Była ona okazją do przygotowania młodzieży do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2023 r. w Lizbonie. Peregrynacja relikwii błogosławionego odbyła się w czterech miejscach archidiecezji: w Leżajsku, Jarosławiu, Przemyślu i Krośnie.
Przykład na dzisiejsze czasy
Podczas peregrynacji relikwii bł. Carla Acutisa w Leżajsku odbyły się modlitewne spotkania w kościele, ale także w szkołach i przedszkolach, gdzie młodzi mogli poznać wyniesionego na ołtarze rówieśnika. Najważniejszym punktem dnia była uroczysta Msza św. w leżajskiej farze, której przewodniczył abp Józef Michalik. Po niej odbył się wieczór uwielbienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak wskazuje młodzież z Leżajska, sama postać błogosławionego nie jest im obca. – Wcześniej zostaliśmy już przygotowani podczas lekcji religii w szkole. Księża poprowadzili lekcje na temat Carla, zapoznali nas z jego życiem, oglądaliśmy film o nim i uczyliśmy się śpiewać o nim piosenki. Dzisiejsze spotkanie było przypieczętowaniem tych przygotowań i zostanie w naszych sercach na długi czas – powiedziała jedna z uczestniczek modlitwy. – To wydarzenie traktuję jako bliskie spotkanie z Bogiem, które nadaje sens mojemu życiu. Warto wykorzystać ten czas i otworzyć się na wolę Boga – dodała Julia. – Carlo jest dla nas przykładem, postacią, którą możemy podziwiać, i którą rzeczywiście podziwiamy. Myślę, że w dzisiejszych czasach dużo młodzieży wstydzi się Boga, a on pokazuje, że nie mamy się czego wstydzić, że mamy się czym chwalić. Mamy się chwalić naszą wiarą; tym, że ona jest silna, że owocuje. Mamy okazję to wszystko pokazywać i róbmy to! – podkreśliła Pola.
W drodze do zbawienia
Dzień później relikwie nawiedziły Jarosław. Młodzi z dekanatów: Jarosław I, Jarosław II, Jarosław III, Pruchnik, Radymno I, Radymno II i Sieniawa spotkali się bł. Carlem w trzech parafiach: Bożego Ciała (kolegiata), Trójcy Przenajświętszej (Ojcowie Franciszkanie) oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Trzeciego dnia na spotkanie z relikwiami bł. Carla Acutisa przybyły młodzież i dzieci z Przemyśla. Najpierw uczniowie szkół podstawowych mieli okazję zapoznać się z postacią błogosławionego. Następnie odbyło się czuwanie modlitewne dla młodzieży, Msza św. i agapa.
Ostatniego dnia peregrynacji relikwie trafiły do Krosna. Także tam od samego rana młodzież i dzieci uczestniczyły w specjalnie przygotowanym programie, zakończonym wieczorną Eucharystią, której przewodniczył arcybiskup senior Józef Michalik. Podczas Mszy św. kaznodzieja powiedział młodym, że każdy z nas jest w drodze do zbawienia. – We współczesności Kościół ma do ofiarowania największy dar życia wiecznego, uratowanego życia doczesnego, które się przedłuży w wieczności. Piękne i godne życie na ziemi może i powinno być przedłużone kiedyś po śmierci – powiedział abp Michalik.
Peregrynację relikwii bł. Carla Acutisa na terenie archidiecezji przemyskiej, która trwała cztery dni, zakończył cykl modlitewnych spotkań w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. W tym czasie młodzież, dzieci i inni wierni mogli dać się porwać przykładowi świętości, jaki zostawił ten włoski błogosławiony.