Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 33/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budować wspólnotę
Polscy biskupi o wychowaniu

„Zachęcamy wszystkich zaangażowanych w dzieło kształtowania serc dzieci i młodzieży, by tegoroczna wrześniowa refleksja, modlitwa i wszelkie działania skupione wokół problematyki wychowania były odpowiedzią na wyraźny znak czasu, którym jest trwający w Kościele Synod o synodalności” – napisali biskupi w liście pasterskim Episkopatu Polski z okazji XIII Tygodnia Wychowania, który będziemy obchodzić w Kościele katolickim w Polsce od 10 do 16 września br. List pasterski episkopatu ukazuje się po połowie wakacji i zapowiada początek nowego roku szkolnego i wychowczego. Kładzie nacisk na budowanie wspólnoty. Jest to ważne tym bardziej, że dominujące mechanizmy i tendencje rządzące naszym życiem społecznym sprzyjają raczej atomizacji, indywidualizmowi niż budowaniu żywej wspólnoty. To właśnie jej słabość jest przyczyną najpoważniejszego problemu, który z siłą objawił się w poprzednim roku szkolnym, kiedy docierały do nas alarmistyczne informacje o słabościach psychicznych młodego pokolenia, czego dowodami są przepełnione szpitale psychiatryczne dla dzieci, długie oczekiwanie na konsultacje u specjalistów i kłopoty dzieci i młodzieży w ułożeniu relacji z rodzicami i rówieśnikami. Jest nad czym myśleć i jest nad czym pracować, a przykład daje Kościół, który drogę zmagania z własnymi problemami widzi w synodalności.

Synod
Soboru nie potrzeba

Reklama

Franciszek nie ma w planach zwołania III Soboru Watykańskiego. Podkreślił to dobitnie w wywiadzie dla hiszpańskiego magazynu Vida Nueva. Przyczyna jest jedna. Nie implementowano jeszcze w Kościele wszystkiego, co wniósł Sobór Watykański II, mimo że od jego zakończenia minęło ponad pół wieku. Jedną z takich kwestii jest właśnie synodalność. Dlatego obecny Ojciec Święty powołał do życia Generalny Sekretariat Synodu Biskupów, aby rozpocząć pracę w tym kierunku. Zapowiedział również, że synodalność oznacza, iż nie będzie tematów tabu, a otwarta dyskusja podczas synodu nt. Amazonii doprowadziła do rozmów o posłudze katechistów, diakonów stałych, o regionalnych seminariach duchownych czy o rozmieszczeniu księży na różnych obszarach. – Dlatego ciągle powtarzam, że główną postacią działającą na synodzie jest Duch Święty, a ten, kto w Niego nie wierzy i nie modli się do Niego w czasie synodu, nigdzie nie dojdzie – stwierdził papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokój i miłość?
Zwolennicy aborcji za przemocą

Więcej niż jeden na dziesięciu (12%) Amerykanów dopuszcza użycie przemocy, żeby przywrócić federalne prawo do zabijania dzieci nienarodzonych. Przypomnijmy, że niedawna decyzja Sądu Najwyższego USA oddała tę kwestię pod regulacje stanowe. Co więcej, liczba zwolenników aborcji, która gotowa jest „pójść na barykady”, rośnie, i to proporcjonalnie szybko. Jeszcze w styczniu uważało tak 8% Amerykanów. Czy to w rzeczywistości znaczą słowa „pokój i miłość”, które zwolennicy aborcji mają wypisane na sztandarach? Mogliśmy się o tym przekonać na własnej skórze, obserwując atmosferę nienawiści, którą nasycone były tzw. czarne marsze z 2020 r.

Media
Nowy stary szef

Redakcja katolicka w Polskim Radiu ma nowego szefa. Został nim o. Wojciech Mikulski, jezuita. Zastąpił on na tym stanowisku o. Andrzeja Majewskiego.

Ojciec Wojciech Mikulski kierował już Naczelną Redakcją Programów Katolickich Polskiego Radia w latach 2006-13. W tym czasie udzielał się także jako członek Komisji Etyki w Polskim Radiu (2006-08). W latach 2010-18 był konsultorem ówczesnej Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu. Był współpomysłodawcą i współtwórcą Familijnej Jedynki, do dziś emitowanej na antenie Programu I Polskiego Radia. Ojciec Mikulski był też dyrektorem Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie-Falenicy.

Reklama

Redakcje katolickie w mediach publicznych zapewnieją informacje o Kościele szerokiemu spektrum odbiorców tych mediów i prezentują aktualne wydarzenia religijne, kulturalne i społeczne z perspektywy Kościoła powszechnego. Audycje redakcji katolickiej obecne są na wszystkich głównych antenach Polskiego Radia. /m.k.

Badania
Smutna statystyka

Od sierpnia 2016 r. do końca czerwca br. w Brazylii czterdziestu kapłanów katolickich odebrało sobie życie. Dane te ujawnił ks. Lício de Araújo Vale z diecezji Sao Miguel Paulista, który przez wiele lat prowadził badania w tym zakresie. Powołując się na wyniki różnych badań, zwrócił uwagę, że głównymi przyczynami tego bolesnego i złożonego zjawiska, które ogromnie osłabia szeregi duchowieństwa i cały Kościół w tym kraju, są: stres, poczucie samotności i pokładane w księżach nadmierne oczekiwania społeczne. W Brazylii, największym katolickim państwie świata, pracuje ok. 20 tys. kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a więc mniej niż w Polsce, przy znacznie większej liczbie katolików. Liczba tych smutnych przypadków jest zatem olbrzymia, być może największa na świecie. Co prawda zdarzało się, że i w Polsce mieliśmy do czynienia z samobójstwami duchownych, ale nie w takiej skali. Powody? W zasadzie takie jak wszędzie: stres i nadmierne oczekiwania wobec księży. Uważam, że należy zwrócić uwagę na tę drugą rzeczywistość. To prawda, że od kapłana można wymagać więcej. Powinien dawać świadectwo prawdzie, którą głosi, ale prawdą jest również to, że kapłan nie jest i nie będzie, jak zresztą żaden z ludzi, aniołem.

Beatyfikacja
Przygotowania idą pełną parą

Reklama

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej rodziny Ulmów, 10 września, odczytana zostanie przypowieść z Ewangelii wg św. Łukasza o miłosiernym Samarytaninie – wynika z przekazanych KAI szczegółów Liturgii. Wraz z kard. Marcello Semeraro Mszę św. w Markowej koncelebrować będzie blisko 700 księży i ponad sześćdziesięciu biskupów z Polski i z zagranicy. Kuria przemyska szacuje, że przybędzie ok. 20 tys. wiernych. W Markowej spodziewani są prezydent RP i premier, zaproszenie skierowano także do prezydentów i premierów państw europejskich oraz do episkopatów państw sąsiadujących z Polską. W czasie uroczystości kard. Semeraro ogłosi dzień wspomnienia liturgicznego Ulmów. Strona polska zaproponowała 7 lipca – dzień zawarcia przez Wiktorię i Józefa sakramentu małżeństwa. Beatyfikacja rodziny Ulmów będzie największym wydarzeniem dla Kościoła w Polsce w 2023 r.

Rocznica
W godzinie W

W 79. rocznicę godziny W– 1 sierpnia w Warszawie modlono się pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W ten sposób rozpoczęto obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy pomniku obecne były najważniejsze osoby w państwie i w mieście. W obecności kard. Kazimierza Nycza modlitwom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz z ordynariatu polowego. Były, i to całkiem niedawno, czasy, kiedy rocznice PW obchodzono znacznie skromniej. Dziś pamiętają o tej dacie wszyscy Polacy i w całej Polsce 1 sierpnia wyją syreny alarmowe. To skutek prowadzenia świadomej polityki historycznej, która dla nowoczesnego państwa jest zasobem z kategorii must have.

Deklaracja
Franciszek w Polsce?

Jest już zwyczajem papieskich podróży, że podczas lotu Ojciec Święty spotyka się z towarzyszącymi mu dziennikarzami. Do takiej sytuacji doszło również podczas lotu z Rzymu do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży. Franciszek w pewnej chwili zażartował, że ze stolicy Portugalii wróci odmłodzony. A na informację, że w Lizbonie czeka na niego 30 tys. młodych Polaków, odpowiedział, że chciałby przyjechać do naszego kraju.

Na reakcję strony polskiej nie trzeba było długo czekać. – To świetna deklaracja – powiedział tego samego dnia w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. – Myślę, że jeżeli takie słowa padły, to zaproszenie niebawem zostanie wystosowane.

Papież Franciszek przybył do Polski w 2016 r. z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie. Był wówczas pod dużym wrażeniem entuzjazmu wiary młodych uczestników spotkania i energii polskiego Kościoła.
k.w.

2023-08-08 12:53

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 28/2024, str. 6

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Grzegorz Gałązka

SCHIZMA Oskarżony o schizmę abp Carlo Maria Vigano został ekskomunikowany. O fakcie poinformowała Dykasteria Nauki Wiary. Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomuniki latae sententiae jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i nauczania Soboru Watykańskiego II. 4 lipca zebrał się Kongres Dykasterii Nauki Wiary, aby zakończyć pozasądowy proces karny z kan. 1720 Kodeksu prawa kanonicznego przeciwko abp. Vigano „oskarżonemu o zastrzeżone przestępstwo schizmy”. „Znane są jego publiczne wypowiedzi, z których wynika odmowa uznania i podporządkowania się papieżowi, komunii z członkami Kościoła, którzy są mu poddani, a także prawowitości i nauczycielskiego autorytetu Soboru Watykańskiego II. W wyniku procesu karnego Vigano został uznany za winnego zastrzeżonego przestępstwa schizmy. Dykasteria ogłosiła ekskomunikę latae sententiae z kan. 1364 § 1 KPK” – czytamy w komunikacie. Decyzję przekazano arcybiskupowi 5 lipca. „To, co przypisuje mi się jako winę, jest zapisane w dokumentach, potwierdzając wiarę katolicką, którą wyznaję w całości” – napisał Vigano, a proces nazwał farsą. Niewątpliwie farsą można nazwać wcześniejsze ruchy arcybiskupa – rzucane poważne oskarżenia i ukrywanie się przed opinią publiczną. Można powiedzieć, że i tak z próbami zdyscyplinowania go zwlekano zbyt długo.
CZYTAJ DALEJ

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Niedziela Ogólnopolska 15/2006, str. 16

pl.wikipedia.org

"Trzy Marie u grobu" Mikołaj Haberschrack

Trzy Marie u grobu Mikołaj Haberschrack
Sądzę, że każda kobieta ma w sobie coś, co sprawia, że jest tajemnicza. Być może w moim przypadku owa tajemniczość bardziej rzuca się w oczy. Pewnie jest tak dlatego, że przez długi czas żyłam niejako w cieniu odwiecznej Tajemnicy, czyli Jezusa z Nazaretu. Według tradycji kościelnej, sięgającej II wieku, mój mąż Kleofas był bratem św. Józefa. Dlatego też od samego początku byłam bardzo blisko Świętej Rodziny, z którą się przyjaźniłam. Urodziłam trzech synów (Jakuba, Józefa i Judę Tadeusza - por. Mt 27,56; Mk 15,40; 16,1; Jud 1). Jestem jedną z licznych uczennic Jezusa. Wraz z innymi kobietami zajmowałam się różnymi sprawami mojego Mistrza (np. przygotowywaniem posiłków czy też praniem). Osobiście nie znoszę bylejakości i tzw. prowizorki. Zawsze potrafiłam się wznieść ponad to, co zwykłe i pospolite. Stąd też lubię, kiedy znaczenie mojego imienia wywodzą z języka hebrajskiego. W przenośni oznacza ono „być pięknym”, „doskonałym”, „umiłowanym przez Boga”. Nie chciałabym się przechwalać, ale cechuje mnie spokój, rozsądek, prostolinijność, subtelność i sprawiedliwość. Zawsze dotrzymuję danego słowa. Bardzo serio traktuję rodzinę i wszystkie sprawy, które są z nią związane. Wytrwałam przy Panu aż do Jego zgonu na drzewie krzyża (por. J 19, 25). Wiedziałam jednak, że Jego życie nie może się tak zakończyć! Byłam tego wręcz pewna! I nie myliłam się, gdyż za parę dni m.in. właśnie mnie ukazał się Zmartwychwstały - Władca życia i śmierci! Wpatrywałam się w Jego oblicze i wsłuchiwałam w Jego słowa (por. Mt 28,1-10; Mk 16,1-8). Poczułam wtedy radość nie do opisania. Chciałam całemu światu wykrzyczeć, że Jezus żyje! Czyż nadal jestem tajemnicza? Jestem raczej świadkiem tajemniczych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. One całkowicie zmieniły moje życie. Głęboko wierzę, że mogą one również zmienić i Twoje życie. Wystarczy tylko - tak jak ja - otworzyć się na dar łaski Pana i z Nim być.
CZYTAJ DALEJ

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2025-04-09 18:13

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat Polski

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.

24 marca br. Prezydium KEP otrzymało odpowiedź na wniosek złożony 17 lutego br. do Prezesa Rady Ministrów, w którym członkowie Prezydium KEP zawarli m.in. pytanie, dlaczego dotychczas nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 27 listopada 2024 r., stwierdzający nielegalność a zarazem niekonstytucyjność w całości, ze względów formalnych, rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję