Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od ponad 20 lat. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza św. na zakończenie sprawowana w bazylice świętokrzyskiego sanktuarium i oddanie czci relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. Zapisy na stronie www.rajd.pttkkielce.pl/rejestracja.
Promocja pieszej turystyki
Jak tłumaczy Łukasz Zarzycki – rzecznik prasowy Rajdu, przewodnik PTTK i zaangażowany od lat w jego organizację – rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania, popularyzuje piękno regionu, promuje pieszą turystykę. Organizatorzy cieszą, się że po dwóch latach obostrzeń związanych z pandemią, na rajd pielgrzymkowy mogą przyjąć wszystkich chętnych. Rajd ma wielką tradycję i cieszy się dużym zainteresowaniem, uczestniczy w niej od 4 do 5 tys. osób – głównie to dzieci i młodzież szkolna, rodziny, osoby konsekrowane, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy świętokrzyskiego regionu, który odsłania już w tym czasie powoli nowe oblicze w jesiennej szacie. Uczestników, idących na Święty Krzyż urokliwymi trasami, o różnym stopniu trudności, prowadzić będzie grupa przewodników świętokrzyskich, którzy z pasją opowiadają o historii, dziedzictwie i przyrodzie podczas wędrówki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dla każdego coś wyjątkowego
Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia, ale co ważne nie zawiesiła go. Rajd na Święty Krzyż po prostu odbywał się w innej formule, np. do sanktuarium wędrowały delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku organizatorzy otwierają piętnaście tras. Znajdują się pośród nich np. ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, z Bielin – trasa „Zbójecka”, z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, z Chybic – trasa „Akademicka”, z kościoła św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak” – dla wytrawnych piechurów i inne.
Organizatorami są: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka, Klasztor Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.