Festiwal jest wyjątkową okazją do tego, aby promować kulturę ludową, gdyż w festiwalu uczestniczy wiele zespołów i chórów, które mają możliwość zaprezentować się szerszej widowni. Jest to też dobra okazja i motywacja dla wszystkich uczestników festiwalu. Mamy też sierpień, więc nasz festiwal pięknie się wpisuje w ten miesiąc maryjny, kiedy są organizowane pielgrzymki na Jasną Górę i do innych sanktuariów, a właśnie u nas, w Górecku wspaniale wybrzmiewają pieśni maryjne. Jest to też okazja do tego, aby wszystkie przyjeżdżające do nas zespoły i chóry mogły się integrować. Oni się przygotowują do tego wydarzenia nawet kilka miesięcy, dzwonią, chcą znać szczegóły i zasady uczestnictwa. Ogólnie rzecz biorąc festiwal ma wiele takich celów, które pomagają nam kultywować piękną tradycję śpiewania pieśni maryjnych i ludowych – informował organizator festiwalu, proboszcz, ks. Jarosław Kędra.
Konkursowe zmagania
Reklama
Festiwal rozpoczął się od Eucharystii w sanktuarium św. Stanisława Biskupa Męczennika, sprawowanej w intencji uczestników i organizatorów wydarzenia. Następnie rozpoczęły się przesłuchania festiwalowe, w których udział wzięły 22 podmioty muzyczne w dwóch kategoriach: chóry i zespoły. W kategorii chóry wyróżnienie otrzymał Chór Męski „Arion” ze Świdnika, Bursztynowy Różaniec przypadł chórowi „Stanislaus” z Górecka Kościelnego, Srebrny Różaniec wyśpiewał chór „Sitanianie”, a złoty – chór „Albertus” z Zamościa. W kategorii zespoły wyróżnienie otrzymali: Wesołe Gosposie z Kolonii Sitaniec i Andrzejkowe Nutki z Mokregolipia, Bursztynowy Różaniec przypadł zespołowi Górzanki z Gozdowa, srebrny – Kocudzankom z Kocudzy, a główną nagrodę i Złoty Różaniec wyśpiewał zespół „Sonat Tibi”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Młodzi wykonawcy, Antonina Burcon i Jan Szwal, podzielili się z nami swoimi wrażeniami z występu i wygranej. – Czujemy wielką ekscytację z wygranej i bardzo się cieszymy, bo było bardzo dużo zespołów i wszyscy uczestnicy byli od nas starsi i dużo bardziej doświadczeni. A kiedy jury powiedziało, że wygraliśmy to aż podskoczyliśmy z radości. Bardzo się tym ekscytujemy, że dostaliśmy Złoty Różaniec. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie, jesteśmy z siebie dumni, bo dopiero zaczynamy. Od jakiegoś czasu chodziliśmy codziennie na próby, więc tym bardziej się cieszymy, że nam się udało – tłumaczyli.
Znaczenie śpiewu
Przewodniczący jury, etnomuzykolog i folklorysta Andrzej Sar wyjaśniał, na co jury zwracało szczególną uwagę przy ocenie uczestników Festiwalu. – W kontekście muzyki są to uniwersalne kryteria. Przede wszystkim liczy się poprawność w kontekście całego przekroju muzycznego, intonacja, warunki głosowe, opracowanie i aranżacja utworów. Kolejnymi kryteriami są też dobór repertuaru do możliwości wykonawczych, efekt ogólny i modlitewny charakter, który szczególnie w tym festiwalu docenialiśmy. Bardzo ważna była też radość muzykowania, która powinna nam wszystkim zawsze towarzyszyć, pomimo tego, że jest trema, że uczestniczymy w konkursie, w którym jesteśmy oceniani – tłumaczył.
Reklama
– Festiwal doskonale pokazuje naszą polską pobożność maryjną – mówił ks. Sławomir Korona. – Festiwal Pieśni Maryjnej to z jednej strony skierowanie myśli ku kulturze szeroko pojętej, ale też zwrócenie uwagi na pieśń, która wychwala Boga, i to szczególnie tutaj, gdzie franciszkanie mieli swoje źródło, pieśń maryjna nabiera szczególnego znaku, dlatego, że jedną z patronek zakonu franciszkanów jest Matka Boża Anielska. Dlatego to śpiewanie pieśni maryjnych nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o parafię w Górecku Kościelnym. Zespoły i chóry, które przyjeżdżają tutaj, prezentują pełną gamę duchowości maryjnej, tej modlitwy zanoszonej przed tron Boga za wstawiennictwem Matki Bożej i w ten sposób zachodzi otwarcie naszych serc na Boga, na Jego miłość i miłosierdzie – zaznaczył.
Piękno talentu
Festiwal jest wspaniałą promocją dla gminy, powiatu i całej diecezji – podkreślał burmistrz Józefowa Roman Dziura. – Jest to bardzo ważny festiwal, nie tylko dla parafii w Górecku Kościelnym, ale dla całej społeczności lokalnej, dla powiatu i całej diecezji. Wiemy, że zespoły, które tutaj prezentują pieśni maryjne przyjeżdżają z całego regionu i chcą się podzielić z nami swoim talentem, co jest piękne. Jesteśmy dumni, że taki festiwal odbywa się na terenie naszej gminy, w jednej z najmniejszych miejscowości, ale zdecydowanie najbardziej urokliwej. Górecko Kościelne cieszy się coraz większą popularnością i tutaj na tym festiwalu mamy okazję posłuchać pieśni maryjnych, mamy okazję wzmocnić się duchowo, wczuć się w ten stoicki spokój i ciszę tego miejsca. Jest to wyjątkowe miejsce na spotkanie z Bogiem i regenerację sił. Chciałbym przede wszystkim podziękować ks. Jarosławowi, że to dzieło festiwalowe kontynuuje i jest wspaniałym gospodarzem – podkreślił.
Wartość czasu
Reklama
– Warto tutaj przyjechać, bo to naprawdę wartościowo spędzony czas – zaznaczyła Barbara Maksymiec. – Festiwal Pieśni Maryjnej, jak zresztą każde wydarzenie w Górecku Kościelnym jest wyjątkowe. Wyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie, wyjątkowe jest to wszystko, co się tu dzieje. Na tym festiwalu możemy usłyszeć piękne piosenki, zintegrować się z różnymi ludźmi, zjeść smaczne, ekologiczne, regionalne posiłki. Jest to spotkanie dla każdego, dla rodzin z dziećmi, jest to wspaniała okazja, aby spotkać się z ludźmi, ale przede wszystkim z Panem Bogiem, zarówno podczas Eucharystii, jak i podczas słuchania pięknej muzyki. Możemy wspólnie śpiewać, modlić się, bawić i cieszyć swoją obecnością, a to wszystko w przepięknych okolicznościach przyrody, w zaciszu roztoczańskich lasów – powiedziała. Organizatorzy przygotowali wiele trakcji dla całych rodzin, m.in. loterię fantową, zawody sportowe i place zabaw dla dzieci. Gwiazdą wieczoru był Zespół Sławomir.
Szacunek dla przyrody
Obok Festiwalu Pieśni Maryjnej, odbył się również piknik ekologiczny „Żyję zdrowo i ekologicznie”. – Chcemy uczyć szacunku do przyrody i tego, co nas otacza – tłumaczył ks. Jarosław Kędra, organizator pikniku. – Piknik ekologiczny jest wpisany w edukację ekologiczną. Chcemy promować przede wszystkim nasze piękne środowisko, bo Górecko jest wspaniałym miejscem i chcemy pokazać, że warto o to środowisko dbać. Przygotowaliśmy szczególnie dla dzieci wiele atrakcji, które mają na celu wychowywać do troski o nasze środowisko i oto, co nas otacza. Chcemy uczyć segregacji śmieci i pokazywać, że nie wolno niszczyć środowiska naturalnego – tłumaczył.
Ze swoim stoiskiem zaprezentował się również Roztoczański Park Narodowy, który przygotował dla uczestników wiele ciekawych atrakcji. W ramach pikniku odbyły się konkursy ekologiczne, edukacja leśna, nauka segregacji śmieci, przyjmowanie surowców wtórnych, loteria fantowa, zabawy i place zabaw dla dzieci. Ponadto lokalne koła gospodyń wiejskich przygotowały ekologiczny poczęstunek z produktów regionalnych.
Odpoczynek i modlitwa
Na zakończenie ks. Jarosław Kędra skierował do wszystkich specjalne zaproszenie do Górecka Kościelnego. – Z racji przeżywania jubileuszu 375. rocznicy objawień św. Stanisława w Górecku Kościelnym pragniemy wszystkich zaprosić do tego szczególnego miejsca. Tutaj raz w roku można uzyskać odpust zupełny, więc wielka wartość duchowa, ale można przejść tą piękną, zabytkową aleją dębów, odwiedzić kapliczkę na wodzie i kapliczkę pod dębem. Można też tutaj wspaniale odpocząć, gdyż to miejsce sprzyja regeneracji i rekreacji. Jest to miejsce, gdzie w przyrodzie człowiek spotyka Pana Boga. Wiec jeżeli ktoś szuka miejsca na odpoczynek i modlitwę to Górecko Kościelne jest do tego wprost idealne – zapraszał.
Wydarzenie powstało w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Patronat honorowy nad Festiwalem objęły: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i w Tomaszowie Lubelskim. Patronat medialny sprawowała „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”.