Bp Tomasik podkreślił, że radość Niedzieli Palmowej oznacza, że zostaliśmy zbawieni, że idziemy za Jezusem Chrystusem. - Taki jest człowiek: od "Hosanna" do "ukrzyżuj". Gdzieś między tymi skrajnościami jest każdy z nas. Warto zadać sobie pytanie w Niedzielę Palmową, do którego z tych rozwiązań jest bliżej w naszym życiu - powiedział bp Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.
Bp Tomasik zwrócił uwagę, że obchody Niedzieli Palmowej wpisują się w diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. - Wszystko po to, by młodzi mówili "Tak" Chrystusowi. Owszem, trudno od strony duszpasterskiej wprowadzić wymiar młodzieżowy w tę niedzielę, ale warto pamiętać, że św. Jan Paweł II chciał, aby był to dzień refleksji młodych przy Chrystusie - powiedział biskup radomski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bp Tomasik nawiązał również do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny 30. Światowy Dzień Młodzieży. Jego hasłem są słowa Pana Jezusa: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". - Ojciec Święty mówi o sercu otwartym dla Chrystusa. Zachęca, by to serce było nieustannie kształtowane. W Polsce łączymy program duszpasterstwa młodzieży z orędziem Ojca Świętego. Chodzi o program Serce 2.0. - przypomniał krajowy duszpasterz młodzieży. Program ten jest kolejnym etapem duchowych przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie.
Biskup Tomasik dodał też, że w orędziu papieskim jest mowa o kształtowaniu odpowiedzialności w naszym życiu. - Wielu jej brakuje. Ile osób zawierających związek małżeński ma świadomość, że przyjmuje na siebie odpowiedzialność za drugą osobę, za wspólnotę, którą tworzy i dziecko, które pojawi się w rodzinie? Albo, ile razy rzucamy słowa, które krzywdzą innych ludzi - zauważył biskup Henryk Tomasik.