Patronami naszej diecezji od 1972 r. są NMP Matka Kościoła oraz św. Otton z Bambergu. Za dwa lata przeżywać będziemy 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona.
Wagę i znaczenie obchodów uwypuklił abp Andrzej Dzięga, który wskazał na przypomnienie życiorysu świętego, jego pomorskiej misji oraz odniesienia jej do odnowienia przymierza chrztu św. w naszych parafiach, podczas przygotowań, które owocować będą, czy to Niedzielą Ottonową, czy czterodniowymi rekolekcjami, czy wręcz także misjami ottonowymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trzy wymiary
Pomocą w pochyleniu się nad postacią św. Ottona były dwa wykłady prezentujące postać naszego patrona. Biskup prof. Henryk Wejman przybliżając postawę duchową św. Ottona podkreślił trzy wymiary jego wewnętrznej postawy, owocującej świadectwem ewangelizacji. Pierwszy to potrzeba uznania przez człowieka Chrystusa za Pana i kierowania się Jego Ewangelią, aby budować jedność Kościoła. Drugim ważnym akcentem będzie ukazanie współczesnej rodziny w duchu postawy świętości, a tym samym poprzez ukazywanie świadectwa o Chrystusie tak, jak czynił to św. Otton. Trzecim zaś wymiarem jest to, by w duchu działalności św. Ottona budować wierność swojej osobistej misji, która ma być podstawą pokoju w świecie i ma sprzyjać wzajemnej otwartości na siebie. Święty Otton jest więc na obecne czasy wzorem religijności i troski o własną świętość.
Fundament wiary
Natomiast ks. kan. dr hab. Grzegorz Wejman, prof. US, ukazał bardzo szeroko życiorys św. Ottona akcentując jego szczególne zaangażowanie w budowanie fundamentów wiary na Pomorzu Zachodnim. Przypomniał różnorodne aspekty jego misji powiązanej z istotnymi wydarzeniami historycznymi tamtego okresu, w tym roli władców naszego narodu. Uwypuklił także istotne kwestie wynikające z postaci św. Ottona takie jak: człowiek miłujący małe ojczyzny, otwarty na głos Boga, zatroskany o powiązania z rodziną, wierność papieżowi, Stolicy Apostolskiej i Kościołowi, realizujący swą służbę w posłuszeństwie, Apostoł pojednania, służący Bogu do końca.
Eucharystia
Dopełnieniem tych ważnych treści były świadectwa kapłanów posługujących w miejscach związanych z misją św. Ottona w naszej archidiecezji. Swoimi refleksjami, zarówno historycznymi, jak i stanem przygotowań do jubileuszu, podzielili się: ks. kan. dr Grzegorz Harasimiak z Pyrzyc, ks. dr Andrzej Supłat z Cerkwicy, ks. kan. Dariusz Żarkowski z Kamienia Pomorskiego oraz ponownie ks. Grzegorz Wejman prezentując środowisko szczecińskie. Ukoronowaniem spotkania kapłanów w seminarium duchownym była koncelebrowana Eucharystia pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Niedługo także swoje formacyjne spotkanie odbędą kapłani – kaznodzieje, którzy za kilka miesięcy podejmą się głoszenia rekolekcyjnego słowa ottonowego we wszystkich parafiach archidiecezji.