Reklama

Niedziela Przemyska

Błogosławiony czas

Kończący się rok obfitował w wiele wydarzeń duszpasterskich, które pokazywały piękno Kościoła, tworzyły przestrzeń dla wyrazu wiary, gromadziły rzesze wiernych, a także wskazywały na powszechne powołanie do świętości. Najważniejszym wydarzeniem tego roku była beatyfikacja rodziny Ulmów.

Niedziela przemyska 53/2023, str. IV

[ TEMATY ]

podsumowanie roku

Grzegorz Gałązka

Beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej, którą przeżywaliśmy 10 września, była dla naszej ojczyzny wyjątkowym darem Opatrzności

Beatyfikacja rodziny Ulmów z Markowej, którą przeżywaliśmy 10 września, była dla naszej ojczyzny wyjątkowym darem Opatrzności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelizacja na stoku. W niedzielę 5 lutego ewangelizatorzy formujący się w Szkole Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła ruszyli na stok narciarski w Chyrowej, aby w radości mówić o Chrystusie amatorom białego szaleństwa. Okazji do rozmowy o wierze było wiele. Ekipa taneczna zapraszała do rozgrzewki narciarskiej, tam uczestnicy mogli poruszać się w rytmie proponowanych utworów muzycznych i usłyszeć orędzie Dobrej Nowiny i świadectwo życia jednego z ewangelizatorów. Narciarze, wchodzący dopiero w świat zimowych aktywności, mogli skorzystać z rad instruktora, a przy okazji porozmawiać o Bogu.

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją”. Festiwal rozpoczął się 1 marca Eucharystią w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku i trwał do 14 marca. W tym czasie odbywały się spotkania ze wspomnianymi gośćmi, które obejmowały też koncerty, występy, spektakle oraz świadectwa składane przez znanych z mediów ludzi sztuki i kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa. W piątek 17 marca odbyła się XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa. W tym roku udział w jarosławskiej EDK zarejestrowały przez strony internetowe 403 osoby. Organizatorzy szacują, że taka sama była realna liczba uczestników.

Reklama

Czuwanie młodych „Obronimy Jana Pawła II” w Przemyślu. Wieczorem w Niedzielę Palmową 2 kwietnia, gdy przypadała 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II w Przemyślu na pl. Niepodległości przy pomniku papieża Polaka licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta i okolic, aby zamanifestować swoje przywiązanie i uznanie dla nauczania Karola Wojtyły.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Sanoku. 30. jubileuszowa edycja SMAP odbyła się w dniach 14-16 kwietnia. Tym razem młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się w Sanoku, by pogłębić wiarę w Kościół Chrystusowy. W wydarzeniu brało udział blisko 1,5 tys. młodych ludzi z terenu całej archidiecezji.

Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Przemyskiej. W domu rekolekcyjnym w Rzepedzi odbyło się Forum Ewangelizacji. Wydarzenie miało miejsce w dniach 21-23 kwietnia. Była to pierwsza edycja takiego forum w archidiecezji przemyskiej. Wydarzenie było skierowane do kapłanów, moderatorów, liderów, animatorów wspólnot eklezjalnych oraz wszystkich, którym leży na sercu przyprowadzanie ludzi do Boga, szczególnie tych ze swoich środowisk i parafii, którzy chcą stać się apostołami dzisiejszych czasów, którzy nie boją się głosić łaskawości i miłosierdzia naszego Pana. Forum prowadził ks. Krzysztof Kralka – pallotyn, moderator wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.

Święcenia diakonatu i prezbiteratu. W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego w bazylice archikatedralnej w Przemyślu dziewięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przyjęło święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego. Wcześniej w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego sześciu alumnów przyjęło święcenia diakonatu.

Reklama

Błogosławieństwo ceremoniarzy. W pierwszą sobotę miesiąca 3 czerwca w bazylice archikatedralnej bp Krzysztof Chudzio przewodniczył Eucharystii z obrzędem błogosławieństwa nowych ceremoniarzy, lektorów, ministrantów światła i ministrantów ołtarza. W sumie w obrzędzie uczestniczyło ponad 100 członków Liturgicznej Służby Ołtarza.

43. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. We wtorek 4 lipca rozpoczęła się 43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W drogę wyruszyły pierwsze grupy z Przemyśla, Radymna i Leska. W następnych dniach dołączyły grupy z Jarosławia, Przeworska, Łańcuta, Leżajska, Brzozowa i Krosna. Pątnicy zwieńczyli swoją wędrówkę 15 lipca.

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2023”. W dniach 17-23 lipca odbyła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2023” (WEB). Coroczna inicjatywa zgromadziła ponad 60 ewangelizatorów. Nieśli oni Ewangelię wypoczywającym w Bieszczadach – szczególnie w okolicach Jeziora Solińskiego.

XV finał akcji „Tornister pełen uśmiechu” w Birczy. Pod koniec sierpnia odbył się finał akcji „Tornister pełen uśmiechu” organizowany przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ponad 2000 uczniów dostało wyprawki szkolne, podobne wyposażenie otrzymało blisko 200 dzieci z Ukrainy.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Centralnym wydarzeniem 2023 r. w archidiecezji przemyskiej była beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem ich dzieci.

Reklama

Uroczystości beatyfikacyjnej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W wydarzeniu brało udział blisko 80 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, tysiąc kapłanów i ponad 37 tys. wiernych. W przebieg beatyfikacji włączyły się wszystkie grupy zaangażowane w życie Kościoła przemyskiego. Liturgii animował chór i orkiestra złożona z ponad 1200 członków. Przy ołtarzu posługiwali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz absolwenci Szkoły Ceremoniarza. Dzień wcześniej swoje święto celebrowali młodzi z metropolii przemyskiej. Na uroczystości beatyfikacyjne akredytowało się ponad 200 dziennikarzy, wśród których byli także dziennikarze zagranicznych agencji.

Inauguracja roku akademickiego w WSD Przemyśl. 28 września alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu zainaugurowali nowy rok akademicki 2023/2024. Do przemyskiego seminarium przyjęto jedenastu nowych alumnów, w sumie nowy rok akademicki rozpoczęło czterdziestu kleryków.

Peregrynacja obrazu NSPJ. 18 września rozpoczęła się peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana. Jezusa. Pierwszą parafią przyjmującą oblicze Jezusa była parafia Bożego Ciała w Jarosławiu. Następnie obraz peregrynuje po wszystkich parafiach archidiecezji.

Dziękczynienie za beatyfikację rodziny Ulmów. Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację rodziny Ulmów rozpoczęło się 30 października w Przemyślu. Następnie odbywało się ono w każdym dekanacie archidiecezji. Obok Mszy św. z obrzędem wprowadzenia relikwii, wierni wsłuchiwali się w konferencję na temat rodziny z Markowej i jej przesłania dla współczesnych rodzin. W ramach dziękczynienia odbywały się także dekanalne kongregacje, mające na celu zaangażowanie rodzin w duszpasterstwo.

XIII Forum Charyzmatyczne. W Krośnie w dniach 18-19 listopada odbyła się kolejna edycja Forum Charyzmatycznego pod hasłem: „Co chcesz, abym ci uczynił”. Spotkanie prowadził o. Heiden – kapucyn pochodzący z Malty. W hali MOSiR w Krośnie zgromadziło się ok. 2 tys. wiernych z całej Polski.

2023-12-22 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2023 w archidiecezji łódzkiej

Niedziela łódzka 53/2023, str. IV

[ TEMATY ]

podsumowanie roku

Ks. Paweł Kłys

Łódzcy wierni ze swoim pasterzem

Łódzcy wierni ze swoim pasterzem
20 maja w łódzkiej katedrze kard. Grzegorz Ryś pobłogosławił 72 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. Wśród nich znalazło się dziewięć kobiet: sześć sióstr zakonnych i trzy kobiety świeckie. – We wszystkich naszych parafiach, we wszystkich naszych wspólnotach mamy ludzi, którzy sami nie przyjdą do kościoła, na których nie wystarczy poczekać, żeby przyszli – dla bardzo prostej przyczyny – bo już nie mogą! Oni bardzo by chcieli, wielu z nich robiło to dzień w dzień przez lata. Wielu z nich chodziło codziennie rano do kościoła, bo nie umieli inaczej rozpocząć dnia jak od Mszy św. z Komunią św., ale teraz są w sytuacji bardzo trudnej, w sytuacji trudnego wyzwania, bo albo choroba ich unieruchomiła albo mierzą się ze swoim wiekiem, ze swoją samotnością. Bardzo wam dziękuję, że wchodzicie na tę drogę, bo chrześcijaństwo jest drogą, a nie znajomością mapy! Jak ktoś jest taki ambitny, to może się nauczyć atlasu drogowego i nigdy nie wyjść z domu. Cieszę się, że odczytujecie chrześcijaństwo jako drogę – jako posłanie do sióstr i braci, którzy nie mogą zostać sami bez umocnienia przez Chrystusa. Na tę misję z całego serca wam błogosławię – mówił podczas uroczystości metropolita łódzki. Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. będą wykonywać swoją posługę jeszcze przez kilka miesięcy, a gdy proboszcz skieruje prośbę, będzie ona przedłużona na kolejny okres. Osoby te pochodzą z Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Bedonia, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i Zgierza.
CZYTAJ DALEJ

Jaskinia Słowa (V Niedziela Wielkiego Postu)

2025-04-05 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

[ TEMATY ]

Watykan

Plac św. Piotra

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

„Passeggiata del Gelsomino” (przejście jaśminowe) rozpoczyna się na włoskiej stacji kolejowej Watykan i prowadzi przez stary most kolejowy z którego roztacza się wspaniały widok na Bazylikę św. Piotra, bezpośrednio do Murów Watykańskich. Idąc nimi dochodzi się do Placu św. Piotra. Według władz miasta koszt renowacji, która obejmowała także zasadzenie ponad tysiąca roślin, wyniósł 2,6 mln euro.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję