Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sądownictwo

Żeby było, jak było

Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy trwa pucz sędziów, teraz – po uchwale trzech izb Sądu Najwyższego unieważniającej wybór sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie i uniemożliwiającej działalność Izby Dyscyplinarnej, pilnującej sędziowskich standardów – wie już więcej. W tle jest próba reformy skostniałego sądownictwa – z jednej strony i opór sędziowskiej elity, „żeby było tak, jak było”– z drugiej. Te słowa Agnieszki Holland dobrze tłumaczą działania elity sędziów.

Już sam wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem oraz między SN a Sejmem powinien zawiesić zapowiedziane posiedzenie trzech izb SN. Jednak prezes SN Małgorzata Gersdorf nie chciała o tym słyszeć. Uchwała gremiów SN: Izby Cywilnej, Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ma uniemożliwić orzekanie nowym sędziom, w szczególności tym z Izby Dyscyplinarnej SN. Sędziowie powołani przez nową KRS nie mogą orzekać, a jeśli to zrobią, wyrokom grozi nieważność lub stwierdzenie, że sąd był źle obsadzony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zdaniem Julii Przyłębskiej – prezes TK, a także prezydenta i przedstawicieli rządu, uchwała jest nieważna i nie powoduje skutków prawnych, bo SN działał z rażącym naruszeniem prawa. Zwarcie reformatorów z elitą sędziów trwa już 4 lata. I końca sporu nie widać. – Dlaczego prezesi sądów, profesorowie, znamienici sędziowie nigdy nie sporządzili kompleksowej propozycji, dobrze przygotowanej, przemyślanej, która prowadziłaby do naprawy wymiaru sprawiedliwości? Po prostu nie zależy im na tym, by wymiar sprawiedliwości był naprawiany – powiedział dziennikarzom prezydent Andrzej Duda.

Z uchwałą kwestionującą uprawnienia do orzekania części sędziów prezes Gersdorf musiała się spieszyć. Tego samego dnia uchwalono nowele ustaw sądowych; wprowadza się w nich odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania utrudniające działanie wymiaru sprawiedliwości, kwestionujące status sędziów lub ich prawo do orzekania. >>n

Wojciech Dudkiewicz

Brexit

Wyjście wchodzi w życie

Zgoda Brytyjskiej królowej Elżbiety II na wejście w życie ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej (Withdrawal Agreement Bill, WAB) oznacza, że niezbędny do uporządkowanego brexitu akt prawny zaczął obowiązywać i już nic nie może go zatrzymać. Ustawa została ostatecznie przyjęta, gdy Izba Lordów przestała forsować odrzucone wcześniej w głosowaniach w Izbie Gmin poprawki i zgodziła się na przyjęcie wersji zaproponowanej przez rząd Borisa Johnsona. – Czasami wydawało się, że nigdy nie przekroczymy linii mety, ale zrobiliśmy to – powiedział dziennikarzom sam Johnson.

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się po referendum w czerwcu 2016 r. Wniosek o opuszczenie UE rząd brytyjski złożył 29 marca 2017 r. Odejście Wielkiej

Reklama

Brytanii z UE, które następuje 31 stycznia br., nie kończy procesu brexitu – rozpoczyna się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, wypełniony negocjacjami w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE. Formalnie nie będzie ona już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób.

j.k.

Grecja

Pierwsza prezydent

Parlament wybrał pierwszą w historii Grecji panią prezydent. Kandydaturę Kateriny Sakellaropoulou wysunął premier Kyriakos Mitsotakis, który kieruje konserwatywną partią Nowa Demokracja (ND). Zanim Sakellaropoulou została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta, była też pierwszą szefową Rady Stanu – najwyższego organu sądownictwa administracyjnego. Funkcja prezydenta Grecji, choć nominalnie jest to głowa państwa i naczelny wódz, jest w dużej mierze ceremonialna.

j.k.

Kolumbia

Uwaga na Kolumbię

Reklama

Na dramatyczną sytuację humanitarną mieszkańców wybrzeża Pacyfiku i południowo-zachodniej części kraju zwracają uwagę kolumbijscy biskupi. Mieszkańcy znajdują się w krzyżowym ogniu zwalczających się grup partyzanckich i najbardziej cierpią w narastającym konflikcie. List, skierowany do rządu i innych organów państwowych, zawiera też apel o wznowienie procesu pokojowego, stworzenie warunków do godnego życia i mechanizmów ochrony autochtonicznych wspólnot. „Wzywamy do powrotu na drogę pokoju i poszanowania praw człowieka” – napisali biskupi. Zwrócili też uwagę na prawdopodobną zmowę między członkami sił bezpieczeństwa i zbrojnymi grupami partyzantów, które terroryzują miejscową ludność. Biskupi oczekują „szczerej odpowiedzi stron konfliktu, którą mogą być jedynie konkretne gesty pokoju”, i proszą ludność Kolumbii, aby się modliła i angażowała w budowanie kraju sprawiedliwego i wolnego od przemocy. W ostatnim czasie w tamtym regionie gwałtownie wzrosła liczba osób zabitych przez partyzanckie grupy zbrojne, które starają się przejąć władzę. Wcześniej kontrolę sprawowały tam Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC), jednak po ich demobilizacji, w ramach porozumienia pokojowego w 2016 r., pojawiły się nowe grupy zbrojne. Rdzenni mieszkańcy znaleźli się w samym środku zbrojnych walk o kontrolę nad tymi terenami.

w.d.

Czechy

„Nie” dla eutanazji!

Protest przeciwko próbie zalegalizowania eutanazji złożyli czescy biskupi. Sekretarz generalny Episkopatu Czech o. Stanislav Přibyl, redemptorysta, zapowiada, że Kościół skorzysta z prawa do zaopiniowania projektu ustawy w tej sprawie, gdy – najpewniej jeszcze w lutym br. – trafi on do parlamentu. Projekt przygotowują posłowie z rządzącego ruchu ANO oraz opozycyjnej Czeskiej Partii Piratów. Ojciec Přibyl powiedział dziennikarzom, że ten projekt najprawdopodobniej nie uzyska akceptacji izby (poza tym prezydent Miloš Zeman zapowiedział, że nigdy nie podpisze ustawy legalizującej ten proceder), ale ostrzegł, że jest on najbliżej powodzenia ze wszystkich dotychczasowych prób zalegalizowania eutanazji. „Sprzeciwiamy się wszelkim formom eutanazji – tzn. bezpośredniemu, przemyślanemu i celowemu zakończeniu życia, a także wspomaganemu samobójstwu – tzn. przemyślanej, zaplanowanej i celowej pomocy w popełnieniu samobójstwa” – napisali biskupi w oświadczeniu. Ich zdaniem, takie działania w sposób zasadniczy zaprzeczają wartości ludzkiego życia, co jest niedopuszczalne z punktu widzenia moralności i wiary. Projekt ten jest krytykowany przez prowadzących hospicja, które często są związane z działającymi w Czechach Kościołami.

j.k.

Aborcja

Stracili dofinansowanie

Reklama

W Wielkiej Brytanii zamknięto ośrodki prowadzone przez światowego giganta przemysłu aborcyjnego – organizację Marie Stopes International (MSI). Powód: wycofanie refundacji kosztów działalności ze środków krajowego systemu ochrony zdrowia w związku z wykrytymi licznymi nieprawidłowościami. MSI zamknęła kliniki aborcyjne w Birmingham, Nuneaton, Sandwell i Wolverhampton. Ta pierwsza 2 lata temu była 4. co do wielkości tego typu ośrodkiem w Wielkiej Brytanii, z liczbą ponad 6 tys. aborcji dokonanych w 2018 r. Organizacje pro-life alarmują i ostrzegają przed działaniami MSI w innych miejscach. Prowadzi ona nielegalne ośrodki aborcyjne poza Wielką Brytanią i promuje dostęp do aborcji bez ograniczeń. Wcześniej ujawniono katalog nadużyć w klinikach aborcyjnych MSI, były to m.in. premie dla personelu za promowanie aborcji i pozostawianie szczątków abortowanych dzieci w otwartych pojemnikach na śmieci.

j.k.

Czechy

Dla prześladowanych

Kościół nadal będzie wspierał prześladowanych chrześcijan. Tamtejsi biskupi postanowili, że raz w roku, w VI Niedzielę Wielkanocną, w kościołach zbierane będą ofiary na pomoc dla prześladowanych wyznawców Chrystusa. Z pieniędzy czeskich katolików odbudowano 32 domy w chrześcijańskim mieście Karakosz w Iraku i udzielono pomocy 200 chrześcijanom, którzy powrócili do swych domów.

j.k.

Rumunia

Najmłodszy biskup

Powołany na biskupa pomocniczego rumuńskiej greckokatolickiej archieparchii (archidiecezji) Fogaraszu i Alba Iulia – Cristian D. Crişan jest najmłodszym na świecie hierarchą katolickim. Ma 38 lat. Dotychczas najmłodszym biskupem w Kościele katolickim na świecie był starszy od bp. Crişana o 4 dni też grekokatolik, ale z Ukrainy – Stepan Sus, mianowany w listopadzie ub.r. biskupem pomocniczym arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego.

j.k.

Wielka Brytania

Zachowają książęce tytuły

Decyzja brytyjskiej królowej Elżbiety, że książę Harry i księżna Meghan nie będą już używać tytułów „Ich Królewskich Wysokości” ani otrzymywać środków publicznych na pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej, niemile zaskoczyła książęcą parę.

Reklama

Ustalenia, które wejdą w życie wiosną, mają zakończyć kryzys wywołany przez książęcą parę na początku roku ogłoszeniem, że zamierzają ograniczyć obowiązki członków rodziny królewskiej, zarabiać na siebie samodzielnie i dzielić czas między Wielką Brytanię a Amerykę Północną. Harry i Meghan niezbyt dobrze odnajdywali się w roli członków rodziny królewskiej, pod nieustanną obserwacją mediów. W oświadczeniu wygłoszonym w siedzibie organizacji Sentebale książę Harry, który jest szósty w kolejce do tronu, przyznał, że ustalenia nie są takie, jakich chciał. – Chcieliśmy nadal służyć królowej, Wspólnocie Narodów i organizacjom wojskowym bez pobierania publicznych funduszy. Niestety, nie jest to możliwe – powiedział. Zgodnie z ustaleniami para po rozpoczęciu nowego etapu życia zachowa nadane jej przez królową tytuły księcia i księżnej Sussex. Nie będzie jednak uczestniczyć w ceremoniach ani w podróżach, reprezentując królową. \\

w.d.

Sądne dni

Odblokowali impeachment Trumpa

Na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi – i z pewnością z ich powodu – ruszył w Senacie USA proces impeachmentu prezydenta. Donald Trump, oskarżony przez Izbę Reprezentantów o nadużycie swojej pozycji w celu wymuszenia przysługi politycznej od władz Ukrainy i o związane z tym utrudnianie śledztwa, może teoretycznie zostać usunięty z urzędu. Stałoby się tak, gdyby za takim rozwiązaniem opowiedziało się 2/3 senatorów. Większość w Senacie mają jednak Republikanie, którzy wykluczają poparcie wniosku o odwołanie Trumpa.

Senatorowie wysłuchają dowodów obu stron i zdecydują, czy głowa państwa złamała prawo. Proces może potrwać kilka tygodni i nie jest pewne, czy zakończy się do 4 lutego, kiedy to Donald Trump ma wygłosić orędzie o stanie państwa. Biały Dom oświadczył, że w razie potrzeby prezydent może się zwrócić do Kongresu o przesunięcie terminu swego wystąpienia. Trump jest trzecim prezydentem USA postawionym w stan oskarżenia w ramach procedury impeachmentu.

w.d.

Turcja

Chcą Gruzji w NATO

Reklama

Przyjaźń Turcji i Rosji ma różne oblicza. Wątpliwe, żeby w Moskwie spodobała się inicjatywa Ankary wciągnięcia do NATO Gruzji. Zaapelował o to szef MSZ Turcji Mevlüt Çavuşoglu w czasie dyskusji w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. – Nie rozumiem, dlaczego nie zaprosiliśmy Gruzji albo nie rozpoczęliśmy procedur pozwalających Gruzji zostać członkiem Sojuszu – powiedział. – Zachodni przyjaciele nie chcą zapraszać Gruzji, bo boją się prowokować Rosję – zauważył. – Gruzja nas potrzebuje i my potrzebujemy sojusznika takiego jak ona. Gruzja powinna być członkiem NATO – podsumował. W 2008 r. Rosja najechała zbrojnie Gruzję, co doprowadziło do oderwania się od niej Osetii Południowej i Abchazji. Od tego czasu Gruzja nie utrzymuje relacji dyplomatycznych z Rosją.

w.d.

Węgry

Bratanki z in vitro

Rząd Węgier chce zapewnić parom bezpłatne zabiegi in vitro w państwowych klinikach. Jak zastrzegł premier Węgier Viktor Orbán, dzietność ma strategiczne znaczenie dla przyszłości kraju, dlatego zamierza on wspierać rozwiązania, które ją zwiększą. Ma to poprawić sytuację demograficzną kraju, a premier Orbán nie chce, by problem spadku liczby ludności rozwiązywano przez przyjmowanie imigrantów. Liczba mieszkańców Węgier spada od 40 lat. Bezpłatne zabiegi in vitro mają zostać wprowadzone 1 lutego br. Nie poinformowano szczegółowo, kto będzie mógł skorzystać z darmowego programu. Orbán zapowiedział, że w przyszłości kobiety, które mają trójkę lub więcej dzieci, będą zwolnione z podatku dochodowego. Z takiego podatku zwolnione są już kobiety, które mają co najmniej czwórkę dzieci.

j.k.

Klimatycznie

Greta wśród górników

Reklama

Z małym opóźnieniem donosimy, że wizyta w Polsce Grety Thunberg, szwedzkiej nastoletniej działaczki na rzecz klimatu, słynnej jak kiedyś Pippi Langstrump, była pracowita. Z tarasu widokowego koło Kleszczowa nagrała film o Elektrowni Bełchatów, która znajduje się w czołówce najbardziej szkodliwych emitentów w Unii Europejskiej. Odwiedziła też kopalnię Makoszowy. Oprowadzał ją jeden z pracowników. Przekazał jej, że „górnicy nie boją się zmian, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog, i wypracowuje konkretny kompromis”. Greta mogła się dowiedzieć, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska, jednocześnie nie likwidując miejsc pracy. Co z tego wyniosła – nie wiadomo. Związek Zawodowy Górników uznał wizytę za bezcelową, skrytykował kolegę. „Kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer telewizyjnych BBC uznajemy za przejaw megalomanii i głupoty, a działania organizacji z Makoszów za szkodliwe dla Polski” – podkreślono w oświadczeniu.

j.k.

Sondaż

Niech przeprosi

Dość jednoznacznie oceniamy ostatnie ataki prezydenta Rosji na Polskę. Prawie 80% Polaków uważa, że Władimir Putin kłamie, obarczając Polskę współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej, i powinien za to przeprosić. Tylko 4% ankietowanych przez Instytut Badań Pollster nie widzi konieczności takich przeprosin, a 17% nie ma na ten temat zdania. W ostatnich miesiącach Putin mówił m.in. o udziale Polski w rozbiorze Czechosłowacji w 1938 r., a polskiego ambasadora w III Rzeszy Józefa Lipskiego nazwał „bydlakiem i antysemicką świnią”. Prezydent Rosji stwierdził również, że Polska w okresie przedwojennym była krajem antysemickim.

j.k.

Pieniądze

Banknoty dla Afganistanu

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych będzie drukowała dla Afganistanu banknoty: o nominałach: 10, 20, 50 i 100 afgani. Łączna wartość zamówionych banknotów wyniesie 10 mld afgani. To jeden z większych kontraktów eksportowych realizowanych obecnie przez PWPW. Sukces kontraktu jest wynikiem współpracy wytwórni z MSWiA, MSZ i MON. Wytwórnia jest oceniana na świecie jako wiarygodny producent kluczowych dla funkcjonowania państwa produktów – m.in. banknotów (wytwarza je m.in. dla Hondurasu, Paragwaju, Dominikany i Gwatemali), paszportów czy dowodów osobistych.

j.k.

Biskupi Europy o Auschwitz

Reklama

Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, (...) zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) wraz z Przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Biskupi Europy przypominają, że był to największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, założony w 1940 r. na okupowanych ziemiach polskich.

„Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych. Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć” – napisali biskupi Europy.

Hierarchowie podkreślają, że Auschwitz stało się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady. „To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku. (...) Tu naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest. (...)

Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo” – czytamy w oświadczeniu.

M.K.
Na podstawie CCEE/COMECE/www.episkopat.pl .

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: ostatnie lata pokazały, jak bardzo ważnym dziełem jest stanie na straży bezpieczeństwa Polski

2024-11-29 18:14

[ TEMATY ]

Warszawa

Prezydent Andrzej Duda

Dzień Podchorążego

PAP/Paweł Supernak

Uroczystość z okazji Dnia Podchorążego i 194. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego z udz. prezydenta Andrzeja Dudy, 29 bm. na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

Uroczystość z okazji Dnia Podchorążego i 194. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego z udz. prezydenta Andrzeja Dudy, 29 bm. na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

Ostatnie lata pokazały, jak bardzo ważnym dziełem jest stanie na straży bezpieczeństwa Polski - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas apelu w Dniu Podchorążego. Podziękował studentom akademii wojskowych, strażackiej i policyjnej za "służbę dla Rzeczypospolitej i jej bezpieczeństwa".

W piątek prezydent w Belwederze wziął udział w apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 194. rocznicy wybuchu powstania listopadowego, wraz ze studentami akademii wojskowych, Akademii Pożarniczej i Akademii Policji w Szczytnie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Czuwajcie i módlcie się!

2024-11-29 09:13

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe Stock

Zapraszamy na komentarz do Ewangelii I niedzieli Adwentu roku C.

CZYTAJ WIĘCEJ: mariuszrosik.pl
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: ostatnie lata pokazały, jak bardzo ważnym dziełem jest stanie na straży bezpieczeństwa Polski

2024-11-29 18:14

[ TEMATY ]

Warszawa

Prezydent Andrzej Duda

Dzień Podchorążego

PAP/Paweł Supernak

Uroczystość z okazji Dnia Podchorążego i 194. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego z udz. prezydenta Andrzeja Dudy, 29 bm. na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

Uroczystość z okazji Dnia Podchorążego i 194. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego z udz. prezydenta Andrzeja Dudy, 29 bm. na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

Ostatnie lata pokazały, jak bardzo ważnym dziełem jest stanie na straży bezpieczeństwa Polski - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas apelu w Dniu Podchorążego. Podziękował studentom akademii wojskowych, strażackiej i policyjnej za "służbę dla Rzeczypospolitej i jej bezpieczeństwa".

W piątek prezydent w Belwederze wziął udział w apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 194. rocznicy wybuchu powstania listopadowego, wraz ze studentami akademii wojskowych, Akademii Pożarniczej i Akademii Policji w Szczytnie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję