Reklama

Jan Paweł II

Dla niego wyjdziemy na ulice

„Brakiem zdecydowanej reakcji na nabierające przyspieszenia ataki na papieża, pozwoliliśmy na wzbudzenie nieufności i nienawiści do katolickiej wiary i Kościoła, zwłaszcza wśród najbardziej bezbronnego młodego pokolenia” – piszą organizatorzy Narodowego Marszu Papieskiego i zachęcają, byśmy wychodząc 2 kwietnia na ulice miast i wsi, dali „czytelny sygnał, że zarówno jego postać, jak i pozostawione nam dziedzictwo, wciąż stanowią drogowskazy na ścieżce dorastania do pełni człowieczeństwa i prowadzą nas na drodze wiary”.

Niedziela Ogólnopolska 14/2023, str. 24-25

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Szymon Pyzowski

Nowotarski marsz w obronie św. Jana Pawła II, marzec 2023 r.

Nowotarski marsz w obronie św. Jana Pawła II, marzec 2023 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 2 kwietnia ulicami większych i mniejszych miast w całej Polsce przejdą marsze w obronie dobrego imienia papieża. Dziennikarze z lokalnych wydań Niedzieli zebrali informacje o kilku z bardzo wielu inicjatyw zaplanowanych na ten dzień. /red.

Warszawa

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz Papieski na ulicach stolicy zostanie zorganizowany z inicjatywy Małgorzaty Żaryn przy współpracy różnych środowisk, m.in. Rycerzy św. Jana Pawła II. Z ich inicjatywy powstają także dwa portale apologetyczne. Pierwszy – www.jp2wielki.pl , skierowany głównie do młodzieży, będzie dokumentował wielkość papieża. Na drugim – www.bronimyjp2.pl znajdą miejsce na swoje publikacje historycy, badacze przeszłości Jana Pawła II Wielkiego, aby obalać pojawiające się kłamstwa.

Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” przygotował apel w obronie dobrego imienia papieża. Zaznaczono w nim też, że na „jednoznaczne potępienie” zasługuje „wykorzystanie przez dziennikarzy tworzonych przez komunistów akt służących im do walki z Kościołem katolickim oraz Narodem Polskim”.

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie zaplanowano Mszę św. w intencji rodzin i wartości, które były bliskie św. Janowi Pawłowi II. Po Eucharystii wierni przejdą na pl. 3 Maja, pod pomnik papieża, gdzie odmówią Litanię do św. Jana Pawła II, odśpiewają Barkę i złożą wiązanki kwiatów.

Reklama

– Staję w obronie Jana Pawła II, jako zarówno ksiądz, naukowiec, jak i rektor, prosząc, abyśmy potrafili rzetelnie poszukiwać prawdy – powiedział w wystąpieniu na oficjalnym kanale Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na YouTubie ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor tej uczelni. Oświadczenia w obronie papieża Polaka wydało również wiele instytucji i stowarzyszeń, m.in. lekarze Oddziału Mazowieckiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Towarzystwo Uniwersyteckie Fides et Ratio i Archikonfraternia Literacka.

Łukasz Krzysztofka

Szczecin

Główny szczeciński marsz w obronie papieża Polaka wyruszy o godz. 16.30, po Mszy św. sprawowanej o godz. 15 w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zmierzać będzie ku Jasnym Błoniom, gdzie znajduje się figura św. Jana Pawła II, upamiętniająca wizytę Ojca Świętego w Szczecinie w 1987 r. Głównym organizatorem wydarzenia jest ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, a także serce i mózg szczecińskiego Marszu dla Życia. – W 2005 r. figura Jana Pawła II na Jasnych Błoniach była otoczona morzem zniczy – mówi ks. Tomasz. – Wierzę, że teraz będzie podobnie.

Adam Szewczyk

Wrocław

Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II – to specjalny serwis na Facebooku, na którym będą umieszczane bieżące informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie: archidiecezji wrocławskiej, diecezji legnickiej, diecezji świdnickiej czy eparchii wrocławsko-koszalińskiej (Kościół greckokatolicki). Arcybiskup Józef Kupny 2 kwietnia zaprasza do wrocławskiej katedry św. Jana Chrzciciela na dyskusję z przedstawicielami świata nauki. Jej temat to: „Pokolenie JPII – jacy jesteśmy? Co przekazaliśmy pokoleniu po JPII?”. Wieczorny koncert pasyjny zakończy się o symbolicznej godz. 21.37 odśpiewaniem Barki i przesłaniem z błogosławieństwem abp. Kupnego.

Reklama

O godz. 21 na placu przy bazylice Garnizonowej bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i biskup nominat Piotr Wawrzynek poprowadzą modlitwę różańcową dziękczynną za pontyfikat św. Jana Pawła II. W katedrze greckokatolickiej św. Wincentego i św. Jakuba ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej bp Włodzimierz Juszczak odprawi liturgię z dziękczynieniem za pontyfikat św. Jana Pawła II. W wielu miastach diecezji dolnośląskiej ulicami przejdą marsze papieskie, odbędą się modlitewne czuwania, modlitwy różańcowe z rozważaniami św. Jana Pawła II, a dzień zakończy symboliczne światełko dla papieża o godz. 21.37.

Ks. Łukasz Romańczuk

Poznań

Organizatorem marszu jest katechista archidiecezji poznańskiej Jacek Sommer. „My – Pokolenie JP2 – wzrastające pod duchową opieką umiłowanego Ojca Świętego – wielkiego Polaka i Wielkiego Świętego, nie zgadzamy się na bulwersującą nagonkę środowisk liberalno-lewicowych i wrogich Kościołowi (...). Solidarnie stańmy razem tego dnia do Apelu z pieśnią Bogurodzica na ustach i flagami narodowymi i papieskimi w dłoniach. Weźmy ze sobą rodzinę i przyjaciół, z którymi wspólnie zapalimy znicze pod Krzyżem Papieskim, oddając cześć i hołd Jego zszarganemu Imieniu” – napisał Jacek Sommer na portalu społecznościowym. Marsz ma się rozpocząć o godz. 20. Uczestnicy przejdą z pl. Mickiewicza, przez al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, do Drogi Dębińskiej, aby o godz. 21.37 pod Krzyżem Papieskim odśpiewać Barkę i Boże, coś Polskę. Organizator zaapelował, by w marszu wzięły udział stowarzyszenia patriotyczne, wspólnoty parafialne, Rycerze św. Jana Pawła II, Rycerze Maltańscy oraz mieszkańcy Poznania.

Za portalem: wpoznaniu.pl

Kraków

Reklama

W archidiecezji krakowskiej główne uroczystości odbędą się w miastach papieskich. I tak wadowiczanie już w sobotę 1 kwietnia spotkają się na Wadowickiej Drodze Krzyżowej, w trakcie której przypomną rozważania św. Jana Pawła II. W niedzielę na wadowickim rynku od godz. 18 trwać będzie modlitwa w intencji rodzin. Jest też zaplanowany wieczór muzyczny. Jak informuje proboszcz wadowickiej bazyliki ks. kan. Jarosław Żmija, uczestnicy spotkania będą się łączyć na żywo z wiernymi zgromadzonymi pod Oknem Papieskim.

Z kolei w Krakowie, także w sobotę, w bazylice Bożego Ciała o godz. 19.30 rozpocznie się koncert, na którym wystąpią liczni artyści z towarzyszeniem orkiestry i chóru. Organizatorzy napisali, że będzie to wyraz poparcia dla autorytetu, życia i dokonań naszego świętego rodaka – Jana Pawła II.

W niedzielę o godz. 13.30 rozpocznie się Biały Marsz Papieski w obronie Jana Pawła II. W organizację wydarzenia są zaangażowani m.in.: Rycerze św. Jana Pawła II, Solidarność Małopolska, Męski Różaniec, Wojownicy Maryi, Kobiecy Różaniec; Komitet Honorowy Białego Marszu otwiera dr Wanda Półtawska, przez wiele lat współpracowniczka św. Jana Pawła II.

Wieczorem pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 odbędzie się czuwanie pod hasłem: „Wdzięczni”. Organizatorzy wydarzenia pragną pokazać, że „papież Polak jest ważną postacią dla wielu z nas i jesteśmy mu wdzięczni za to, ile uczynił dla Kościoła krakowskiego oraz powszechnego, dla Polski i świata, ale też dla każdego z nas”. Informują: „o godz. 20 rozpocznie się czuwanie, które potrwa do godz. 21.37. Podczas modlitwy różańcowej będą towarzyszyły nam słowa Ojca Świętego i rozważania przygotowane przez młodych ludzi z naszej archidiecezji. Przy tej okazji abp Marek Jędraszewski poświęci krzyż do kościoła św. Jana Pawła II, który powstaje na krakowskim Ruczaju”.

W tym dniu we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej będzie możliwość uczestnictwa w czuwaniach do godz. 21.37. /mfs

Zebrała: Iga Cierniak

2023-03-28 13:18

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł NASTOletni

Niedziela kielecka 11/2020, str. I

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Wojtyła

św. Jan Paweł II

KD

Studenci w dyskusji o Janie Pawle II

Studenci w dyskusji o Janie Pawle II

Jak mówić o gigancie duchowym i niezwykłym człowieku Karolu Wojtyle pokoleniu, które w chwili jego śmierci miało 11, 15 lat? I co przekazać z jego przeobfitego dziedzictwa dzisiejszej młodzieży?

W trakcie wykładów ks. dr. hab. Rafała Dudały, duszpasterza akademickiego były anegdoty o papieżu, poważna analiza jego myśli, refleksja nad dorobkiem i spuścizną papieża i zachęta do inspiracji jego drogą życia w codzienności. Bo papież Jan Paweł II i jego myśl nie starzeją się. „Jan Paweł NASTOletni” – czyli cykl spotkań, które odbywały się w 11, 18, 22 lutego w Centrum DA „Wesoła”. Każde z nich poprzedzała wspólna modlitwa podczas Mszy św. i litania.
CZYTAJ DALEJ

Święta Miss - Gemma Galgani

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

[ TEMATY ]

święci

wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

O Górskiej Drodze Krzyżowej (GDK) na Podhalu: modlitwa towarzysząca wysiłkowi staje się owocniejsza

2025-04-11 08:11

[ TEMATY ]

Wielki Post

ekstremalna Droga Krzyżowa

EDK

Podhale

GDK

Ks. Marek Kordaszewski MIC_Zakopane - Głos z Cyrhli / Facebook

Jeśli podejmiemy trud pójścia razem z Chrystusem przez to życie, nie będzie łatwo, ale widoki, jakie będą nam towarzyszyć i przeżycia na tej drodze są niepowtarzalne - powiedział w rozmowie z Polskifr.fr ks. Marek Kordaszewski MIC, organizator Górskiej Drogi Krzyżowej (GDK) na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) w Tatrach.

Marianin ks. Marek Kordaszewski z parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem-Cyrhli, wspominając początki GDK na jej terenie, wskazał, że „na początku było sceptycznie”, bo z pewnością „łatwiej jest uczestniczyć w drodze krzyżowej, będąc w kościele w ławce”. Przekonywał jednak, że „warto zaryzykować”. Tak trzy lata temu odbyła się pierwsza GDK na Wielki Kopieniec z udziałem ok. 20 osób. Z każdym rokiem przybywa pątników. W roku 2024 uczestniczyło 29, a w tym roku 2025 uczestniczyło 49 osób. „Każdy szedł indywidualnie, w tempie jakim chciał, miał tekst do rozważania lub wsłuchiwał się w audio, które były przekazane z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) ogólnopolskiej” - opowiedział ks. Marek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję