Działa on przy Centrum Służby Rodzinie. Opiekuje się najuboższymi matkami w ciąży i matkami z małymi dziećmi. Na pomoc mogą liczyć zarówno kobiety w ciąży, jak i matki – od 4 miesiąca ciąży do pół roku po urodzeniu się dziecka. Wsparcie udzielane jest w postaci wyprawek do szpitala dla dziecka, mleka modyfikowanego dla niemowląt, pieluszek, odzieży oraz paczek ze środkami czystości i artykułami żywnościowymi. Mogą z niego skorzystać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, osoby oczekujące na pomoc z ośrodków opieki społecznej oraz samotni – matki i ojcowie.
Fundusz został powołany w 1987 r. przez abp. Władysława Ziółka jako dzieło upamiętniające pobyt św. Jana Pawła II w Łodzi, który dzieło to pobłogosławił. Funduszem zarządza komitet powoływany przez arcybiskupa, metropolitę łódzkiego, a świadczona w nim pomoc w większości opiera się na pracy wolontariuszy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Rocznie fundusz udziela wsparcia ponad 2500 razy. Od 2001 r. organizowane są także dwutygodniowe warsztaty terapeutyczne dla matek z dziećmi. Środki pochodzą wyłącznie ze zbiórek przed kościołami archidiecezji oraz z indywidualnych darowizn. Dwie zbiórki w kościołach odbywają się zawsze z racji Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (25 marca) – na Fundusz Obrony Życia, oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) – na Fundusz Ochrony Macierzyństwa. Wszelkie informacje można uzyskać w Centrum Służby Rodzinie oraz pod numerami: (42) 682 20 22 lub 607 131 131.
Patronką funduszu jest urodzona w Łodzi położna Stanisława Leszczyńska, która przez 2 lata pracowała w obozie Auschwitz. Sprawiła, że kobiety – przebywające na co dzień w nieludzkich warunkach – mogły doświadczać cudu narodzin. Dzięki niej żadne dziecko nie urodziło się martwe. Jej historia jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niezwykłych świadectw męstwa z czasów Zagłady.
Mimo że wiele z 3 tys. noworodków urodzonych w obozie zostało zamordowanych przez Niemców lub zmarło z powodu straszliwych warunków, wszystkie one przyszły na świat prosto w pełne miłości, ciepłe ręce Stanisławy Leszczyńskiej. Po wyjściu z Auschwitz położna kontynuowała pracę w zawodzie do 1958 r. Po przejściu na emeryturę zaczęła pisać „Raport położnej z Oświęcimia”, który ukazywał się w odcinkach w „Przeglądzie lekarskim”. Obozowa bohaterka zmarła w roku 1974 r. Na jej cześć 8 maja, w dniu jej urodzin, obchodzimy w Polsce Dzień Położnej.