Reklama

Niedziela Kielecka

Katecheza bliższa życiu

Dużo się mówi ostatnio o katechezie. Czy może dawać uczniom frajdę z odkrywania swojego miejsca we wspólnocie wierzących podążających do Boga?

Niedziela kielecka 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

katecheza

Archiwum Katarzyny Dobrowolskiej

W listopadzie podczas katechezy szczególnie pamiętali o zmarłych

W listopadzie podczas katechezy szczególnie pamiętali o zmarłych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugi ogólnopolski projekt katechetyczny, zainicjowany przez katechetów naszej diecezji, może być narzędziem do ciekawej i angażującej dzieci i młodzież katechezy i ewangelizacji.

Dołączą szkoły ponadpodstawowe

Nowością jest to, że w roku szkolnym 2022/2023 projekt „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”, oprócz uczniów przedszkoli i szkół podstawowych klas I-VIII, zaangażuje także uczniów szkół ponadpodstawowych – w edycji pt. „W dorosłe życie z Bogiem” – zapowiada Justyna Domagała, katechetka w ZS Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach, która koordynuje projektem razem z katechetkami: Moniką Śliwińską-Szostak z SP im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu i SP w Brzechowie i Elżbietą Wiącek z SP w Hucie Nowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt u młodszych uczniów łączy środowiska: szkolne, domowe i kościelne, starszych uczniów przygotowuje do świadomego i czynnego uczestnictwa w życiu wspólnoty Kościoła przez naukę i utrwalanie praktyk religijnych (modlitwa, adoracja, czytanie Pisma Świętego, Msza św., pielgrzymowanie czy rekolekcje). – Podprowadza młodych i jest zachętą do formacji we wspólnotach i ruchach katolickich – tłumaczy Justyna Domagała.

Pomagać budować relacje z Bogiem i człowiekiem

Reklama

Katechetka podkreśla, że w tym roku szkolnym ważnym zagadnieniem, wokół którego koncentrują się zadania jest Eucharystia. – Ponadto w poszczególnych etapach projektu nawiązujemy do wydarzeń roku liturgicznego i stwarzamy przestrzeń do kreatywnego postrzegania katechezy oraz przez niektóre tematy – do konstruktywnej dyskusji, którą młodzież chętnie może podjąć na lekcjach religii.

– Czym kierowały się autorki, przygotowując zadania dla młodzieży?

– Chciałyśmy, aby ten projekt tworzył przestrzeń dla młodzieży, przez włączenie jej w konkretne zadania, dające jej różnorakie doświadczenia, przemyślenia, wiedzę do kształtowania w sobie postawy dobra, piękna, prawdy. Uzdalniał ją do budowania relacji ze Stwórcą i drugim człowiekiem, ale także wyzwalał w niej kreatywność oraz rozwijał różne zdolności, którymi będzie mogła się dzielić z innymi – opowiadają.

Plakaty, świadkowie wiary, akcje ewangelizacyjne

Ciekawych propozycji jest sporo. „Prawda w życiu współczesnego człowieka” – omówienie wybranych zagadnień z encykliki „Veritatis splendor” („Blask prawdy”) św. Jana Pawła II – to jedna z nich. Inspiracją dla młodych z pewnością będzie „Carlo Acutis – świadek Eucharystii” i ukazanie na przykładzie młodego katolika, że świętość nie jest czymś nadzwyczajnym, ale jest podróżą drogami naszej codzienności ku zbawieniu. To zachęta uczniów do przedstawienia ich codziennej drogi do świętości w dowolnej formie. Młodzież będzie także przygotowywała plakat „Włączeni w życie Kościoła – w nawiązaniu do roku liturgicznego 2022/2023 „Wierzę w Kościół Chrystusa”. Uczniowie mogą również tworzyć bazy linków do stron internetowych (z uwzględnieniem strony internetowej parafii, diecezji itp.), promujących treści chrześcijańskie oraz materiałów ewangelizacyjnych.

Podejmować wyzwania

Reklama

Młodzi potrafią działać, zaangażować się. Wykorzystajmy ich potencjał – zachęcają katechetki. W projekcie, mogą na katechezie zorganizować wystawę lub akcję o tematyce pro-life czy dostrzegając potrzeby innych – akcję charytatywną. Katecheza jest także przestrzenią do poznania Boga w Jego Słowie w Piśmie Świętym – dlatego w zadaniach projektowych znajdują się również sposoby i metody czytania i rozważania Pisma Świętego. Uczniowie mają także szansę zaprosić świadka wiary i zorganizować z nim spotkania. Mogą przypomnieć czy poznać historię Eucharystii przez odkrywanie w dowolnej formie głębi gestów, znaków Mszy św.

Forum wymiany doświadczeń, bazy pomysłów

Co ważne katecheci mogą się wykazać własnymi pomysłami, dzieląc się efektami z zadań projektowych, przesyłać zdjęcia i opisy. Najciekawsze pomysły zostaną przedstawione na grupie projektowej w formie inspiracji dla pozostałych uczestników projektu. Projekt tworzy również szansę do doskonalenia katechetów. – Dajemy katechetom możliwość zrealizowania zadań na swój sposób i podzielenia się tym w grupie fb i wymiany doświadczeń. Zależy nam na tym, aby pokazać tę pracę cenne inicjatywy oraz wypracowane pomysły katechetów, że oni są kreatywni, oraz że wiara jest częścią naszego życia, a nie odrębnym obszarem – wyjaśnia Justyna Domagała.

Czy potrzebna jest kolejna inicjatywa?

Doświadczenie ubiegłego roku szkolnego pokazało, że pomysł katechetów diecezji kieleckiej spotkał się z dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim łącznie 110 szkół i przedszkoli z terenu całej Polski i objął prawie 9,5 tys. dzieci.

Reklama

Projekt realizowany był od 1 października 2021 r. do 31 maja 2022 r. Katecheci podeszli z uczniami do zadań projektowych twórczo. Udowodnili, że w sposób nieszablonowy można odkrywać z dziećmi tajemnicę wiary i czynić ją bliższą życiu. W tym roku od października mali uczestnicy projektu również będę mieli szereg interesujących zadań skoncentrowanych wokół Eucharystii: „Widzę, słyszę, odpowiadam”. Wezmą udział w rodzinnych warsztatach katechetycznych, dowiedzą się, co kryją poszczególne kolory roku liturgicznego. Poznają działanie aniołów i archaniołów i zaprzyjaźnią się ze świętymi. Katecheza może być dla młodych szkołą modlitwy za siebie i innych, stąd kolejne zadanie w projekcie – „Skarbiec modlitwy” – czyli słoik z tekstami modlitw, którymi wspólnie będą się mogli modlić na kolejnych katechezach, a modlitwy wybierane są przez losowanie.

W ubiegłym roku najmłodsi poznawali Biblię dzięki babciom i dziadkom, wcielali się w postaci świętych przed ich uroczystością, występowali w przedstawieniach religijnych, dzieci robiły palmy, świętowały urodziny św. Jana Pawła II, pomagały potrzebującym, wędrowały szlakiem przydrożnych kapliczek albo wykonywały projekty kapliczek w maju.

Nowe szkoły w projekcie

Katecheci przyznali, że projekt zaktywizował bardziej dzieci, a zadania dostarczały im wiele frajdy i co ważne angażował całe rodziny. Sądząc po opiniach, ten rok może przynieś również wiele ciekawych inicjatyw. Justyna Domagała informuje, że do pierwszego września wpłynęło już ponad 80 deklaracji ze szkół podstawowych i przedszkoli o przystąpieniu do projektu. Włączają się kolejne szkoły, bo to ciekawa propozycja na religię.

– Działania mogą łączyć wychowanie religijne w domu, przedszkolu, szkole i parafii, umożliwiają również na różne sposoby dawanie świadectwa wiary, nawet przez najmłodszych. Głównym celem jest odkrywanie przez uczniów tajemnicy osobowego Boga, objawiającego ludziom swoją miłość.

Nasz tygodnik „Niedziela Kielecka” objął patronatem medialnym wydarzenie.

Z organizatorkami można się kontaktować pod adresem e-mailowym: wprzedszkoluzbogiem@gmail.com

bądź przez Messenger grupy „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem”.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan znakiem sprzeciwu

W dniu święceń kapłańskich usłyszałem takie zdanie: „Szkoda tych młodych ludzi i ich zdolności, które w dużym stopniu będą musieli spożytkować na bezowocne zmaganie się z dziećmi i młodzieżą podczas lekcji religii”. Wiem, że to ważny dla Księdza Arcybiskupa temat i dlatego chciałbym zapytać o sens obecności katechezy w szkole. Przy okazji bierzmowania, a nawet już Pierwszej Komunii św., rozlegają się głosy, że katecheza wiele straciła przez wejście do szkoły, że procesowi ewangelizacji został odebrany ów aspekt „jeśli chcesz”, którym zawsze posługiwał się Jezus. Są i tacy, którzy prorokują, że prędzej czy później katecheza wróci do salek katechetycznych i w ten sposób rozpocznie się renesans Kościoła. Co Ksiądz Arcybiskup o tym sądzi?
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Dramatyczne świadectwa z Gazy – Lekarze bez Granic o głodzie i śmierci

2025-07-26 16:25

Adobe Stock

Brak żywności, wody i pomocy medycznej. W takich warunkach od miesięcy funkcjonują lekarze i mieszkańcy Strefy Gazy. Pracownicy Lekarzy bez Granic (MSF) alarmują: głód stał się bronią wojenną w konflikcie Izraela z Hamasem, a ci, którzy próbują zdobyć jedzenie, giną od kul.

„W pierwszych 6-24 godzinach poziom cukru we krwi spada. Organizm zużywa zapasy glikogenu. Po 3 dniach zaczyna rozkładać tłuszcz, a potem mięśnie, nawet serce - tylko po to, by przeżyć. Wtedy dzieci przestają płakać” - mówi dr Mohammed Abu Mughaisib, zastępca koordynatora medycznego Lekarzy bez Granic w Gazie, w nagraniu dla mediów watykańskich prosto z obozu dla uchodźców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję