Reklama

Niedziela Przemyska

Z Maryją nieśmy pokój

Metropolita przemyski w specjalnym słowie zachęty zaprasza diecezjan do uczestnictwa w Diecezjalnym Spotkaniu Rodzin oraz w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Niedziela przemyska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Radio Fara

Abp Adam Szal co roku pielgrzymuje z wiernymi

Abp Adam Szal co roku pielgrzymuje z wiernymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kończącym się trzyletnim cyklu duszpasterskim poświęconym Eucharystii, naszym diecezjalnym refleksjom patronowali św. Józef Sebastian Pelczar, bł. ks. Jan Wojciech Balicki i bł. ks. Bronisław Markiewicz. Każdy z nich charakteryzował się wielkim kultem tajemnicy obecności Chrystusa w Eucharystii. Święty Józef Sebastian Pelczar uważał, że „nie ma sprawy świętszej i korzystniejszej, jak Msza święta, w której Pan Jezus ponawia w sposób bezkrwawy Ofiarę krzyżową i przyswaja nam jej owoce”. Błogosławiony ks. Jan Wojciech Balicki powiedział o Eucharystii, że jest to „cud nad cudami, który ma się powtarzać do końca świata. Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz zanotował: „Najwyższa czynność moja Msza święta; już większej godności na świecie nie osiągnę ani nawet w niebie...”.

Reklama

Nasi Święci charakteryzowali się również ogromną pobożnością maryjną. Wśród wielu sposobów czci, jaką otaczali Maryję, Matkę Pana Jezusa, warto wspomnieć o ich pielgrzymowaniu do sanktuariów maryjnych. Święty Józef Sebastian Pelczar pielgrzymował po raz pierwszy będąc pod sercem matki do Leżajska, a później wielokrotnie do różnych sanktuariów maryjnych w Polsce i na świecie. Błogosławiony ks. Jan Wojciech Balicki, zatroskany o kult maryjny, przywiózł w 1892 r. z Rzymu do katedry przemyskiej wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którym zapewne wiele razy się modlił. W jego zapiskach czytamy: „Po Boskim Mistrzu i Jego Matce nie ma innej drogi. Wpatrzeni w te wzory pójdziemy Ich drogą, a zajdziemy do Ich chwały” (2 lutego 1940 r.). W rodzinie Markiewiczów modlono się rodzinnie przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej, a bł. Bronisław pielgrzymował regularnie do sanktuarium Matki Bożej w Jodłówce. Opiece Maryi przypisywał swoje nawrócenie i powołanie kapłańskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasach dziejowych zawirowań, ludzkich niepewności i obaw, szukamy zawsze źródeł nadziei i pokoju, odnowy wiary i poczucia bezpieczeństwa. Na horyzoncie naszego „dziś”, naznaczonego tyloma dramatami i obawami, widnieje dla chrześcijańskiej Ojczyzny niezmącone źródło nadziei: Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Tam, pośród obecnych burzowych nawałnic, możemy odnaleźć schronienie, przypomnieć sobie o dziejowych zwycięstwach, zarówno tych osobistych, jak i narodowych.

W świadomości Polaków, Jasna Góra jest postrzegana jako miejsce pamięci narodowej i główny cel pielgrzymich szlaków. Ale jest też – a może przede wszystkim – alegorią biblijnej Kany, gdzie Maryja zaradza naglącym potrzebom przybywających tam dzieci. To nie tyle „miejsce”, co „przestrzeń” formowania ludzkich serc i umysłów oraz kształtowania ewangelicznych postaw. To tutaj z całą mocą wybrzmiewa wypowiedziane przez Nią polecenie: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Maryja, zatroskana i czuwająca, strzeże, naucza i wychowuje kolejne pokolenia Polaków.

Reklama

Skomplikowana sytuacja, w jakiej przyszło nam żyć, przynagla nas, abyśmy pospieszyli do naszej narodowej Kany, do Częstochowy, ale także do naszych lokalnych sanktuariów maryjnych, które mamy w archidiecezji przemyskiej. Pielgrzymujmy więc, aby szukać umocnienia w wierze, pociechy w strapieniach oraz uczyć się miłości do Pana Boga i ludzi.

Zachęcam wszystkich wiernych, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów, osoby głęboko wierzące, ale również wątpiące i poszukujące, abyśmy wspólnie wyruszyli drogą wiary, na której – dzięki Maryi i z Maryją – w „sanktuarium” własnego serca, w sumieniu, odnajdziemy bliskość Boga i Jego Słowo. Zatroszczmy się w sposób szczególny o dzieci i młodzież. Zachęcajmy ich do udziału w pielgrzymkach, najlepiej poprzez własny przykład i zaangażowanie.

Szczególnym czasem rekolekcji w drodze jest pielgrzymka z Przemyśla na Jasną Górę. W 2022 r., 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę ponownie przyjmie formę tradycyjnego wędrowania, z zakwaterowaniem w domach, szkołach i innych miejscach przyjmujących pielgrzymów. Zaplanowaliśmy dziesięć grup pielgrzymkowych: św. Alberta Chmielewskiego wyruszająca z Jarosławia; św. Andrzeja Boboli z Leska; św. Jacka i św. Kazimierza z Przemyśla; św. Jana z Dukli z Krosna; św. Józefa Sebastiana z Radymna; św. Rafała z Przeworska; św. Urszuli z Łańcuta; św. Wojciecha z Brzozowa oraz bł. Marii z Leżajska. Dla pielgrzymów duchowych zostanie zorganizowana grupa pod wezwaniem bł. ks. Jana Balickiego. Zachęcam, aby wybrać dogodną dla siebie grupę i zgłosić gotowość wyruszenia w drogę. Bądźmy przy tym apostołami i proponujmy udział w pielgrzymce innym: rodzinie, sąsiadom, współpracownikom.

Reklama

Pielgrzymką, do wzięcia udziału w której zapraszam wszystkie rodziny archidiecezji przemyskiej, będzie VI Diecezjalne Spotkanie Rodzin, połączone z uroczystym zakończeniem Roku Rodziny, które odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce.

W obu wspomnianych pielgrzymkach będą nam towarzyszyć intencje Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny oraz archidiecezji. Będziemy prosić o pokój na Ukrainie i na całym świecie, o nowe powołania kapłańskie, misyjne i zakonne, będziemy modlić się w intencji rodzin naszej archidiecezji.

Wszystkich wiernych, którzy nie będą mogli wyruszyć na pielgrzymi szlak, wiodący na Jasną Górę lub do Jodłówki, zapraszam, aby włączyli się w duchowe pielgrzymowanie. Możemy to uczynić poprzez tzw. „Pielgrzymkę Duchową” oraz „Sztafetę Różańcową”. Szczegóły tych inicjatyw przybliżą w stosownym czasie redaktorzy Radia Fara oraz przewodnicy grup. Można się z nimi również zapoznać na stronach internetowych przemyska.pl i pielgrzymka.przemyska.pl. Dzięki Radiu Fara, każdy dzień pielgrzymowania będziemy mogli śledzić w transmisjach radiowych i internetowych (fara.tv).

Warto podjąć wysiłek pielgrzymowania po to, aby doświadczyć wspólnotowego doświadczenia wiary. Prośmy Maryję, by pomagała nam w wędrówce przez życie.

Matko Pocieszenia, nieba, ziemi Pani!/ Tobie my, grzesznicy, serca niesiem w dani./ I w opiekę się oddajem,/ starych ojców obyczajem;/ hołd Ci niesiem uwielbienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Reklama

Matko Pocieszenia, szczerą daj nam skruchę,/ uproś nam u Syna łaskę i otuchę!/ Ucz nas szukać Bożej woli/ w każdej sprawie, w każdej doli/ i na straży stój sumienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia,/ od powietrza, wojny, ognia i przednowia!/ O, błogosław, jak kraj długi,/ nasze prace, nasze pługi,/ strzeż naszego domu, mienia./ Święta Matko Pocieszenia,/ nie opuszczaj nas!

Z nadzieją na wspólne pielgrzymowanie do Częstochowy i Jodłówki,

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nic nie zastąpi pielgrzymki

Cały czas jesteśmy pielgrzymami, chociaż nie zawsze to sobie uświadamiamy – przekonuje ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Dyrektorze, proszę powiedzieć, co w organizowaniu pielgrzymek jest najtrudniejsze? Ksiądz Zbigniew Szostak: Są dwa rodzaje trudności. Pierwsze wiążą się z logistyką. Na przykład okazuje się, że na zaplanowanej drodze nie ma mostu, bo został zniszczony przez powódź i wtedy trzeba znaleźć sposób, jak problem rozwiązać. Inne trudności są związane z aspektem formacyjnym pątników. I to jest zawsze wyzwanie. Sposobem okazało się planowanie i organizacja kolejnych pielgrzymek z dużym wyprzedzeniem. Na przykład rok wcześniej szukamy osoby, która napisze materiały pielgrzymkowe. W tej chwili mamy już zgodzonego człowieka na pielgrzymkę na rok 2022.
CZYTAJ DALEJ

Wielki Post: Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

[ TEMATY ]

krzyż

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus.

Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję