Modlitwa matek otwiera niebo
W duchu solidarności z kobietami cierpiącymi z powodu wojny na Ukrainie upłynęło XV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. W modlitwie uczestniczyły przedstawicielki ukraińskich matek, które wraz z dziećmi znalazły schronienie w Częstochowie. Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski, celebrowana była w kielichu „Życia i Przemiany”, który polskie kobiety złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia. Przyzywano wstawiennictwa błogosławionego prymasa Wyszyńskiego, patrona trudnych czasów.
Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski w ich ojczystym języku pozdrowił wszystkie kobiety z Ukrainy. – Z całego serca i ze wszystkich sił jesteśmy z wami. Będziemy chronić was i wasze dzieci na polskiej ziemi, jak długo będzie trzeba. Modlimy się, byście jak najszybciej mogły połączyć się z waszymi mężami i rodzinami – zapewnił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O tym, że żadna wojna nie jest w stanie odebrać kobiecie jej piękna i godności, mówił w kazaniu bp Przybylski. Przypomniał przestrogi bł. Stefana Wyszyńskiego, że we wspólnotach, w ojczyznach i narodach, w których „kobieta straci wiarę, da się skusić na drogę bezbożnictwa, nie będzie miała w sobie wewnętrznej siły, (...) ucichną kołyski i narody będą ginąć”.
Po polsku i po ukraińsku wypowiedziany został Akt zawierzenia Maryi.
Reklama
W Sali Papieskiej odbyło się okolicznościowe spotkanie. Specjalne filmowe pozdrowienie ze schronu przekazała grupa kobiet z paulińskiej parafii. Są w nim słowa: „Pragniemy podziękować wszystkim Polkom – za solidarność i wyraźne wsparcie, za gościnność dla ukraińskich dzieci, za wasze modlitwy. Ufamy, że modlitwa matek otwiera niebo”.
Jasnogórski głos bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o kobietach i do kobiet przywołała Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
O miłości do Maryi i miłości Maryi do ludzi śpiewał paulin o. Piotr Stanikowski.
Chroń Ukrainę!
Boże wielki, jedyny nam Ukrainę chroń! – zabrzmiały słowa hymnu wzorowanego na polskiej pieśni Boże, coś Polskę. Na Jasnej Górze 13 marca odprawiona została pierwsza niedzielna Msza św. w języku ukraińskim. Z błaganiem o pokój odśpiewano Suplikacje. Eucharystii przewodniczył o. Arseniusz, paulin, któremu także udało się ewakuować z Ukrainy. Celebrował ją też ks. Volodymyr Shuba, duszpasterz greckokatolickiej placówki w Częstochowie.
– Mamy nadzieję, że jak Maryja ocaliła Polskę, Jasną Górę, tak ocali Ukrainę – mówili przybyli na modlitwę Ukraińcy. To głównie kobiety, matki z dziećmi, babcie. – Jest nam bardzo ciężko. Chcemy się modlić za Ukrainę, by był pokój, by to wszystko się skończyło – powiedziała p. Maryla, która uciekła z okolic Iwano-Frankiwska w zachodniej Ukrainie.
Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że paulini bardzo chcą, by Jasna Góra dla wiernych z Ukrainy była także miejscem modlitwy, odnowy ich życia religijnego i ponownej wiary nie tylko w Boga, ale i w drugiego człowieka.
Reklama
Od niedzieli (20 marca) obok Mszy św. w języku ukraińskim w obrządku rzymskokatolickim celebrowana jest też Boska Liturgia w języku ukraińskim o godz. 13 w kaplicy św. Jana Pawła II.
Jasnogórski flesz
• 21 marca – pielgrzymki maturzystów: diec. legnickiej i arch. gnieźnieńskiej.
• 23-24 marca – spotkanie prowincjałów i wiceprowincjałów paulińskich.
• 24 marca – pielgrzymka studentów i władz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
• 25 marca – 27. rocznica powstania Radia Jasna Góra; profesja wieczysta paulińskich kleryków; spotkanie z Magdaleną Kamińską, autorką książki Dzieci Boga –Sala Papieska, godz. 18.
• 26 marca – Ogólnopolski Zjazd Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego; pielgrzymki: maturzystów diec. sosnowieckiej i Ruchu Szensztackiego.