Wkraczają one w fazę bezpośredniego przygotowania do przyszłorocznych czerwcowych obchodów, które odbędą się w kilku miejscach archidiecezji także z udziałem Episkopatu Polski (w dniach 10-12 czerwca 2024 r.).
Bardzo ważnym była obecność, obok dziekanów, także przedstawicieli władz samorządowych, z miejsc związanych z kultem św. Ottona, jak również z powiatów i gmin, które podjęły już konkretne działania przygotowawcze do obchodów Roku Jubileuszowego. Wstępem do konferencji było słowo abp. Andrzeja Dzięgi przypominające o znaczeniu i randze obchodów, które nawiązywać będą do trwałych owoców duchowych Misji św. Ottona, ale jak również do ukazania bogactwa kulturowego dziedzictwa, jakie pozostało na naszych ziemiach także w sensie społecznym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup prof. Henryk Wejman przybliżając postawę duchową św. Ottona podkreślił trzy wymiary jego wewnętrznej postawy, owocującej świadectwem ewangelizacji. Pierwszy to potrzeba uznania przez człowieka Chrystusa za Pana i kierowania się Jego Ewangelią, aby budować jedność Kościoła. Drugim ważnym akcentem będzie ukazanie współczesnej rodziny w duchu postawy świętości, a tym samym przez ukazywanie świadectwa o Chrystusie tak, jak czynił to św. Otton. Trzecim wymiarem jest to, by w duchu działalności św. Ottona budować wierność swojej osobistej misji, która ma być podstawą pokoju w świecie i ma sprzyjać wzajemnej otwartości na siebie.
Ksiądz dr hab. Grzegorz Wejman, prof. US, ukazał życiorys św. Ottona akcentując jego szczególne zaangażowanie w budowanie fundamentów wiary na Pomorzu Zachodnim. Przypomniał różnorodne aspekty misji powiązanej z istotnymi wydarzeniami historycznymi tamtego okresu.
Uzupełnieniem tych treści były kolejne wystąpienia kapłanów z „miejsc ottonowych”: ks. kan. Dariusza Żarkowskiego z Kamienia Pomorskiego, ks. kan. dr. Grzegorza Harasimiaka z Pyrzyc, ks. Marcina Miczkuły z Wolina. Cenne słowa wypowiedzieli: Michał Potapiński – p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego z Cedyni, Mariusz Majak – przewodniczący Rady Miejskiej w Pyrzycach i Paweł Pawłowski z Rewala o ruinach kościoła z czasów św. Ottona.