Inicjatywa ta jest odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, zwłaszcza rodzin, „poprzez wstawiennictwo Niepokalanego Serca Maryi”.
Na prośbę parafian
We wrześniu 2018 r. dwie parafianki poszły do ks. prał. dr. Zygmunta Wichrowskiego, proboszcza, z propozycją peregrynacji figurki Matki Bożej dla ożywienia wiary rodzin i osób naszej parafii. Chodziło o zaproszenie 31 rodzin lub osób. W zadeklarowanym dniu miesiąca, po Mszy św. wieczornej, rodzina czy osoba weźmie figurkę Matki Bożej. Następnego dnia przed wieczorną Mszą św. przyniesie ją do kościoła. Propozycja zainteresowała księdza proboszcza. Parafian bardzo ucieszyła ta inicjatywa i szybko uzbierała się odpowiednia liczba chętnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Matka Boża troszczy się o swoje dzieci w ich codzienności. Zwracanie się do Niej nie jest „zawracaniem Jej głowy”.
Do dnia peregrynacji trwała modlitwa i oczekiwanie. W Sekretariacie Fatimskim w Zakopanem zakupiono figurkę. W Krakowie, w Wydawnictwie Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy zamówiono pocztówkowe obrazki z Matką Bożą Fatimską z Niepokalanym Sercem, które na odwrocie mają tekst Aktu poświęcenia się rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi.
Już prawie 2 lata
Reklama
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2019 r., została odprawiona Msza św. inaugurująca peregrynację figurki Matki Bożej. Po Eucharystii ksiądz proboszcz poświęcił ją i po Akcie poświęcenia się rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi przekazał pierwszej rodzinie. Od tego czasu minęły już prawie 2 lata. Figurkę przyjmuje łącznie 85 rodzin/osób. Pięć rodzin jest spoza parafii: jedna z parafii św. Faustyny Kowalskiej, dwie z Mierzyna, jedna z Dołuj i jedna z Ostoi.
Peregrynacja ożywia wiarę uczestników. Matka Boża broni i chroni rodzinę – podstawową komórkę społeczną, która jest coraz bardziej atakowana, niszczona i rozbijana, a to osłabia też Kościół. Atomizacja człowieka, rodziny i społeczeństwa prowadzi do wdrażania idei wbrew prawu naturalnemu i Bożemu.
Akt poświęcenia się Maryi
Uczestnicy praktykują różne formy pobożności maryjnej. „Obowiązkową” modlitwą jest jednak Akt poświęcenia się rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi. Każdy ją otrzymał, gdy pierwszy raz wziął Maryję do siebie.
Matka Boża troszczy się o swoje dzieci w ich codzienności. Zwracanie się do Niej nie jest „zawracaniem Jej głowy”. Cieszy się, gdy Jej ufamy, przychodzimy i zawierzamy siebie Jej Niepokalanemu Sercu. Ona oddaje nas Jezusowi – prowadzi do Niego. W Fatimie powiedziała do Łucji: „na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. Matka Boża zaprasza do swego Niepokalanego Serca, gdzie wszystko się zaczęło zwiastowaniem archanioła Gabriela i Jej „fiat”. Ona pragnie, aby każdy zaprosił Ją do serca i życia. Przyjęcie Jej utoruje drogę innym, którzy jeszcze nie mają pragnienia i odwagi, aby przyjąć Matkę Jezusa. Chcemy, aby każda rodzina w parafii zaprosiła Ją do siebie!
Upływ czasu potwierdza, że Matka Boża sama nas przygotowywała, abyśmy Ją zaprosili i „wzięli do siebie” – jak uczynił to apostoł Jan pod Krzyżem Pana. Ufam, że peregrynacja będzie kontynuowana bezterminowo i będzie przynosiła coraz większe owoce.
Potwierdzeniem pragnienia inicjatorek i inspiracją do działania był artykuł Mama przychodzi do domów (Niedziela 34/2018, s. 28-29), który przybliżał dzieło Apostolatu Maryi Królowej Trzeciego Tysiąclecia.