Reklama

Wiadomości

Koszmar w krainie snów

USA nie radzą sobie z nową plagą dziesiątkującą Amerykanów. Głównym winowajcą, a w zasadzie mordercą jest fentanyl. Czy istnieje niebezpieczeństwo, że trafi on także do Polski?

Niedziela Ogólnopolska 3/2024, str. 56-57

[ TEMATY ]

USA

© igor/Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kensington Avenue, Filadelfia, stan Pensylwania. W mieście, w którym narodziła się niepodległość Stanów Zjednoczonych, znajduje się tzw. ulica żywych trupów, prawdziwe piekło na ziemi. Zaprzeczenie wszystkiego, w co wierzy amerykańskie społeczeństwo albo w co wierzyło przed laty. To tutaj ludzie pozbawieni nadziei najpierw tracą wolność i marzenia, później godność i zdrowie, by na samym końcu złożyć własne życie na ołtarzu zgubnej obietnicy narkotykowego zapomnienia. To tragiczna pogoń za chwilą ukojenia, ulotnym poczuciem błogości. Desperackie pragnienie, by uwolnić się od bólu, chociaż na moment...

Upadek jest powolny. Zanim nastąpi, człowiek przechodzi przez wszystkie etapy coraz głębszej beznadziei. Ciało ulega stopniowemu wyniszczeniu, w powietrzu unosi się odór fekaliów, brudu i gnijącego mięsa. Odurzeni do nieprzytomności ludzie zginają się w pasie, ledwo powłócząc nogami, co rusz tracąc kontrolę nad równowagą. Nad własnym życiem stracili ją już dawno. Tak pryska amerykański sen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Winowajcą jest fentanyl – związek chemiczny będący silnym syntetycznym środkiem przeciwbólowym. Powstał w 1960 r. i miał ulżyć cierpieniu pacjentów, głównie onkologicznym – lepszą alternatywą dla morfiny. Szybko zdobywając popularność – najpierw w Europie, a później również w USA – ostatecznie przedostał się ze szpitali i gabinetów lekarskich wprost na amerykańskie ulice jako nowy produkt oferowany przez handlarzy narkotyków. Sprzedaje się go bezpośrednio lub stosuje jako dodatek do innych substancji odurzających. Zapewnia silniejsze doznania niż tradycyjne narkotyki, takie jak heroina czy metamfetamina, a przy tym jest znacznie tańszy w produkcji. Wyróżnia go coś jeszcze – szybciej uzależnia i jest dużo bardziej zabójczy.

Liczby grozy

Choć Filadelfia jest jednym z miast o największym odsetku śmierci związanych z przedawkowaniem opioidów, a wspomniana aleja Kensington zyskała miano największego na świecie targu narkotyków pod gołym niebem, problem dotyczy całego kraju.

Po drugiej stronie Atlantyku każdego dnia fentanyl zabija blisko 200 Amerykanów, odbierając życie jednemu z nich co 5 minut! W samych Stanach Zjednoczonych pochłonął już ponad 650 tys. ludzkich istnień. Tyle liczby. Trwająca za oceanem epidemia uzależnień od opioidów to przede wszystkim setki tysięcy pojedynczych tragedii. Docieram do ludzi, którym ten bezwzględny morderca odebrał najbliższych. – Moja córka osierociła dwóch synów. Kiedy zmarła, mieli 13 i 15 lat. Starszy z chłopców znalazł ją, jak stwierdził lekarz sądowy, po 7-8 godzinach. Nie są to obrazy, które powinno oglądać dziecko, nie mówiąc już o sytuacji, gdy chodzi o jego matkę – opowiada Niedzieli Lori Ann z Milwaukee w stanie Wisconsin. – To coś, z czym będzie żył przez resztę swojego życia – dodaje.

Reklama

Córka pani Ann zmarła 2 lipca 2020 r. w wieku 35 lat. Tego dnia połknęła tabletkę Xanaxu, leku o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym, dostępnym wyłącznie na receptę. Okazało się, że był on zanieczyszczony fentanylem, który spowodował śmierć kobiety. To, niestety, częsta praktyka. Handlarze narkotyków dodają fentanyl m.in. do leków takich jak Xanax, aby wzmocnić ich działanie odurzające i zapewnić swoim klientom większy odlot. Takie połączenie jest jednak śmiertelnie niebezpieczne. – Osoby sprzedające nielegalny fentanyl powinny być ścigane za morderstwo lub co najmniej nieumyślne spowodowanie śmierci – apeluje Lori Ann. – To nie są przypadkowe przedawkowania, jak wpisuje się w aktach zgonów, to otrucia i zabójstwa – przekonuje.

W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba recept na Xanax przepisywanych przez lekarzy za oceanem wzrosła aż o 66%. Środek ten stał się popularny m.in. za sprawą komercyjnych reklam oraz celebrytów, którzy przyznawali się do jego stosowania. Osoby przyjmujące zakupione na ulicy podrabiane leki nigdy nie mogą mieć pewności, co dokładnie się w nich znajduje. Amerykańskie władze ostrzegają, że nawet jedna na cztery tabletki może być zanieczyszczona nielegalnym fentanylem.

Trzeba działać!

Ofiarami fentanylu coraz częściej padają także przypadkowe osoby, które nigdy nie miały intencji choćby zbliżyć się do narkotyków czy leków psychoaktywnych. Rozmawiam z Barbarą Walsh, założycielką Fentanyl Victims Network of North Carolina – organizacji non-profit, której celem jest wspieranie i walka o sprawiedliwość dla rodzin ofiar tego opioidu, także w sądach. – Motywacją dla mnie była moja 24-letnia córka Sophia, która 16 sierpnia 2021 r. została zabita przez nielegalny fentanyl, ponieważ chciało jej się pić – mówi Niedzieli. – Wyjęła butelkę wody z lodówki swojego znajomego. Wypiła całą jej zawartość. Zmarła natychmiast, ponieważ woda w butelce zawierała rozcieńczony fentanyl w stężeniu 8 ng/ml – dodaje.

Reklama

Jak informuje Drug Enforcement Administration (DEA), czyli amerykańska federalna agencja do walki z narkotykami, śmiertelna dawka tego syntetycznego opioidu to już 2 mg, czyli mniej więcej tyle, ile waży kilkanaście ziarenek soli. W oczach handlarzy narkotyków podnosi to jego atrakcyjność. Dzięki temu bowiem znacznie łatwiej się go przemyca. Fentanyl jest 50 razy silniejszy od heroiny i nawet 100 razy silniejszy od morfiny. – Wierzę, że najszybszym sposobem na poprawę sytuacji i realne zmiany jest działanie na poziomie stanowym i lokalnym. Właśnie to staramy się robić tutaj, w Karolinie Północnej – kontynuuje Barbara Walsh. Obecnie tworzy sojusze z organizacjami oraz współpracuje z władzami nie tylko w jej rodzinnym stanie, lecz również w skali całego kraju. – Karolina Północna podzielona jest na 100 hrabstw. W każdym z nich odnotowano przypadki zgonów spowodowanych nielegalnym fentanylem. Moim celem jest zaktywizowanie do walki z tym opioidem co najmniej jednej rodziny w każdym hrabstwie – wyjaśnia. – Edukujmy ludzi i aktywizujmy, aby ratowali życie na poziomie lokalnym. To działa! W tym roku zorganizowaliśmy się wspólnie, aby zmienić prawo stanowe – dodaje.

Rozmawiam z Tonym Belsito z North Royalton w stanie Ohio. Fentanyl odebrał mu ukochanego wnuka. Dzisiaj edukuje ludzi, jeżdżąc po kraju ze swoimi wykładami dotyczącymi problemu uzależnień od opioidów. – Strata mojego 18-letniego wnuka Davida Jr, którego wychowywałem odkąd skończył 5 lat, odcisnęła na mnie ogromne piętno. Był najmilszą i najbardziej kochającą osobą, nie zasługiwał na to, aby jego życie zostało przerwane przez otrucie fentanylem – wyznaje Niedzieli. – Nie miał pojęcia, że przyjmuje ten opioid – zapewnia. Niestety, chociaż Tony ogłasza swoje wykłady z 8-, 9-miesięcznym wyprzedzeniem, zazwyczaj przychodzi na nie jedynie 25-30 osób, a wiele szkół nawet mu nie odpowiada.

Ponad granicami

Składniki potrzebne do produkcji fentanylu najczęściej pochodzą z Chin. Następnie trafiają do kontrolowanych przez kartele fabryk w Meksyku, skąd są później szmuglowane do Ameryki przez coraz mniej szczelną południową granicę USA. – Jeżeli chodzi o Biały Dom, to możesz zapomnieć o ich pomocy. Temat stał się polityczny. Kiedy Trump był prezydentem, osiągnął bardzo dużo i chociaż nie był doskonały, próbował zbudować mur, który pomógłby ograniczyć liczbę narkotyków przemycanych przez naszą granicę. Kiedy prezydentem został Biden, podpisał dekret, którym udaremnił wszelkie próby Trumpa w kwestii powstrzymania napływu narkotyków – wyjaśnia Tony Belsito.

Dzisiaj problem już dawno wymknął się spod kontroli. Nielegalny fentanyl stał się głównym powodem śmierci Amerykanów w wieku 18-49 lat. Tylko w 2023 r. federalni agenci DEA (Agencja do Walki z Narkotykami) przechwycili ponad 360 mln śmiertelnych dawek tego opioidu. Taka ilość mogłaby zabić całe amerykańskie społeczeństwo!

2024-01-16 12:54

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyskwalifikacja amerykańskiej florecistki za odmowę walki z transpłciową "rywalką"

[ TEMATY ]

USA

zrzut ekranu x.com

W Stanach Zjednoczonych szerokim echem odbiła się informacja o dyskwalifikacji florecistki Stephanie Turner za odmowę walki z transpłciową "rywalką". Do kontrowersyjnej sytuacji doszło 30 marca podczas zawodów na Uniwersytecie Maryland.

Podczas turnieju Turner zdjęła maskę i uklękła na znak protestu przed walką z Redmondem Sullivanem, "florecistką" po zmianie płci. Została za to ukarana czarną kartką, co oznaczało dyskwalifikację z zawodów.
CZYTAJ DALEJ

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Niedziela łódzka 1/2004

W tak zwanej „starej liturgii”, przed Soborem Watykańskim II, kapłan sprawujący Eucharystię wraz z wiernymi, po zakończeniu celebracji odmawiał modlitwę do Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Słowa tej ostatniej ułożył papież Leon XIII, a wiązało się to z pewną niezwykłą wizją, w której sam uczestniczył. Opisana ona została w krótkich słowach przez przegląd Ephemerides Liturgicae z 1955 r. (str. 58-59). O. Domenico Pechenino pisze: „Pewnego poranka (13 października 1884 r.) wielki papież Leon XIII zakończył Mszę św. i uczestniczył w innej, odprawiając dziękczynienie, jak to zawsze miał zwyczaj czynić. W pewnej chwili zauważono, że energicznie podniósł głowę, a następnie utkwił swój wzrok w czymś, co się unosiło nad głową kapłana odprawiającego Mszę św. Wpatrywał się niewzruszenie, bez mrugnięcia okiem, ale z uczuciem przerażenia i zdziwienia, mieniąc się na twarzy. Coś dziwnego, coś nadzwyczajnego działo się z nim. Wreszcie, jakby przychodząc do siebie, dał lekkim, ale energicznym uderzeniem dłoni znak, wstał i udał się do swego prywatnego gabinetu. Na pytanie zadane przyciszonym głosem: «Czy Ojciec święty nie czuje się dobrze? Może czegoś potrzebuje?» - odpowiedział: «Nic, nic». Po upływie pół godziny kazał przywołać Sekretarza Kongregacji Rytów, dał zapisany arkusz papieru, polecił wydrukować go i rozesłać do wszystkich w świecie biskupów, ordynariuszy diecezji”. (Cytat za Amorth G. Wyznania egzorcysty, Częstochowa 1997, s. 36). Tekst zawierał modlitwę do św. Michała Archanioła, która brzmi: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwościom Złego Ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy. A Ty, wodzu niebieskich zastępów, Szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”. Gdy go zapytano, co się zdarzyło w czasie dziękczynienia po Mszy św., Papież odrzekł, że w chwili, gdy zamierzał zakończyć modlitwę, usłyszał dwa głosy: jeden łagodny, drugi szorstki i twardy. I usłyszał taką oto rozmowę: Szorstki głos Szatana: „Mogę zniszczyć Twój Kościół!” Łagodny głos: „Możesz? Uczyń więc to”. Szatan: „Do tego potrzeba mi więcej czasu i władzy”. Pan: „Ile czasu? Ile władzy?” Szatan: „Od 75 do 100 lat i większą władzę nad tymi, którzy mi służą”. Pan: „Masz czas, będziesz miał władzę. Rób z tym, co zechcesz”. (Cytat za Szatan w życiu Ojca Pio, Tarsicio z Cevinara, Łódź 2003, s. 8). Kościół jest świadomy, że walka duchowa dobra ze złem toczy się nieprzerwanie od chwili upadku pierwszego człowieka, choć przybiera różne formy na przestrzeni wieków. Dziś także chrześcijanin nie jest wolny od ataków Złego, który chce go oderwać od Chrystusa i zwieść ku potępieniu. Święty Ignacy z Loyoli wyróżnia dwa obozy: jeden „Pod sztandarami Chrystusa”, drugi „Pod sztandarami Szatana”. Każdy człowiek, musi opowiedzieć się po którejś ze stron. Wielu jednak poddając się wpływom agnostycyzmu czy obojętności religijnej, odsuwa od siebie ową decyzję, sądząc, że w życiu i po śmierci „jakoś to będzie”. Ewangelia nie dopuszcza postawy „rozdwojonego serca”. Można służyć albo Bogu albo Szatanowi. Czy jednak ludzie uznają fakt istnienia osobowego zła - Szatana? Kongregacja Nauki i Wiary wydała dokument opublikowany w L’Osservatore Romano (26 czerwca1975 r.) - Wiara chrześcijańska i demonologia, w którym min. stwierdza, że określenia „Szatana i Diabła” nie są „tylko personifikacjami mitycznymi i funkcyjnymi, których znaczenie ograniczałoby się jedynie do podkreślenia w dramatyczny sposób wpływu zła i grzechu na ludzkość. (…)”. Tego rodzaju poglądy, rozpowszechniane przez niektóre czasopisma i inne ośrodki propagandy mającej na celu kreowanie stylu życia tak, jakby Boga nie było i Szatan nic nie mógł zmącić i zniszczyć, muszą wywoływać zamęt w sercach i umysłach ludzkich. Jezus mówił o istnieniu upadłego anioła, nazywanego przeciwnikiem ludzi (por. 1P 5, 8), zabójcą od początku (por. Ap 12, 9. 17). Jest kłamcą i ojcem kłamstwa (por. J 8, 44); przybiera postać anioła światłości (por. 2 Kor 11, 14). Jest także nazywany „władcą tego świata”, który pozostaje we władaniu Złego (por. 1 J 5, 19). Nienawidzi on światła Prawdy Ewangelii, Chrystusowego Kościoła, wierzących, zdążających ku świętości i wszystkiego, co wiąże się z Chrystusem i Jego Kościołem. Jego działanie jest podstępne i zakryte. Metody, jakimi się posługuje, to: kłamstwo, manipulacje, pokusy do grzechu, nieposłuszeństwo nauczaniu Chrystusowego Kościoła w sprawach wiary i moralności; różnego rodzaju zniewolenia przez nałogi, złe przywiązania i grzeszne nawyki. Działa także przez uprawianie i korzystanie z okultyzmu, wróżbiarstwa, magii. Najbardziej zaś spektakularną formą jego wpływu na człowieka jest opętanie (zupełne bądź częściowe), które paraliżuje wolę człowieka, mąci umysł i sumienie, i wydaje człowieka na łup najniższych skłonności deprawujących osobę ludzką. Jak walczyć z Szatanem? Jezus spotykał na swej drodze Szatana i inne jego złe duchy; rozgramiał je, gdyż był od nich potężniejszy. On Złemu nakazywał: „Iść precz”. Należy więc przylgnąć do Chrystusa całym sobą. Nie tylko przez racjonalne uznanie Jego istnienia i Bożej mocy, ale przez życie płynące z wiary, przez „chodzenie z Chrystusem” każdego dnia. Konieczne jest więc wzywanie Jezusa w chwilach dręczących pokus do złego. Znak krzyża i modlitwa przywołują moc Bożą w sytuacji, gdy człowiek jest w potrzebie czy trudnościach. Inne środki w duchowej walce ze złem, można sklasyfikować jako praktykę aktywnego życia chrześcijańskiego. Są nimi: Eucharystia i sakramenty, codzienna modlitwa oraz medytacyjne obcowanie ze Słowem Bożym, pogłębianie swojej wiary tak, aby była rozumiana, a także poznawanie prawd chrześcijańskich. Nie można pominąć służby bliźniemu - słowem, czynem i modlitwą. Skoro w Kościele idziemy ku zbawieniu, konieczne jest także uczestnictwo we wspólnocie chrześcijańskiej, gdyż - jak przypomina nam Jezus - gdzie dwaj albo trzej zebrani są w Imię Jego, tam On jest między nimi. W obliczu współczesnych zagrożeń dla wiary, moralności i duchowości chrześcijanina, gdy neguje się głos Kościoła w tych kwestiach, gdy ludzkość przygląda się rosnącej fali przemocy, terroryzmu, niesprawiedliwości społecznej, czyż chrześcijanie nie powinni na nowo z wiarą sięgnąć do „duchowego skarbca” Kościoła i mocą Chrystusa poskramiać wysiłki Złego? Szatan nadal walczy z Chrystusowym Kościołem. W tej walce potrzeba nam Chrystusowej mocy. Ona do nas przychodzi, wystarczy otworzyć się na nią w wierze.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV w… Polsce!

2025-05-09 07:07

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

Ujął mnie Leon XIV od pierwszych chwil, kiedy tylko pojawił się na balkonie Kaplicy Sykstyńskiej – swoim uśmiechem przez łzy – wyraźnie nie mógł opanować wzruszenia chyba przez dwie minuty. Najwyraźniej nie spodziewał się wyboru, i my też byliśmy zaskoczeni, że to właśnie on został Następcą Świętego Piotra.

Potwierdziła się tym samym zasada, że stałą cechą konklawe jest tajemnica i nieprzewidywalność. I że wybór papieża ma faktycznie charakter religijny, nie polityczny – na szczęście. Duch wieje, kędy chce – to ważny znak.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję