie – wskazał kustosz biłgorajskiego sanktuarium.
Opowieść o Patronce
Reklama
Młodzież z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju przygotowała spektakl słowno-muzyczny „Poszłam za Jezusem. Opowieść Marii z Magdali”. Spektakl wyreżyserowała i scenariusz napisała nauczycielka języka polskiego Ewa Byra. Bezpośrednio po spektaklu wierni mieli okazję wysłuchać Akatystu ku czci św. Marii Magdaleny w wykonaniu parafialnego chór Cantate Deo pod dyrekcją Ireneusza Pietrzniaka. Następnie o. Dariusz Drążek uzyskał połączenie z dyrektorem Radia Maryja i TV Trwam, o. Tadeuszem Rydzykiem, który dziękował za piękne przygotowanie spotkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Punktem kulminacyjnym uroczystości była Eucharystia sprawowana przez metropolitę lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego w intencji Ojczyzny, Radia Maryja i TV Trwam, o świętość życia dla polskich rodzin oraz szczególnie za chorych i cierpiących. Zebranych w świątyni powitał ks. Witold Batycki. – Witam i pozdrawiam wszystkich łączących się z nami za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam (...). Swoimi modlitwami obejmijmy też pasterzy naszej diecezji, bp. Mariana Rojka, bp. Mariusza Leszczyńskiego i bp. seniora Jana Śrutwę – wskazał.
Wzór dla świata
Reklama
Abp Mieczysław Mokrzycki w homilii podkreślał, że św. Maria Magdalena jest pięknym wzorem dla współczesnego, pogubionego świata. – Temu światu chcę dzisiaj tutaj, w tym biłgorajskim sanktuarium postawić za wzór św. Marię Magdalenę i powiedzieć, aby uchwycił się drogi światła Bożego tak jak ona i aby dał się poprowadzić Jezusowi Chrystusowi, który nie dzieli, nie rozbija, nie poniża, nie pogardza, ale jednoczy i gromadzi w jednej owczarni jako Dobry Pasterz rozproszone i zagubione istnienia ludzkie, noszące w sobie obraz i podobieństwo Boże. Dzisiaj światu kroczącemu w ciemnych korytarzach labiryntu stawiam za wzór św. Marię Magdalenę, aby swoją wiarą i odwagą zawstydziła nas, tak jak kiedyś zawstydziła swą obecnością pod krzyżem rozproszonych uczniów, których brakło na Golgocie. Dzisiaj stawiam ją jako przykład wierności, bo jak ją opisują Ewangeliści, po spotkaniu z Jezusem, który uwolnił ją od siedmiu złych duchów przylgnęła całym sercem do Mistrza, stała się Jego wierną uczennicą, dołączając do kręgu niewiast, które wędrowały za Jezusem usługując Mu. Dzisiaj stawiam ją jako przykład prawdy, gdyż towarzysząc Jezusowi w Jego działalności misyjnej stała się ważnym świadkiem czynów i nauczania Jezusa. Wszyscy Ewangeliści notują, że była obecna pod krzyżem podczas śmierci krzyżowej Chrystusa, była przy składaniu Jego ciała do grobu, a także jako pierwsza wczesnym rankiem wielkanocnym powróciła, aby namaścić ciało zmarłego Pana, stając się pierwszym świadkiem pustego grobu i ukazania się Zmartwychwstałego Zbawcy. Tej prawdy nie zachowała dla siebie, lecz niezwłocznie powiadomiła Apostołów, którzy również przybyli do grobu. Ona jako pierwsza rozmawiała ze Zmartwychwstałym Jezusem, dlatego nosi w Kościele tytuł Apostołki Zmartwychwstania – mówił Metropolita Lwowski.
Wdzięczność Bogu i ludziom
Kustosz sanktuarium, ks. proboszcz Witold Batycki dziękował wszystkim przybyłym, jednocześnie podsumowując to piękne wydarzenie. – Kończy się nasza Święta Liturgia, która jest najpiękniejszym wypełnieniem przesłania, które przed czterystu laty usłyszał od św. Marii Magdaleny bartnik z pobliskiej wsi Sól. Słowa te brzmiały zupełnie prosto, a jednocześnie majestatycznie: „Idź człowiecze, opowiedz o tym świętym miejscu, aby miano je we czci i by oddawano tu chwałę św. Marii Magdalenie” – mówił ks. Batycki. Na zakończenie abp Mieczysław Mokrzycki otrzymał z rąk kustosza sanktuarium kopię obrazu św. Marii Magdaleny, który znajduje się w miejscu objawień, w kapliczce z cudowną wodą.
Radość Pasterza
Reklama
Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II w rozmowie dodał, że relikwie św. Marii Magdaleny są wyjątkowym darem dla biłgorajskiego sanktuarium. – Cieszę się bardzo, że do sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju dotarły relikwie i niebawem dokona się ich uroczyste wprowadzenie. Relikwie jeszcze lepiej przybliżają nam daną postać, uobecniają jej realność, gdyż wierzymy w świętych obcowanie, a relikwie są takim namacalnym znakiem obecności świętych na ziemi. Poprzez obcowanie ze świętymi relikwiami niejako w pewien sposób znajdujemy się w niebie, gdyż to święci wskazują nam drogę do świętości. Możemy się od nich uczyć, w jaki sposób formować swoje życie i swoją duchowość, pokazują nam, że poprzez dobre, uczciwe życie i pełne zaufanie Panu Bogu tę świętość możemy osiągnąć – mówił.
Wprowadzenie relikwii
Relikwie św. Marii Magdaleny, których uroczyste wprowadzenie odbyło się 12 maja br. o godz. 12.00, przybyły do Biłgoraja z pomocą i pośrednictwem biblisty z diecezji radomskiej ks. dr. Jacka Kucharskiego, który od wielu lat zajmuje się poznawaniem postaci tej wyjątkowej Świętej. – To, że udało się zdobyć te relikwie to jest naprawdę cud i naprawdę niesamowite szczęście, nie tylko dla Biłgoraja, ale i całej Polski, bo takie relikwie posiadają również tylko siostry magdalenki z Lubania. Jednakże w moim odczuciu Biłgoraj jest ważniejszy, gdyż tutaj mamy potwierdzone miejsce objawień i wiele potwierdzonych cudów, jest kaplica z cudowną wodą, a tego nie ma nigdzie w świecie. I to wszystko, co się tutaj działo i wciąż się dzieje jest niezwykle mocnym potwierdzeniem autentycznego działania św. Marii Magdaleny – wskazał.
Po Mszy św. Koło Przyjaciół Radia Maryja działające przy parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju zaprosiło wszystkich przybyłych do auli franciszkańskiej na spotkanie i skromny poczęstunek. Spotkanie zakończyły transmitowane przez Radio Maryja „Rozmowy niedokończone” na temat ,,Św. Maria Magdalena – świadek miłosierdzia, patronka naszych czasów”, z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza, ks. dr. Jacka Kucharskiego, ks. Krystiana Malca oraz ks. kustosza Witolda Batyckiego.