Uroczystości na terenie parafii cywilno-wojskowej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 1 września zgromadziły przedstawicieli różnego szczebla władz samorządowych i oświatowych, a przede wszystkim dyrekcję, nauczycieli i uczniów najstarszej lubelskiej szkoły. Chętnie wybierany przez młodzież „Staś” jest spadkobiercą kolegium jezuickiego, które powstało w Lublinie w 1586 r. Ponad 400-letnia tradycja jest powodem dumy kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli; zobowiązuje do pielęgnowania ponadczasowych wartości. Wielowiekowa historia jest spleciona z nieustanną troską o wysoką jakość kształcenia i rozwój młodzieży na różnych płaszczyznach. W nowy rok szkolny I LO weszło z nową salą gimnastyczną i kompleksem zewnętrznych boisk sportowych, które zostały oficjalnie oddane do użytku i poświęcone.
Nim w szkole zabrzmiał pierwszy dzwonek, społeczność liceum wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła udział we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W homilii pasterz nawiązał do ewangelicznego opisu cudownego połowu ryb. Przywołał często powtarzane przez św. Jana Pawła II i papieża Franciszka wezwanie, by „wypłynąć na głębię”. To zaproszenie skierował do młodzieży i nauczycieli, by zachęcić ich do nieustannej troski o dobro szkoły, do wytrwałej nauki i solidnej pracy, do rozwijania pasji i realizacji marzeń, a nade wszystko do ufności pokładanej w Bogu, który jest miłością. – Nie pytaj o to, co zyskasz i zarobisz, lecz o to, co przynosi radość sercu. Zdobywaj wiedzę, by lepiej służyć i być bardziej użytecznym dla Kościoła, ojczyzny i świata – podkreślił metropolita.
W nowym roku szkolnym w Lublinie działa ok. 150 szkół i placówek oświatowych różnego typu, w których kształci się ok. 60 tys. uczniów. Nad ich edukacją, wychowaniem i bezpieczeństwem czuwa ponad 6 tys. nauczycieli i 3 tys. pracowników niepedagogicznych. W lubelskich przedszkolach i szkołach uczy się ok. 2 tys. młodych uchodźców z Ukrainy. Zdaniem Ewy Dumkiewicz-Sprawki, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, choć rok szkolny niesie trudne wyzwania, jak pandemia czy wojna za wschodnią granicą, nie brakuje solidarności i radości z inspirowania do zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu